Prezident Zeman v rozhovoru na serveru Blesk.cz řekl, že o možném udělení abolice mluví z toho důvodu, že městské státní zastupitelství pravomocně rozhodlo o zastavení stíhání Babiše i dalších obviněných v případu Čapího hnízda, kde šlo o údajný dotační podvod.
"Andrej Babiš je schopný premiér, nemá smysl ho v případě takzvaného justičního ping-pongu, tedy kdyby se to vrátilo na začátek, zbytečně zatěžovat tím, co už jednou prožil," zdůvodnil prezident své prohlášení o možném zastavení stíhání, pokud by bylo obnoveno.
"Jestliže by nedejbůh došlo k tomu soudnímu ping-pongu, tak pak má pan premiér dvě možnosti - buď se podrobit dalšímu dlouhodobému zpolitizovanému procesu, nebo přijmout abolici. Buď to musí spolupodepsat nebo pověřit nějakého člena vlády, takže je to svým způsobem na něm," dodal Zeman. Případná abolice by se podle něj týkala všech obviněných ve věci, nejen Babiše.
"Nastolování úvah o abolici ve chvíli, kdy existuje pravomocné rozhodnutí příslušného státního zastupitelství, je nesmyslné právně i politicky. Jen podněcuje napětí ve společnosti a pocity občanů, že je zpochybňován právní řád a rozhodnutí institucí právního státu. Že bych abolici nepřijal, jsem řekl již v minulosti," napsal Babiš ČTK v textové zprávě.
"V případě Čapího hnízda, jak konstatovali státní zástupci, se žádný trestný čin nestal. Česká republika má nezávislou justici a státní zástupci kauzu dlouho posuzovali a na základě znalosti všech skutečností rozhodli. Proto nechápu, proč byla otázka nějaké abolice vůbec nastolena," doplnil premiér.
Prezident odmítl, že by se zpronevěřil svým slovům před zvolením o tom, že Babišovi abolici neudělí. "Strašný rozdíl je v tom, že abolice, kterou uděluje prezident, aniž by předtím vyslechl názor státních zástupců, ho zesměšní. Já sám jsem řekl, že bych to považoval za svévolné jednání. Na druhé straně, je-li k dispozici velmi obšírná zpráva pana státního zástupce (Jaroslava) Šarocha schválená jeho nadřízeným panem státním zástupcem (Martinem) Erazímem, pak je z čeho vycházet. To je naprosto odlišná situace," řekl.
Svůj výrok prezident nepovažuje za tlak na rozhodování nejvyššího státního zástupce, který má tři měsíce na přezkoumání rozhodnutí městského státního zastupitelství. Podle něj by byl tlak na státní zastupitelství jen to, kdyby o abolici mluvil bez existujícího pravomocného rozhodnutí o zastavení trestního stíhání Babiše i ostatních obviněných.
Zeman zároveň v rozhovoru pro Blesk řekl, že co nejdříve podepíše rozšíření elektronické evidence tržeb (EET). "Já jsem to ještě na stůl nedostal, ale jsem pilný člověk, takže jakmile to dostanu na stůl, tak to podepíšu," uvedl Zeman.
Rozhodne-li prezident o zastavení trestního stíhání, musí tuto abolici podepsat i premiér nebo jím pověřený člen vlády. Zaorálek dnes v pořadu České televize Otázky Václava Moravce řekl, že by nebyl členem vlády, jež by za abolici pro premiéra byla spoluzodpovědná. Abolice je podle něj mimořádné opatření, které "by se mělo spouštět ve chvíli zásadních politických změn".
Video: Zesměšnil bych se, odmítal loni abolici pro Babiše prezident
Ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (za ANO) dnes v televizi Prima řekla, že je bytostně přesvědčena, že v kauze Čapí hnízdo se nestal trestný čin. Předseda pirátů Ivan Bartoš ve stejném pořadu uvedl, že by případ Čapího hnízda mohl být návodem pro další velké firmy, které by se vyčleněním menší společnosti mohly dostat k dotacím určeným pro malé a střední podniky.