Zeman na Srpovi trvá. Průměrně inteligentnímu člověku by důvody pro jeho jmenování stačily, řekl

ČTK ČTK
Aktualizováno 26. 1. 2017 17:41
Prezident Miloš Zeman trvá na jmenování Karla Srpa do Etické komise pro ocenění účastníků odboje a odporu proti komunismu. Jeho rozhodnutí odmítl kontrasignovat premiér Bohuslav Sobotka kvůli Srpovým stykům s komunistickou Státní bezpečností. Zeman ale své rozhodnutí zdůvodnil tím, že Srp byl před rokem 1989 vězněn, stál v čele Jazzové sekce a že mu soud dal zapravdu ve sporu o evidenci v seznamech spolupracovníků StB.
Miloš Zeman a Karel Srp.
Miloš Zeman a Karel Srp. | Foto: ČTK

Kdyně (Domažlicko) – Prezident Miloš Zeman trvá na nominaci Karla Srpa do Etické komise pro ocenění účastníků odboje a odporu proti komunismu. Ve čtvrtek to prohlásil na závěr své návštěvy Plzeňského kraje. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) odmítl nominaci spolupodepsat kvůli Srpovým stykům s komunistickou Státní bezpečností (StB). Srp se objevil v neoficiálních seznamech spolupracovníků StB, soud ale rozhodl, že tak byl evidován neoprávněně.

Zeman zopakoval, že Srp byl před rokem 1989 vězněn, stál v čele Jazzové sekce, která vydávala i neoficiální literaturu a byl na snídani disidentů s tehdejším francouzským prezidentem Françoisem Mitterrandem. Připomněl také, že mu soud dal zapravdu ve sporu o evidenci v seznamech spolupracovníků StB. Všechny tyto důvody vedou prezidenta k tomu, aby na Srpově nominaci do Etické komise trval.

"Tyto čtyři důvody by stačily průměrně inteligentnímu člověku, aby neobtěžoval s nějakým podivným rozhodnutím. Samozřejmě, některým politikům nestačí," řekl Zeman. Při té příležitosti také kritizoval současného předsedu TOP 09 Miroslava Kalouska, který se postavil na Sobotkovu stranu ve sporu o Srpa. Připomněl, že Kalousek v roce 1986 vstoupil do Československé strany lidové, která tehdy byla součástí komunisty vedené Národní fronty.

Zeman na tiskové konferenci k soudnímu rozhodnutí poznamenal, že Srp se Státní bezpečností vědomě nespolupracoval. V rozsudku Městského soudu v Praze z roku 2000 se píše, že se ministerstvu vnitra nepodařilo Srpovu spolupráci dokázat. Písmoznalec totiž kvůli nekvalitnímu záznamu nedokázal potvrdit či vyloučit pravost jeho podpisu. Bývalí pracovníci StB si jako svědci spolupráci Srpa buď nemohli vybavit nebo ji odmítli.

Zeman také ve čtvrtek řekl, že jenom člověk, který nectí principy právního státu, může zpochybňovat pravomocné rozhodnutí nezávislého soudu. Z nerespektování rozsudku soudu byl loni na podzim obviňován i Pražský hrad. Po pravomocném verdiktu soudu, který nařídil Kanceláři prezidenta republiky omluvu za Zemanovy výroky o novináři Ferdinandu Peroutkovi, se Hrad ve stanovené lhůtě neomluvil. Hrozila mu proto i exekuce. Kancelář prezidenta republiky podala dovolání k Nejvyššímu soudu, který výkon rozsudku do svého rozhodnutí odložil.

Premiér odmítl spolupodepsat Srpovu nominaci s odůvodněním, že Srp spolupracoval s StB. To tvrdí například písničkář Jaroslav Hutka, Miroslav Vodrážka z Centra pro dokumentaci totalitních režimů nebo bývalí aktivisté a členové výboru Jazzové sekce.

Etická komise pro ocenění účastníků odboje a odporu proti komunismu se skládá z devíti členů. Po dvou volí a odvolává Poslanecká sněmovna, Senát, vláda a Rada Ústavu pro studium totalitních režimů, jednoho jmenuje a odvolává prezident republiky, jehož rozhodnutí podléhá kontrasignaci premiéra.

Komise vznikla na základě zákona o protikomunistickém odboji z roku 2011. Rozhoduje mimo jiné o odvoláních žadatelů o osvědčení aktivního účastníka třetího odboje, kterým nevyhovělo ministerstvo obrany. Loňskou novelou získala právo provádět přezkum a rozhodnout o obnově řízení o osvědčení.

Karel Srp odvedl v Jazzové sekci spoustu práce, byla platformou pro mnoho lidí, ale bohužel za cenu toho závazku, říká Ondřej Němec. | Video: Filip Horký
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Sýrie ohlásila sestřelení izraelských raket nad svým územím

Syrská protivzdušná obrana sestřelila izraelské rakety nad syrským Homsem. Informovala o tom syrská televize i agentura SANA. Podle televize izraelská letadla vypálila rakety, když byla nad libanonským územím. Izrael tradičně tyto informace nekomentuje. Podle syrských médií si operace nevyžádala mrtvé ani raněné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy