Zeman: Konec krabic od vín i kapříků. Korupčníci se musí bát

Lucie Stuchlíková Lucie Stuchlíková
Aktualizováno 19. 6. 2015 12:05
Prezident při projevu ve Sněmovně podpořil zákon o prokazování původu majetku. Má odhalit nelegálně získané majetky, slušné občany podle prezidenta norma obtěžovat nebude.
Foto: Vojtěch Marek

Praha - "Přijetí zákona o prokazování původu majetku cítím jako svůj osobní dluh. Ten, kdo získal své prostředky legálním způsobem, se podle tohoto zákona nemá čeho obávat. Mají se obávat ti, kteří zbohatli okrádáním státu a korupcí, " řekl prezident Miloš Zeman v pátek v Poslanecké sněmovně.

Prezident dlouhodobě prosazuje, aby norma byla co nejpřísnější. Zákonodárce vyzval, aby vládní návrh podpořili, ačkoli k němu má výhrady.

"Ti, kdo argumentují tím, že tento zákon obtěžuje poctivé občany, mezi ně zřejmě zahrnují i ty, kteří získávali krabice od vína, ve kterých nebylo víno, nebo ty, kterým připluli kapříci, kteří nebyli kapry," řekl prezident v narážce na kauzu Davida Ratha nebo fotbalovou korupci.

Hranice sedm milionů

Vládní balík změn počítá například s tím, že finanční správa bude mít možnost analyzovat výši majetku v souvislosti s daňovým přiznáním. Pokud hodnota neevidovaného majetku převýší sedm milionů korun, finanční správa vyzve k prokázání původu majetku a popřípadě jej zdaní.

Zeman na vládním návrhu ocenil především to, že důkazní břemeno se přesunulo ze státní správy přímo na podezřelého. Právě tento princip ale kritizuje opozice - podvodníci se podle nich postihu dokážou vyhnout, například tím, že se budou držet pod hranicí sedmi milionů korun.

"Nepoctiví se tomu snadno vyhnou. Naopak ti poctiví na to doplatí. Budou udáváni a následně šikanováni ze strany státního aparátu," uvedl Miroslav Kalousek z TOP 09. Poslanci nakonec v pátek první čtení zákona nestihli dokončit, znovu se jím budou zabývat v červenci.

Prezident si také pochvaloval, že o pokutách nebudou rozhodovat soudy, ale přímo finanční úřady. "V otázkách ekonomické kriminality rozhodují soudy pomalu a je tu podezření na zkorumpovanost některých soudů,“ řekl Zeman a připomněl kauzu konkurzního soudce Berky, insolvenční mafie nebo Berdychova gangu.

Prezident naopak není spokojen s výší pokut, které jsou podle něj příliš mírné. Podle prezidenta také není jasné, jak daleko do minulosti budou úřady příjmy podezřelých zkoumat. "Musí to směřovat do minulosti, aby neplatilo – co sis nakradl, to je tvoje, ale dál už nekraď,“ dodal Zeman. Zákon počítá s kontrolou tři až deset let zpět.

V reakci na prezidentovo vystoupení kancléř Vratislav Mynář zveřejní své majetkové přiznání. V úterý ho předá poslankyni Věře Kovářové (TOP 09 a Starostové), jejíž klub v pátek označil Zemana za pokrytce kvůli tomu, že zákon hájí a jeho kancléř přitom majetkové přiznání nepředložil.

O Mynářově majetku se začalo spekulovat především v souvislosti s nedávným nákupem vily v pražských Strašnicích.

Zeman proti přijímání uprchlíků

Prezident se ve Sněmovně také krátce vyjádřil ke kvótám na přijetí uprchlíků, které poslanci řešili na čtvrteční mimořádné schůzi. "Jsem zásadně proti připravovaným imigračním kvótám Evropské unie. Jsem pro, aby Česká republika v rámci svých možností pomáhala uprchlíkům buď na jejich území, nebo na území sousedním," řekl Zeman.

Stát by podle něj měl vyslat šestou polní nemocnici do Jordánska, kde jsou statisíce uprchlíků ze Sýrie. Česko pro ni údajně nemá dostatečné využití.

 
 

Právě se děje

Další zprávy