Místo etické komise rada Ústavu pro studium totalitních režimů. Zeman navrhl Srpa do další funkce

Jakub Zelenka Kateřina Frouzová Jakub Zelenka, Kateřina Frouzová
Aktualizováno 21. 7. 2017 13:27
Prezident republiky Miloš Zeman navrhl Senátu k volbě do Rady Ústavu pro studium totalitních režimů Karla Srpa. Dlouholetý šéf Jazzové sekce byl podezřelý, že spolupracoval s komunistickou policií StB. To byl také důvod, proč nedostal osvědčení, že je protikomunistický odbojář. Srp podle archivů s bezpečnostními složkami spolupracoval v letech 1976 až 1983.
Miloš Zeman a Karel Srp.
Miloš Zeman a Karel Srp. | Foto: ČTK

Praha - Podle prezidenta Miloše Zemana by se měl stát Karel Srp novým členem Rady Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR). Prezident republiky ho v pátek navrhl Senátu. Dlouholetý šéf Jazzové sekce byl podezřelý, že spolupracoval s komunistickou policií StB.

Lidovecký ministr kultury a bývalý šéf ústavu Daniel Herman považuje Zemanův výběr za nevhodný. "Takového člověka bych na tuto pozici nevybral," řekl ministr.

Okamžitě připomněl lednový spor kolem Srpa, kdy se proti prezidentovi postavil i premiér Bohuslav Sobotka. Zeman Srpa navrhl do etické komise, která rozhoduje, kdo bude uznán jako protikomunistický odbojář. Srp však podle archivů s bezpečnostními složkami spolupracoval v letech 1976 až 1983, a proto komise jeho žádost zamítla.

"Pan prezident jistě může navrhovat, koho uzná za vhodného, ale s tímto jménem máme zkušenost z minulosti a podle mého se na okolnostech, které byly důvodem diskusí před několika měsíci, nic nezměnilo," dodal Herman.

Člen Rady ÚSTR Michal Uhl je přesvědčen, že Srpa Senát vybrat nemůže. "Můj odhad je, že nedostane v Senátu ani deset hlasů. Jeho profil, minulost i spolupráce se Státní bezpečností jsou pro tuto funkci velice nešťastné. Takhle rozporuplnou postavu nelze vybrat," trvá na svém Uhl.

Kalousek: Obrovské riziko, nebyl by objektivní

Šéf TOP 09 Miroslav Kalousek se proti návrhu prezidenta ostře ohradil. "Pokládám za nemožné, aby byl v radě muž, který není schopný prokázat se čistým lustračním osvědčením," řekl s tím, že v takovém případě hrozí "obrovské riziko, že dotyčný člen rady nebude objektivní". 

Srpovu cestu do rady ústavu ještě může zastavit samotný Senát. A to v případě, že návrh prezidenta neschválí. "Asi o tom s kolegy v Senátu promluvíme, ale nemyslím si, že potřebují jakýkoli apel. Znám jejich názor, vím, že to jsou morálně integrovaní lidé, a neumím si představit, že by volili pana Srpa," upozornil šéf TOP 09 Miroslav Kalousek na to, že Zemanův nominant hlasy jeho strany nezíská.

Mluvčí prezidenta Miloše Zemana Jiří Ovčáček připomněl, že soud pravomocně rozhodl ve prospěch Srpa. "Byl vězněm komunistického režimu. Patřil mezi špičku československých disidentů," napsal Ovčáček s tím, že Srpovi "kritici pohrdají nezávislými soudy a chovají se jako komunisté".

Srp vědomou spolupráci s StB odmítá a za pravdu mu dal v roce 2000 i Městský soud v Praze. Podle pravomocného rozsudku je Srp na jejím seznamu neoprávněně, a to kvůli pochybnostem o pravosti jeho podpisu na dokumentu o spolupráci. 

 

Právě se děje

před 35 minutami

Lékárníci požadují přístup k záznamům o lécích, které pacienti pobírají

Lékárníci chtějí mít stejný přístup do lékového záznamu pacienta jako lékaři. Jen tak podle nich mohou poskytnout pacientům co nejlepší péči. Léková novela nyní čeká ke schválení ve Sněmovně. Lékárníkům vadí, že Senát navrhl, aby si pacienti mohli vybrat, kteří lékaři a lékárníci budou moci nahlížet do pacientových lékových záznamů.

Vládní novela má v duchu původního záměru zajistit, že ošetřující lékaři a lékárníci budou sdílet údaje o lécích, které má pacient předepsané. Smyslem je zabránit předepisování léků, jejichž vzájemné užívání by mělo nežádoucí účinky na pacienta.

Návrh senátorů Jitky Seitlové a Václava Hampla z klubu KDU-ČSL má však umožnit, aby pacient mohl souhlas s nahlížením do lékového záznamu udělit všem lékařům a lékárníkům, nebo pouze vybraným. Souhlas by mohl udělit kdykoliv a kdykoli jej také odvolat. Senátoři to zdůvodnili mimo jiné obavami ze zneužití možnosti zjistit, jaké léky pacient bere.

"Obavy ze zneužití údajů jsou naprosto zbytečné. Lékárníci jsou jednak vázáni mlčenlivostí stejně jako lékaři, lékový záznam je navíc opatřen řadou zabezpečení. Pouze lékárník, ze všech pracovníků v lékárně, bude moci na základě vlastního osobního bezpečnostního certifikátu vstupovat do tohoto systému," sdělil dnes prezident lékárnické komory Lubomír Chudoba. Navíc, v lékovém záznamu bude zaznamenána kompletní elektronická stopa a případné zneužití bude podléhat významným finančním sankcím i trestněprávní odpovědnosti, dodal.

Zdroj: ČTK
před 37 minutami

Skončila odstávka druhého bloku jaderné elektrárny Dukovany

V jaderné elektrárně Dukovany v sobotu skončila odstávka druhého bloku. Výroba elektřiny měla původně začít na konci června, ale kvůli opravě netěsnosti v parogenerátoru se odstávka o téměř tři měsíce prodloužila.

"Elektřinu začal blok dodávat ve 12:57 hodin", řekl mluvčí elektrárny Jiří Bezděk. V Dukovanech tak nyní pracují tři ze čtyř výrobních bloků. Na prvním výrobním bloku energetici dokončují plánovanou odstávku pro výměnu paliva.

"Přednost má vždy bezpečnost a jistota o stavu zařízení. Proto jsme si na diagnostice stavu, přípravě postupu, samotné opravě i následných zkouškách dali mimořádně záležet. Teprve na základě vyhovujících výsledků jsme se rozhodli druhý výrobní blok Jaderné elektrárny Dukovany opět uvést do provozu," uvedl ředitel Jaderné elektrárny Dukovany Miloš Štěpanovský.

Plánovaná odstávka prvního bloku skončí na přelomu září a října. Elektrárna Dukovany je v provozu od roku 1985. Loni dodala do sítě 14,25 TWh elektřiny. ČEZ prověřuje možnosti provozu nynějších bloků přibližně do roku 2045.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Policie v Hongkongu znovu nasadila slzný plyn, ale demonstrace slábnou

Policie v Hongkongu dnes zasáhla slzným plynem a vodními děly proti další vlně demonstrací prodemokratického hnutí. Původně pokojný povolený protest na předměstí Tuen Mun se proměnil v potyčky s policií poté, co někteří demonstranti začali házet na policisty kamení a zápalné lahve.

Nepokoje tam během odpoledne utichly a několik stovek lidí se přesunulo ke stanici Yuen Long, kde se pokojná demonstrace opět zvrhla ve střety s policií. Protestů se podle policie zúčastnilo kolem 4300 lidí, tedy několikanásobně méně, než v minulých týdnech.

Zdroj: ČTK
Další zprávy