Konfederace politických vězňů děkuje Sobotkovi, že nejmenoval Srpa. Umíte rozlišit dobro a zlo, píše

ČTK ČTK
Aktualizováno 1. 2. 2017 14:11
Nejmenování Karla Srpa členem Etické komise podpořila i Konfederace politických vězňů. Navzdory návrhu Miloše Zemana se premiér Bohuslav Sobotka rozhodl nepotvrdit Srpovo jmenování, především kvůli podezření na Srpovu spolupráci s StB. Jeho rozhodnutí podpořila i Konfederace politických vězňů, jejíž prohlášení zveřejnil premiér na svém Twitteru. Mluvčí Hradu na to reagoval tweetem, že se konfederace hluboce mýlí.
Miloš Zeman a Karel Srp.
Miloš Zeman a Karel Srp. | Foto: Vojtěch Marek

Praha – Rozhodnutí premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) nejmenovat Karla Srpa navzdory návrhu prezidenta Miloše Zemana členem Etické komise pro ocenění účastníků odboje a odporu proti komunismu podpořila i Konfederace politických vězňů. Sobotka o tom informoval ve středu na Twitteru. Hradní mluvčí Jiří Ovčáček v reakci na to uvedl, že konfederace se hluboce mýlí.

Sobotka před týdnem odmítl Zemanovu nominaci potvrdit kvůli Srpovým stykům s komunistickou Státní bezpečností (StB). Srp se objevil v neoficiálních seznamech spolupracovníků StB, soud ale rozhodl, že tak byl evidován neoprávněně. Hrad označil odmítnutí kontrasignace za ubohé a Zeman uvedl, že na své nominaci trvá.

Premiér dnes na Twitteru zveřejnil dopis podepsaný místopředsednictvem Konfederace politických vězňů. "Dovolte, abychom vyslovili poděkování za váš postoj k zamýšlenému jmenování pana Karla Srpa. Oceňujeme, že jste v této kauze dokázal jasně rozlišit hranici mezi dobrem a zlem," stojí mimo jiné v poděkování.

Ovčáček v reakci na zveřejnění dopisu uvedl, že se konfederace hluboce mýlí. "Pan premiér opravdu není schopen rozlišit hranici mezi dobrem a zlem, jak ukázal u K. Srpa," napsal na Twitteru.

Etická komise pro ocenění účastníků odboje a odporu proti komunismu se skládá z devíti členů. Rozhoduje mimo jiné o odvoláních žadatelů o osvědčení aktivního účastníka třetího odboje, kterým nevyhovělo ministerstvo obrany. Loňskou novelou získala právo provádět přezkum a rozhodnout o obnově řízení o osvědčení.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Maďarská opozice míří k vítězství v Budapešti, ve volbách zřejmě porazila Orbánovu stranu

V nedělních volbách starosty maďarské metropole Budapešti podle předběžných výsledků míří za vítězstvím kandidát sjednocené opozice Gergely Karácsony. S lehce nadpolovičním ziskem hlasů (50,1 procenta) poráží po sečtení bezmála tří čtvrtin hlasů kandidáta vládní strany Fidesz Istvána Tarlóse, jemuž vyjádřilo podporu 44,8 procenta budapešťských voličů. Informovala o tom agentura Reuters, podle níž by se jednalo o největší vítězství maďarské opozice za posledních deset let.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Brazilci nedokázali porazit ani Nigérii, Neymar se zranil

Fotbalisté Brazílie ani ve druhém přípravném utkání v Singapuru nedokázali porazit soupeře z Afriky. S Nigérií dnes remizovali 1:1 stejně jako ve čtvrtek se Senegalem. Zápas nedohrála jejich největší hvězda, útočník Neymar odkulhal ze hřiště už ve 12. minutě se zraněným levým stehnem.

Sedmadvacetiletý Neymar ve čtvrtek odehrál stý reprezentační zápas a stal se sedmým brazilským fotbalistou, který to dokázal. Dnes ho ale už krátce po zahájení duelu musel vystřídat Philippe Coutinho.

Nigerijci v poločase vedli po brance Johna Ariba, který nebojácně vběhl do vápna, obhodil si stopera Marquinhose a prostřelil gólmana Edersona. Krátce po přestávce vyrovnal Casemiro, jenž zblízka doklepl do sítě míč odražený od břevna.

Brazilci po červencovém triumfu na Copě América ještě nezvítězili. Ve třech ze čtyř přípravných zápasů remizovali a s Peru prohráli.

Argentina bez potrestaného Lionela Messiho rozstřílela Ekvádor 6:1. Proti jihoamerickému soupeři si zahráli také Slováci, tým českého kouče Pavla Hapala remizoval v Bratislavě s Paraguayí 1:1.

Další zprávy