Washington - Český prezident Miloš Zeman v USA podpořil Izraelce a vyslovil se pro koordinovanou akci mezinárodního společenství proti islámskému terorismu.
Zeman to prohlásil na konferenci Americko-izraelského výboru pro veřejné záležitosti (AIPAC).
Ve svém projevu Zeman připomněl slova, která americký prezident John Kennedy v červnu 1963 pronesl u Berlínské zdi a kterými vyjádřil solidaritu s obyvateli města rozděleného na východní a západní část.
"Znáte ten známý slogan: Ich bin ein Berliner (Jsem Berlíňan). Nyní musíme všichni říci: Jsem Žid," pronesl český prezident v angličtině a poslední větu zopakoval i v hebrejštině. Posluchači reagovali potleskem vestoje.
Diskriminace všech
"Vaše diskriminace je naše diskriminace, vaše oběti jsou naše oběti," dodal Miloš Zeman a prohlásil, že svět čelí hrozbě islámského terorismu.
Zároveň řekl, že jako reakci navrhuje systematický a koordinovaný boj proti základnám islámského terorismu, společnou mezinárodní akci pokud možno pod záštitou Rady bezpečnosti OSN.
"Potřebujeme novou strategii v boji proti islámskému terorismu. Ne tanky, ne pěchotu, ne dělostřelectvo, ale bezpilotní letouny, zvláštní jednotky a tajné služby," upřesnil český prezident. V této souvislosti vyzdvihl činnost izraelské tajné služby Mossad, která je podle něj jedinou efektivní tajnou službou světa.
Proč je podle něj potřeba bojovat proti islamistům? "Už nikdy více nesmíme pochodovat dobrovolně jako ovce na porážku," prohlásil Zeman.
Český prezident ve své řeči připomněl i historické spojitosti mezi oběma zeměmi, například dodávky československých zbraní do Izraele na konci čtyřicátých let minulého století, či výcviky izraelských pilotů jejich českými kolegy.
Chvíli po Zemanovi vystoupil na konferenci i izraelský premiér Benjamin Netanjahu. "Izrael nikdy nezapomíná na své přátele. A Češi byli vždy opravdovými přáteli Izraele a židovského lidu," uvedl. "Víte, pane prezidente, když jsem vstoupil v roce 1967 do izraelské armády, dostal jsem českou pušku. Byla to jedna z pušek, kterou jste nám dali vy, když jsme to v roce 1948 potřebovali. Takže děkuji vám, že jste dnes tady," dodal Netanjahu směrem k Zemanovi.
Moderátor se ho poté zeptal, proč Česká republika tak podporuje Izrael. "Velmi jednoduchá otázka a velmi jednoduchá odpověď. Protože máme stejnou historii. Byli jsme obklopeni nepřáteli, diktaturami. Bývalé Československo bylo jediným ostrovem demokracie v srdci Evropy," uvedl Zeman s tím, že Izrael je na tom podobně na Blízkém východě.
"A mezi těmito dvěma ostrovy tak musí existovat solidarita," dodal.
Vztahy s Washingtonem ochladly
Naposledy zavítal Miloš Zeman jako vysoce postavený politik do USA v listopadu 2001. Tehdy jej v Bílém domě přijal George W. Bush, v plném proudu byla vojenská operace v Afghánistánu po teroristických útocích na New York a Pentagon a Washington stál i o českou podporu. Té se mu od Zemana dostalo, česká armáda se k válce s al-Kajdou později připojila.
Nyní je sice Zeman podobně rázný, pokud jde o vyjádření na adresu teroristů a islámských radikálů, jinak jsou ale mezi ním a Washingtonem hluboké příkopy. A je jedno, zda je řeč o Bílém domě, ovládaném demokraty, či Kongresem, kde mají většinu republikáni.
Všem vadí Zemanovy proruské výroky, jeho zpochybňování ekonomických sankcí, nenápadné podrývání ukrajinské vlády či neskrývané přátelství s lidmi z nejbližšího okolí Vladimíra Putina.
Praze navíc v USA škodí to, že v posledních letech v tuzemské diplomacii začal polevovat étos Václava Havla, který má za oceán stále silnou autoritu. A Miloš Zeman se svými spolupracovníky je tohoto trendu příkladem.
Zeman zopakoval slova z Prahy
Ke sjednocené ozbrojené akci proti teroristům vyzval Miloš Zeman již na konci ledna na pražské konferenci k výročí osvobození nacistického tábora v Osvětimi.
Tehdy uvedl, že by tato akce měla být na mezinárodní úrovni pod Radou bezpečnosti OSN a své síly by měli vyslat pokud možno všichni stálí členové rady.
Jeho výzvu tehdy odmítl český premiér Bohuslav Sobotka i šéf diplomacie Lubomír Zaorálek, proti islamistům podle nich musí zakročit muslimové.