Praha - Do Česka přijede kontroverzní návštěva z amerického Kongresu, která zamíří na nejvyšší místa tuzemské politiky. S prezidentem Milošem Zemanem se před druhým kolem prezidentských voleb setká kongresman Dana Rohrabacher.
Ten je známý silnými vazbami na Rusko a v minulosti FBI varovala, že se ho snaží naverbovat kremelské tajné služby jako vlivového agenta. Přiletět má i kongresman Steve King, který se v minulosti například setkal s neúspěšnou francouzskou kandidátkou na prezidentku Marine Le Penovou a je radikálním odpůrcem migrace.
Kontroverzní kongresmani se v Česku kromě Zemana setkají s předsedou Svobody a přímé demokracie (SPD) Tomiem Okamurou a bývalým prezidentem Václavem Klausem. S tím se Rohrabacher zná osobně už řadu let. Nabídku na setkání s americkými politiky dostal taky prezidentský kandidát Jiří Drahoš, ten ale odmítl.
"Předpokládám, že se schůzka uskuteční. Termín dám vědět," řekl Aktuálně.cz kancléř Vratislav Mynář na otázku, zdali prezident delegaci z USA přijme.
Podle mluvčího Institutu Václava Klause (IVK) má Rohrabacher s kolegy dorazit už příští týden před druhým kolem prezidentské volby. "Tato delegace amerických kongresmanů přijede ve čtvrtek a potkají se v dopoledních hodinách v Institutu Václava Klause," oznámil mluvčí IVK Petr Macinka.
Američané měli vyslyšet pozvání bývalého prezidenta Klause. "Domluvili se v listopadu na návštěvě Washingtonu, že když se potkají, pan prezident (Václav Klaus) oplatí pozvání panu kongresmanovi," dodal Macinka. O tématech zatím není jasno, má se ale jednat o neformální diskusi.
Na schůzku se chystají i v Okamurově SPD. "S delegací se pan Okamura sejde. Schůzka je zatím v jednání, ale mělo by k ní dojít pravděpodobně příští týden v pátek," sdělila mluvčí hnutí Michaela Dolenská.
Oproti tomu Zemanův protikandidát Jiří Drahoš schůzku odmítl. "Pan profesor Drahoš byl nucen nabídku Velvyslanectví Spojených států amerických na setkání s kongresmany USA odmítnout z důvodu vrcholící kontaktní kampaně," odpověděla na dotaz jeho mluvčí Kateřina Procházková.
Obhájce Ruska v Kongresu
Sedmdesátiletý kongresman Dana Rohrabacher je nejhlasitějším obhájcem Ruska a osobně prezidenta Vladimira Putina v americkém Kongresu. Rád se chlubí, že na začátku 90. let minulého století se ve Washingtonu sešel v hospodě s tehdejším náměstkem primátora ruského Petrohradu Vladimirem Putinem "a dali si páku". Putin prý vyhrál.
Seznam členů americké delegace
- Steve King
- Andy Harris
- Brian Babin
- Dana Rohrabacher
- Louie Gohmert
- Alex Mooney
- Paul Gosar
Všichni členové delegace kongresmana Kinga jsou členy republikánské strany.
O Rohrabachera se ovšem v USA v současnosti zajímá i zvláštní vyšetřovatel Robert Mueller, který vyšetřuje takzvanou "ruskou kauzu". Tedy vměšování Ruska do amerických prezidentských voleb v roce 2016 a to, zda s Kremlem nespolupracovali i lidé z týmu Donalda Trumpa.
Loni v prosinci si Rohrabachera kvůli stejné kauze předvolal výbor pro tajné služby amerického Senátu. Kromě jiného se zajímal o kongresmanovu návštěvu v Moskvě v dubnu 2016.
Rohrabacher tehdy dostal v Moskvě od Vladimíra Jakunina, který má blízko k Vladimirovi Putinovi, materiál s údajně kompromitujícími informacemi na donátory kampaně demokratické kandidátky Hillary Clintonové.
Stejný materiál pak přinesla i ruská právnička Natalja Veselnická v červnu 2016 na schůzku se členy Trumpova týmu v Trump Tower na Manhattanu.
Ze stejné doby pochází nahrávka, na které šéf republikánů v Kongresu Kevin McCarthy říká: "Jsou tady dva lidé, které podle mě Putin platí. Rohrabacher a Trump." Podle McCarthyho to bylo míněno v žertu.
Návštěva u Assange
Letos v srpnu Rohrabacher v Londýně navštívil zakladatele serveru WikiLeaks Juliana Assange. Tato schůzka vzbudila v Kongresu nevoli v zahraničním výboru Sněmovny reprezentantů. Jeho předseda Ed Royce upozornil Rohrabachera, že chce být o jeho aktivitách napříště dopředu informován.
V roce 2012 vyšetřovatelé z FBI kongresmana Rohrabachera varovali, že ruští zpravodajci se ho snaží naverbovat jako "vlivového agenta", kterého by Kreml využíval k prosazování svých zájmů ve Washingtonu.
V březnu 2014 patřil Rohrabacher k hrstce kongresmanů, kteří po anexi Krymu hlasovali proti uvalení sankcí na Rusko (hlasování bylo 399 ku 19 pro sankce).
S republikánem Stevem Kingem z Iowy spojuje Rohrabachera tvrdý postoj k nezákonným přistěhovalcům do USA. Osmašedesátiletý King je ale ještě mnohem radikálnější. Prosazuje nekompromisní postup nejen vůči ilegálním imigrantům, ale obecně by chtěl výrazně omezit imigraci do USA.
Setkání s Le Penovou i Wildersem
Tyto jeho postoje ho v posledních letech osobně propojily s evropskými politiky, kteří propagují obdobné názory.
US Congressmen King & Rohrabacher pay a visit to discuss Liberty & shared values w/(next president of France?) Marine Le Pen @MLP_officiel pic.twitter.com/UZEp8vWPNz
— Steve King (@SteveKingIA) February 13, 2017
Loni v únoru, před prezidentskými volbami ve Francii, navštívil Steve King, společně s Danou Rohrabacherem, kandidátku krajně pravicové Národní fronty Marine Le Penovou.
Ve vzkazu na Twitteru King napsal, že "s Le Penovou (příští prezidentkou Francie?) diskutovali o svobodě a sdílených hodnotách".
V září 2016 se King během návštěvy v Evropě setkal s tehdejší předsedkyní německé strany Alternativa pro Německo Frauke Petryovou a s Geertem Wildersem, předsedou holandské Strany pro svobodu.
Podle Michaela Žantovského, bývalého velvyslance v USA, je "poměrně neobvyklé, aby zahraniční poslanci do cizí země přijížděli takto těsně před volbami, jak se to nyní stane v Česku.
"Ale američtí kongresmani mají tradičně velkou autonomii v tom, co dělají pro dobro své země, nebo někdy i proti," dodává Žantovský.
Alexandr Vondra, který byl rovněž velvyslancem v USA, hodnotí nadcházející návštěvu kongresmanů u Miloše Zemana lakonicky: "Je to hodně slabá náhrada, vlastně nenáhrada, za nepřijetí u Donalda Trumpa."
@FraukePetry Wishing you successful vote. Cultural suicide by demographic transformation must end. @geertwilderspvv pic.twitter.com/Kp6uieaMDG
— Steve King (@SteveKingIA) September 18, 2016