Čína vystaví svoji sílu. Zastavila továrny, hubí ptactvo

Martin Novák Martin Novák
2. 9. 2015 13:25
Peking se připravuje na velkolepou vojenskou přehlídku u příležitosti 70. výročí japonské kapitulace. Předvede moderní zbraně, sdělí světu "jsme bohatí a silní." Na náměstí, kde tanky v roce 1989 krvavě potlačily demonstrace. I z tohoto důvodu bude Miloš Zeman v Pekingu jedinou hlavou státu z Evropské unie.
Policisté se připravují na přehlídku.
Policisté se připravují na přehlídku. | Foto: Reuters

Peking - Dvanáct tisíc vojáků, pět set kusů pozemní vojenské techniky včetně nejmodernějších balistických raket a dvě stovky bojových letounů projdou, projedou a proletí ve čtvrtek pekingským hlavním náměstím Tchien An-men.

V akci jsou a budou i pionýři.
V akci jsou a budou i pionýři. | Foto: Reuters

Konec druhé světové války a porážku Japonska oslaví Čína jednou z nejmohutnějších přehlídek ve své historii.

Bude to výkladní skříň, ve které Čínská lidová armáda předvede svoji sílu.

Tomu odpovídají i přípravy. Továrny v metropoli Pekingu a okolí zastavily provoz, aby neznečišťovaly vzduch. To se poprvé - a naposledy - stalo během olympijských her před sedmi lety.

Obyvatelé domů v blízkosti náměstí Nebeského klidu museli omezit přijímání návštěv a v některých místech i vycházení na balkon. Z ulic Pekingu zmizela povinně téměř polovina automobilů, televize nemohou vysílat zábavné programy.

Do centra města byli dokonce vypuštěni sokoli, aby se postarali o ptactvo.

"Prezident Si Ťin-pching chce přehlídkou sdělit světu: Čína je bohatá a silná,“ uvedl pro agenturu AFP expert na čínskou historii John Delury, který působí na univerzitě v Soulu.

Tchien-an-men před 25 lety. Průvodce událostmi

Tchien an men grafika

Před čtvrtstoletím došlo na pekingském náměstí Nebeského klidu ke krvavému zásahu. O život přišly stovky, možná tisíce lidí.

Projděte si přehledného průvodce událostmi v Pekingu z noci ze 3. na 4. června 1989.

Mezi státníky na tribuně ale bude chybět mnoho prezidentů a premiérů. Někteří se obávají rostoucí čínské vojenské síly a s tím spojených čínských ambic (v prvé řadě samozřejmě Japonsko), některým vadí, že přehlídka se koná na náměstí Nebeského klidu, v jehož okolí armáda v červnu 1989 krvavě rozmetala demonstrace studentů a dalších Číňanů.

Z hlav států Evropské unie bude čínským zbraním přihlížet jen Miloš Zeman. Sinolog Martin Kříž, který se zabývá česko-čínskými vztahy, ale soudí, že v Číně si toho nikdo příliš nepovšimne a mnoho to tam neznamená.

"V Číně je teď velký vnitrostranický boj a problémy spojené s ekonomikou, takže přijímání signálů ze zahraničí je více omezeno, pokud to tak mohu říci. Navíc pro Číňany je Česká republika trochu mimo jejich rozlišovací schopnost, nikdo si toho příliš nepovšimne. Z Evropské unie mají váhu v Číně Německo, Velká Británie, Francie a Itálie," řekl Aktuálně.cz.

(O problémech čínského hospodářství čtěte více ZDE.)

Francii zastupuje ministr zahraničí Laurent Fabius a namísto současných premiérů přijedou dva bývalí - Tony Blair a Gerhard Schröder.

Pozoruhodná je ovšem konstelace hostů z Korejského poloostrova. Vůdce Severní Koreje, tradičního spojence Pekingu, nepřijede. Kim Čong-un pozvání nepřijal.

Naopak prezidentka Jižní Koreje Pak Kun-hje v Pekingu bude.

Vztahy mezi Čínou a Jižní Koreou se zlepšují, zatímco rozpory mezi čínským a severokorejským vedením narůstají. Kim Čong-un podle analytiků Peking příliš neposlouchá a neřídí se ve své zahraniční politice radami většího souseda.

Mluvčí čínského ministerstva obrany na tiskové konferenci oznámil, že oslavy sedmdesátého výročí konce války - tedy vlastně japonské kapitulace - nejsou namířeny proti současnému Japonsku ani proti "japonskému lidu."

Čínská média jsou ale v posledních dnech plná článků a dokumentů připomínajících japonskou okupaci a zločiny, kterých se japonští vojáci v Číně dopustili.

Obě země jsou od roku 2013 ve vážném sporu o souostroví v Jihočínském moři, které Japonci nazývají Senkaku a Číňané Ťiao-jü.

 

Právě se děje

před 47 minutami

Španělská policie odhalila nelegální továrnu na cigarety, zabavila přes tři miliony cigaret

Policie na jihu Španělska odhalila tajnou podzemní továrnu na výrobu cigaret. Informuje o tom agentura AP. Podle policie jde o první odhalení takovéto továrny v Evropské unii.

Továrna se nacházela čtyři metry pod koňskými stájemi ve španělské provincii Málaga. Byla vybavena obytnými prostory a postelemi pro pracovníky. Vchod zakrýval dopravní kontejner.

Ze zpráv španělské policie a evropského policejního úřadu Europol vyplývá, že v důsledku odhalení továrny bylo zadrženo 20 osob z Británie, Ukrajiny a Litvy.

Podle Europolu byli dělníci nuceni pracovat v mimořádně nebezpečných podmínkách a nesměli bez svolení továrnu opustit. Továrna vyráběla 3500 cigaret za hodinu.

Policie při zásahu proti továrně zabavila přes tři miliony cigaret, velké množství hašiše a marihuany a tři zbraně, napsala agentura AP.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Bývalý poradce prezidenta USA Trumpa byl odsouzen na 40 měsíců do vězení

Bývalý poradce amerického prezidenta Donalda Trumpa byl odsouzen ke 40 měsícům vězení. Roger Stone byl loni shledán vinným v sedmi bodech obžaloby včetně lhaní Kongresu, ovlivňování svědka a maření vyšetřování. Prokuratura původně požadovala trest v rozmezí sedmi až devíti let.

Trump navržený trest kritizoval jako příliš přísný a ministr spravedlnosti William Barr doporučil nižší trest.

Podle dnešního rozsudku dostal Stone 18 měsíců za ovlivňování svědka, 12 měsíců za lhaní a 40 měsíců za maření vyšetřování. Tresty si bude odpykávat souběžně. K verdiktu patří ještě pokuta 20 tisíc dolarů (465 tisíc korun).

Zdroj: ČTK
Další zprávy