Z Leninovy ulice je Lennonova, zmizely srpy a kladiva. Ukrajina se za dva roky očistila od komunismu

Martin Novák Martin Novák
22. 5. 2017 18:10
Na Ukrajině uběhly už dva roky od doby, kdy parlament schválil zákon o dekomunizaci. Více než 52 tisíc ulic má nový název a zmizelo 2400 soch a památníků. Přes polovinu z nich tvořily kusy se zakladatelem Sovětského svazu Vladimirem Iljičem Leninem. Na Rusy anektovaném Krymském poloostrově a proruskými separatisty ovládaném Donbasu ale zůstává vše při starém. A přímo v Rusku? Poprvé se objevil návrh na Putinograd.
V Doněcku Lenin zůstává.
V Doněcku Lenin zůstává. | Foto: Reuters

Kyjev - Leninové, komsomolci, srpy s kladivem a říjnová revoluce zmizely z Ukrajiny. Konkrétně z názvů ulic a z podstavců soch nebo památníků.

Jsou tomu přesně dva roky, co ukrajinský parlament schválil zákon o dekomunizaci. Cílem bylo "očistit" města a vesnice od všeho, co připomínalo ideologii bývalého sovětského režimu.

Přejmenovalo se přes 52 tisíc ulic, rozebralo se zhruba 2400 soch a památníků. Z toho 1320 kusů bylo se zakladatelem SSSR Vladimirem Iljičem Leninem, uvádí ukrajinský server Segodnya.ua.

"Dekomunizace na území pod kontrolou ukrajinské vlády je hotová z 99 procent. Zbývá ještě několik památníků, které stojí na pozemcích firem nebo továren," řekl listu Volodymyr Vjatrovyč, ředitel kyjevského Institutu národní paměti a velký zastánce odstranění symbolů sovětské éry.

Z názvů ulic zmizely nejčastěji označení Leninova, Komsomolská, Říjnové revoluce nebo Říjnová (ty narážely na komunistický převrat v roce 1917).

O nových názvech rozhodují místní úřady. Fantazii se meze nekladou, takže se objevují například ulice Radostná, Malinová, Medová, Centrální, Kostelní nebo Nezávislosti.

V Zakarpatské oblasti přejmenovali Leninovu ulici na ulici Johna Lennona.

Když vystřelí, slyšíme zvuk a už víme, letí to a hučí to, popisuje obyvatelka Avdějevky Olga situaci na bojové frontě na východě Ukrajiny. | Video: Filip Horký

Někde místa pojmenovali po Nebeské setnině. Tímto názvem Ukrajinci označují stovku lidí, kteří zemřeli při střelbě a bojích na kyjevském Majdanu v únoru 2014. Protest proti proruské vládě tehdy vyvrcholil útěkem bývalého prezidenta Viktora Janukovyče a nástupem nové, proevropské vlády.

Formálně největší změnou je přejmenování města Dněpropetrovsk na Dněpr. Tamní obyvatelé i ostatní Ukrajinci ale stejně dávno používali tento zkrácený název.

Město v dobách Sovětského svazu neslo název po předním ukrajinském komunistovi Grigoriji Petrovském, který se ve třicátých letech minulého století podílel na stalinských represích a na hladomoru v oblastech střední a východní Ukrajiny.

Odsun sochy a protikomunistické volby

Z Charkovské oblasti u východních hranic s Ruskem zase mizí čtyřmetrová socha spoluautora Komunistického manifestu Bedřicha Engelse. Vydá se na cestu přes celou Evropu do britského Manchesteru, kde ji koupil soukromý zájemce.

Právě v Manchesteru Engels strávil několik let života.

Za jistou formu dekomunizace lze považovat i výsledky ukrajinských parlamentních voleb z roku 2014.

Komunistická strana Ukrajiny v nich poprvé nepřekročila pětiprocentní hranici, která je nutná pro vstup do parlamentu.

Chyběly jí hlasy z Ruskem anektovaného Krymského poloostrova a z Donbasu, ovládaného proruskými separatisty.

Putinograd v Rusku

Na Krymu a v Donbasu sochy Lenina i dalších sovětských "klasiků" zůstávají. Stejně jako v samotném Rusku.

I tady se ale čas od času objevují návrhy na přejmenování některých míst. Jedním z nich je plán kandidátky do zastupitelstva západosibiřského města Barnaul, která chce, aby se obec přejmenovala na Putinograd.

Bude to prý pro dobro všech 650 tisíc obyvatel.

"Když přejmenujeme naše město k poctě vůdce nejen Ruska, ale celého světa, povstane z kolen a zažije všestranný rozkvět. Lidé se budou mít lépe a rozpočet města bude větší," uvedla podle agentury RIA Novosti Marina Čauzovová.

Během prvních dnů války u dětí bývaly hysterické záchvaty, velmi se bály a snažily se někoho obejmout, říká ředitelka mateřské školy na bojové linii | Video: Filip Horký
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Maďarská opozice míří k vítězství v Budapešti, ve volbách zřejmě porazila Orbánovu stranu

V nedělních volbách starosty maďarské metropole Budapešti podle předběžných výsledků míří za vítězstvím kandidát sjednocené opozice Gergely Karácsony. S lehce nadpolovičním ziskem hlasů (50,1 procenta) poráží po sečtení bezmála tří čtvrtin hlasů kandidáta vládní strany Fidesz Istvána Tarlóse, jemuž vyjádřilo podporu 44,8 procenta budapešťských voličů. Informovala o tom agentura Reuters, podle níž by se jednalo o největší vítězství maďarské opozice za posledních deset let.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Brazilci nedokázali porazit ani Nigérii, Neymar se zranil

Fotbalisté Brazílie ani ve druhém přípravném utkání v Singapuru nedokázali porazit soupeře z Afriky. S Nigérií dnes remizovali 1:1 stejně jako ve čtvrtek se Senegalem. Zápas nedohrála jejich největší hvězda, útočník Neymar odkulhal ze hřiště už ve 12. minutě se zraněným levým stehnem.

Sedmadvacetiletý Neymar ve čtvrtek odehrál stý reprezentační zápas a stal se sedmým brazilským fotbalistou, který to dokázal. Dnes ho ale už krátce po zahájení duelu musel vystřídat Philippe Coutinho.

Nigerijci v poločase vedli po brance Johna Ariba, který nebojácně vběhl do vápna, obhodil si stopera Marquinhose a prostřelil gólmana Edersona. Krátce po přestávce vyrovnal Casemiro, jenž zblízka doklepl do sítě míč odražený od břevna.

Brazilci po červencovém triumfu na Copě América ještě nezvítězili. Ve třech ze čtyř přípravných zápasů remizovali a s Peru prohráli.

Argentina bez potrestaného Lionela Messiho rozstřílela Ekvádor 6:1. Proti jihoamerickému soupeři si zahráli také Slováci, tým českého kouče Pavla Hapala remizoval v Bratislavě s Paraguayí 1:1.

Další zprávy