Zmenším armádu, řekl čínský prezident na vojenské přehlídce

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
3. 9. 2015 6:01
Ukázce čínské bojové techniky přihlížel Miloš Zeman jako jediná hlava státu z Evropské unie.
Vojenská přehlídka v Pekingu.
Vojenská přehlídka v Pekingu. | Foto: Reuters

Peking - Sedmdesáti salvami z děl, vztyčením vlajky a hymnou odstartovaly na pekingském náměstí Nebeského klidu oficiální oslavy 70. výročí konce druhé světové války v Asii.

Vojenská přehlídka v Pekingu.
Vojenská přehlídka v Pekingu. | Foto: Reuters

Největší vojenské přehlídce v dějinách Číny přihlíželo kromě současného a bývalých prezidentů země i více než dvacet zahraničních hlav států a vlád, včetně českého prezidenta Miloše Zemana.

Ten byl ale jedinou přítomnou hlavou členského státu Evropské unie. Většinu evropských zemí zastupovali pouze velvyslanci.

"Vítězství ve válce proti Japonsku učinilo z Číny jednu z velkých zemí světa," uvedl v zahajovací řeči čínský prezident Si Ťin-pching. "Válečná zkušenost ale lidi naučila vážit si o to více míru," dodal.

Vojenská přehlídka v Pekingu.
Vojenská přehlídka v Pekingu. | Foto: Reuters

Oznámil rovněž, že Čína sníží velikost své armády o 300 tisíc vojáků. Kdy tak učiní, ale neupřesnil. Peking podle Si Ťin-pchinga nebude nikdy usilovat o hegemonii a chce žít se svými sousedy v míru.

Po úvodní řeči provedl čínský prezident stojící v jedoucí limuzíně obhlídku nastoupených jednotek a vydal povel k zahájení přehlídky. Jako první před diváky na vozech projeli veteráni druhé světové války. Podle čínské státní televize CCTV, která akci živě přenáší, jim je v průměru kolem 90 let.

Následovala přehlídka jednotek některých spojenců, včetně Ruska, Běloruska, Kuby, Srbska či Egypta.

Náměstím Nebeského klidu prošlo 12 tisíc vojáků, projelo 500 tanků a nad hlavami zhruba 40 tisíc přihlížejících z řad veteránů i běžných obyvatel Číny proletí 200 bojových letadel.

Armáda ukázala také nové balistické rakety DF-21D, které jsou údajně schopny zničit jedním úderem letadlovou loď. Jejich dosah se odhaduje na 900 až 1000 kilometrů.

Čínská armáda je s 2,3 milionu aktivních vojáků v současnosti největší ozbrojenou silou světa. Mezi léty 2004 a 2013 stouply podle odhadů vojenské výdaje země o 170 procent. V letošním rozpočtu výdaje vzrostly o dalších deset procent.

Po USA má tak Čína druhý nejvyšší armádní rozpočet na světě. Některé asijské země – například Japonsko, Filipíny nebo Vietnam – se obávají, že Peking použije sílu při řešení územních sporů, které s nimi má.

 

Právě se děje

Další zprávy