Praha – Ředitel Národní galerie Jiří Fajt neuspěl s žalobou na nečinnost prezidenta Miloše Zemana, který ho loni v květnu nejmenoval profesorem. Páteční rozsudek je pravomocný, lze proti němu pouze podat kasační stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu. Prorektor univerzity Aleš Gerloch novinářům po jednání řekl, že škola stížnost podá.
"Žalovaný (Zeman) nebyl ve věci nečinný," konstatovala předsedkyně senátu pražského městského soudu Ivanka Havlíková. Ztotožnila se s názorem jiného senátu téhož soudu, který v září zamítl obdobnou žalobu fyzika Ivana Ošťádala, protože prezident v mezičase poslal ministryni školství dopis s informací, že se Ošťádala, Fajta a Jana Eichlera z Vysoké školy ekonomické rozhodl nejmenovat.
"Vnímám to tak, že to je první vykročení na docela dlouhé cestě. Jsem přesvědčen, že to skončí u Ústavního soudu," řekl Fajt. Prezident se podle něj chová nepřípustně svévolně. "On je nejvyšší ústavní činitel a porušuje zákon o vysokých školách a ústavu republiky, v jejímž čele stojí," uvedl. "Jde o naprosto principiální věci, o to, že do akademických svobod nesmí nikdo vstupovat způsobem, kterým on vstupuje. Akademické svobody jsou důležitým institutem v každé demokratické společnosti, ty se musí obhájit," řekl historik a pedagog Fajt.
Prorektor a expert na ústavní právo Gerloch argumentoval u soudu tím, že prezident jedná bez příslušné zákonné opory. "Univerzita Karlova v principu odmítá, aby bylo připuštěno, že by u jakéhokoliv uchazeče mohl prezident věcně přezkoumávat důvody, proč je navržen na profesora," uvedl. Takový postup hlavy státu není podle něj přípustný ani podle zákona o vysokých školách, ani podle správního řádu.
Kunsthistorikovi Fajtovi vyčítá údajnou snahu o dohodu s bankou, aby část jejího sponzorského daru sloužila jako příspěvek k Fajtovu ředitelskému platu. Fajt označil prezidentovy argumenty za nepravdivé a manipulativní. K jeho správní žalobě se připojila Karlova univerzita, kde Fajt vyučuje.