Experti žasnou nad Zemanem: K boji s islamisty vyzývá jiné

Jan Gazdík Jan Gazdík
27. 1. 2015 17:05
"Jde o prázdné politické gesto muže, jenž na sebe chce upozornit, avšak ve skutečnosti je mu boj s terorismem ukradený," říká bývalý šéf české zahraniční rozvědky Karel Randák.
Miloš Zeman a Moše Kantor
Miloš Zeman a Moše Kantor | Foto: ČTK

Praha - Když byl prezident Miloš Zeman premiérem, tak se rozpočty zpravodajských služeb výrazně škrtaly. Dnes Zeman jako hlava státu a vrchní velitel ozbrojených sil vyzývá ke "sjednocené ozbrojené akci (proti Islámskému státu - pozn. red.) vedené na mezinárodní úrovni, vedené Radou bezpečnosti OSN. K akci, do níž by měli vyslat své síly pokud možno všichni stálí členové Rady bezpečnosti".

I tohle srovnání nabízí bývalý šéf české zahraniční rozvědky (ÚZSI) Karel Randák a dodává: "Prezident Zeman má samozřejmě pravdu, ale z jeho úst mi to zní velmi farizejsky a populisticky. Vždyť jak on bojoval jako premiér s terorismem? Nijak. Jen škrtal rozpočty zpravodajským službám. A teď najednou vyzývá k útoku na takzvaný Islámský stát? Jde o prázdné politické gesto muže, jenž na sebe chce upozornit, avšak ve skutečnosti je mu boj s terorismem ukradený. Taková je alespoň má zkušenost s Milošem Zemanem ještě z dob, kdy jsem působil v rozvědce. A i kdyby to myslel vážně, tak přichází s křížkem po funuse."

Za vrchol pokrytectví považuje ovšem Randák fakt, že prezident Zeman vyzývá k útoku na islamisty jiné země (stálé členy Rady bezpečnosti OSN), aniž by se slůvkem zmínil o možném podílu Česka. "Vyzývá jiné, aby s islamisty něco dělali. Máme bojovného prezidenta, který ovšem nikdy nic bojovného neudělal," míní Randák. A dává k dobru další srovnání: "Je to stejné, jako kdyby vás zmlátil soused a vy jste požádal kamaráda, aby mu šel za vás dát přes hubu."

Nepružná a neefektivní OSN?

Se Zemanovou výzvou, aby mezinárodní společenství proti islamistům zakročilo, souhlasí i bývalý náčelník českého generálního štábu Jiří Šedivý. Připomíná ale, že se to už dost dlouhou dobu děje leteckými údery: "A jde o velmi širokou mezinárodní koalici - ne jenom USA či Velkou Británii - včetně arabských zemí, které jsou islamisty bezprostředně ohroženy. Není to tak, že se proti Islámskému státu nic nepodniká, jak by se mohlo z projevu prezidenta možná zdát."

Obdobně situaci hodnotí i generál Petr Pavel. "Nutnosti vojenského zásahu proti islámskému extremismu reprezentovanému Islámským státem si je vědoma většina států světa. Intenzivně je tato problematika projednávána na půdě Aliance, EU i OSN,“ říká náčelník Generálního štábu a brzy druhý nejvyšší muž NATO.

Podle něj hledají představitelé těchto organizací a účastnických zemí vhodnou formu adekvátní akce, která by ale přinesla co nejméně škod vůči obyvatelstvu. "Česká republika je členem a je předpoklad, že najde vhodnou formu přímého zapojení a podpory, případně i svými ozbrojenými silami,“ dodává.

Stejně jako bývalého rozvědčíka Karla Randáka generála Šedivého zaráží, proč by se operace proti islamistům měli zúčastnit jen stálí členové Rady bezpečnosti OSN a proč ne i další státy, Česko nevyjímaje. A generál Šedivý má ještě jednu výhradu: OSN dosud nevytvořila efektivní systém velení a řízení takových operací, jak to navrhuje prezident Zeman, tedy mandátu, kdy by jednotky OSN mohly vůči protivníkovi "použít všech prostředků". "Tak například jednotky OSN na Golanech jsou neustále ohrožovány, sehrávají tam roli bezbranných a někdy i zajímaných ovcí. Tohle by se muselo změnit a pak bych výzvě prezidenta Zemana rozuměl," říká Šedivý.

On osobně však považuje za mnohem důležitější boj proti islámským teroristům na "domácí frontě". A jak generál připomíná - islamisté v Evropě již jsou, takže se zásadně mění "i válečné pole". "Obrana vlastního území je větší priorita než akce na území takzvaného Islámského státu," apeluje generál Šedivý.

Imponující teorie a rozdílná praxe

A o tom, jak to Česko myslí s bojem proti terorismu na "domácí frontě" vážně, svědčí podle bezpečnostních expertů i právě probíhající soud s několika pracovníky Bezpečnostní informační služby (BIS) kvůli podvodům s pohonnými hmotami. Problém je v tom, že k veřejnosti přístupnému soudnímu líčení jsou pod svými pravými jmény zváni jako svědci i tajní agenti, takže si je může kdokoliv vyfotit.

"Pokud v Česku působí nějaká teroristická buňka, tak na soudním líčení její lidé mohli docela dobře být a ty agenty ze sledky BIS si dobře prohlédnout. Postup soudu je diskvalifikoval a ohrozil," říká bezpečnostní expert, s nímž Aktuálně.cz tento problém konzultovalo.

"Režim soudního jednání je výhradně v kompetenci soudu, který o něm rozhodne po předchozím zvážení a posouzení příslušných okolností," zareagoval mluvčí BIS Jan Šubert. Ohrožení agentů BIS odmítl více komentovat.

"Jestliže byli na otevřené soudní jednání pozváni důležití agenti BIS (jednalo se o agenty sledovacího odboru - pozn. red.), tak jde o vážnou procesní chybu, která ty lidi ohrožuje na životech, demoralizuje pracovníky BIS a maří i boj proti terorismu," varuje další oslovený expert. "Zásadní a trestuhodná chyba," dodává generál Šedivý.

 

Právě se děje

Další zprávy