Zeman: EU a NATO by měly zastrašit Rusko před dalšími akcemi

ČTK ČTK
Aktualizováno 11. 4. 2014 12:22
Podle prezidenta je třeba podniknout razantní a preventivní akce, které zabrání dalšímu rozšíření Ruska do Ukrajiny.
Prezident Miloš Zeman.
Prezident Miloš Zeman. | Foto: Vojtěch Marek

Praha - Evropská unie i NATO by měly podniknout velmi razantní a preventivní akce k odstrašení Ruska před rozšířením vojenských akcí do dalších oblastí Ukrajiny, případně i Moldavska.

Zabrání tím řetězové reakci připojování dalších regionů k Rusku, řekl v pátek na konferenci k desátému výročí vstupu Česka do Unie prezident Miloš Zeman.

Krym, který si nedávno odhlasoval připojení k Moskvě, je podle něj již ztracen.

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) je proti odstrašování Ruska; podle něj teď není doba, aby "duněly válečné bubny".

Zeman na konferenci připomněl, že je proti zavádění sankcí, blokád a embarga. "Jsem ale pro účinné a velmi razantní, v mnoha případech i preventivní akce. Protože prevence je vždy levnější než následné hašení požáru," řekl Zeman.

Věří, že Evropská unie i Severoatlantická aliance najdou odvahu k odstrašujícím akcím, které by Rusko odstrašily od dalších akcí na východě Ukrajiny.

Obavy z řetězové reakce

Prezident uvedl, že nechce vypadat jako válečný štváč, má ale obavy z rozpoutání řetězové reakce, pokud by ruské jednotky vstoupily na východní Ukrajinu a obsadily například i Oděsu.

Invaze podle něj může pokračovat obsazováním Podněstří, případně i Moldávie. "Vytvoří řetězovou reakci, jakýsi efekt nabalující se sněhové koule, kterou těžko bude možné bez vážných ztrát zastavit," řekl Zeman.

Sobotka, který na konferenci také vystoupil, novinářům řekl, že je proti zastrašování Ruska kvůli Ukrajině. "Je důležité, aby v důsledku ukrajinské krize nedošlo k nějakému novému kolu studené války, aby se zase v Evropě spouštěly nějaké železné opony mezi Evropskou unií a Ruskem. Nechci, aby to byla záminka pro nová kola zbrojení v Evropě," uvedl premiér.

Sobotka: musíme udržet dialog

Sobotka se vyslovil pro udržování dialogu s Ruskem. EU ale podle něj současně nemůže tolerovat porušování mezinárodního práva a snahy rozštěpit Ukrajinu.

Pokud Rusko vstoupí vojensky na další ukrajinské území, Unie sáhne k ekonomickým sankcím, soudí premiér.

"Situace na Ukrajině nemá vojenské řešení, má pouze politické řešení. Nemyslím si, že bychom měli harašit zbraněmi, že teď je čas, aby duněly válečné bubny," řekl Sobotka.

Situaci na Ukrajině sledujeme ŽIVĚ

Český prezident svůj názor ve čtvrtek sdělil generálnímu tajemníkovi NATO Andersi Foghu Rasmussenovi. V pátek řekl, že se s šéfem paktu shodli na tom, že situaci nelze řešit pouhým vydáváním prázdných politických deklarací.

Zeman již před Rasmussenovou návštěvou Prahy prohlásil, že by jednotky NATO měly vstoupit na ukrajinské území, pokud Rusko rozšíří své vojenské akce mimo Krym.

 

Právě se děje

Další zprávy