Konfederace politických vězňů děkuje Sobotkovi, že nejmenoval Srpa. Umíte rozlišit dobro a zlo, píše

ČTK ČTK
Aktualizováno 1. 2. 2017 14:11
Nejmenování Karla Srpa členem Etické komise podpořila i Konfederace politických vězňů. Navzdory návrhu Miloše Zemana se premiér Bohuslav Sobotka rozhodl nepotvrdit Srpovo jmenování, především kvůli podezření na Srpovu spolupráci s StB. Jeho rozhodnutí podpořila i Konfederace politických vězňů, jejíž prohlášení zveřejnil premiér na svém Twitteru. Mluvčí Hradu na to reagoval tweetem, že se konfederace hluboce mýlí.
Miloš Zeman a Karel Srp.
Miloš Zeman a Karel Srp. | Foto: Vojtěch Marek

Praha – Rozhodnutí premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) nejmenovat Karla Srpa navzdory návrhu prezidenta Miloše Zemana členem Etické komise pro ocenění účastníků odboje a odporu proti komunismu podpořila i Konfederace politických vězňů. Sobotka o tom informoval ve středu na Twitteru. Hradní mluvčí Jiří Ovčáček v reakci na to uvedl, že konfederace se hluboce mýlí.

Sobotka před týdnem odmítl Zemanovu nominaci potvrdit kvůli Srpovým stykům s komunistickou Státní bezpečností (StB). Srp se objevil v neoficiálních seznamech spolupracovníků StB, soud ale rozhodl, že tak byl evidován neoprávněně. Hrad označil odmítnutí kontrasignace za ubohé a Zeman uvedl, že na své nominaci trvá.

Premiér dnes na Twitteru zveřejnil dopis podepsaný místopředsednictvem Konfederace politických vězňů. "Dovolte, abychom vyslovili poděkování za váš postoj k zamýšlenému jmenování pana Karla Srpa. Oceňujeme, že jste v této kauze dokázal jasně rozlišit hranici mezi dobrem a zlem," stojí mimo jiné v poděkování.

Ovčáček v reakci na zveřejnění dopisu uvedl, že se konfederace hluboce mýlí. "Pan premiér opravdu není schopen rozlišit hranici mezi dobrem a zlem, jak ukázal u K. Srpa," napsal na Twitteru.

Etická komise pro ocenění účastníků odboje a odporu proti komunismu se skládá z devíti členů. Rozhoduje mimo jiné o odvoláních žadatelů o osvědčení aktivního účastníka třetího odboje, kterým nevyhovělo ministerstvo obrany. Loňskou novelou získala právo provádět přezkum a rozhodnout o obnově řízení o osvědčení.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Zprostředkovatelé ubytování typu Airbnb mají s úřady sdílet údaje o smlouvách

Zprostředkovatelé turistického ubytování v soukromí formou digitálních platforem typu Airbnb zřejmě budou povinni sdílet s českými úřady informace o uzavřených smlouvách. Předpokládá to novela zákona o podmínkách podnikání v cestovním ruchu, který ve středu zrychleně ve stavu legislativní nouze schválila Sněmovna. Nová povinnost by mohla podle ministerstva pro místní rozvoj pomoci při trasování lidí, kteří přišli do styku s člověkem nakaženým novým typem koronaviru.

Projednání zákona ve stavu legislativní nouze zpochybňovali politici ODS. "Airbnb je vyřešeno na několik let," podotkl Marek Benda v souvislosti s nynějším zákazem vstupu cizinců do Česka. Podle předsedy poslanců ODS Zbyňka Stanjury by byl návrh i v obvyklém schvalovacím režimu přijat dřív, než do Česka dorazí první turisté.

Ministryně Klára Dostálová (ANO) dala zákon do souvislosti s chytrou karanténou. Projekt má díky údajům z mobilních telefonů či platebních karet pomáhat odhalit, koho mohli nakazit lidé trpící nemocí covid-19.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

LFA nabízí fotbalovým klubům předčasné vyplacení části financí

Ligová fotbalová asociace nabídla pomoc účastníkům první a druhé ligy, jimž pandemie nového typu koronaviru způsobila finanční problémy. Jednotlivé kluby budou moci v předstihu získat část květnové splátky peněz, které od LFA dostávají.

"Ligový výbor odsouhlasil možnost podpory členských klubů LFA, které se dostaly v důsledku aktuální situace do finančních potíží. Nabídne jim možnost předčasné úhrady části květnové splátky odměny hrazené klubům ze strany LFA," uvedl v tiskové zprávě předseda LFA Dušan Svoboda. Ligový výbor schválil pomoc klubům na dnešním jednání jednomyslně.

LFA vyplácí jednotlivým účastníkům první a druhé ligy, které řídí, podíl z prodeje televizních a marketingových práv a také ze sponzorských příspěvků. Kluby získávají finance v pěti ročních splátkách a právě jedna z nich měla přijít na řadu v květnu.

Další zprávy