reklama
 
 

Zemanová navštívila Kajínka ve věznici. Mluvili o zvažované milosti od prezidenta, potvrdil Hrad

Aktualizováno 10. 5. 2017 16:36
Na doživotí odsouzeného vězně Jiřího Kajínka navštívila ve věznici Rýnovice. Informoval o tom na sociálních sítích mluvčí Hradu Jiří Ovčáček. Prezident Miloš Zeman nedávno oznámil, že zvažuje udělení milosti pro Kajínka, v jehož případě se podle hlavy státu vyskytují pochybnosti. Ovčáček Aktuálně.cz potvrdil, že prezident o udělení milosti nadále uvažuje.

RýnovicePrvní dáma České republiky Ivana Zemanová se při návštěvě Libereckého kraje setkala s nejznámějším českým vězněm Jiřím Kajínkem. Mluvčí Hradu Jiří Ovčáček připustil, že první dáma s vězněm probírala také udělení milosti, které zvažuje prezident Miloš Zeman.

Mluvčí řekl, že návštěva Zemanové navazovala na Zemanovo oznámení, že o milosti uvažuje. "Konkrétně nebudu obsah rozhovoru specifikovat, krom již řečeného, tedy, že návštěva navázala na oznámení pana prezidenta (o uvažované milosti - pozn. red,). Až bude definitivně rozhodnuto, budeme veřejnost informovat," sdělil Aktuálně.cz Ovčáček.

"Kajínek je ve vězení už dlouho a existují pochyby o jeho vině," vysvětloval už dříve Ovčáček, proč prezident o milosti uvažuje.

Schůzku první dámy a odsouzeného dvojnásobného vraha komentoval pro Aktuálně.cz i vedoucí kanceláře prezidenta Vratislav Mynář. "První dáma byla na návštěvě v zařízení v Rýnovicich stejně jako v jiných zařízeních," napsal redakci a dodal: "Důvod je prostý on sedí v Rýnovicich a první dáma tam plánovitě byla na návštěvě."

K návštěvě své manželky se krátce vyjádřil i prezident, byl to jeden z dotazů z publika při besedě s občany na náměstí v Jilemnici. Podle Zemana nejde o nic neobvyklého a prohlídka věznic bývá občas součástí programu Ivany Zemanové při návštěvách prezidentského páru v krajích. Proto byla i ve věznici Rýnovice. "Setkala se tam s dalšími vězni, to znamená nejenom s panem Kajínkem," řekl prezident.

Prezident už dříve řekl, že Kajínkův případ se prověřoval už v době, kdy stál v čele vlády s tím, že pochybnosti vyjádřil i tehdejší ministr spravedlnosti Pavel Rychetský.

"Když jsem se stal prezidentem, požádal jsem tehdejší ministryni spravedlnosti paní Válkovou, aby byl přezkoumán tento proces tím, že bude odňat plzeňskému soudu a bude přeložen k jinému soudu. Ale jak víte, paní ministryně Válková byla mezitím odvolána, takže k tomu nedošlo," vysvětlil na začátku dubna prezident.

Nejslavnější útěk z vězení

Soud Kajínkovi v roce 1998 uložil doživotní trest za dvojnásobnou nájemnou vraždu podnikatele Štefana Jandy, jeho bodyguarda Juliána Pokoše a za pokus o vraždu Vojtěcha Pokoše. K vraždám došlo už v roce 1993.

Kajínek svou vinu se však k vraždě nikdy nepřiznal. Policisty obvinil z vykonstruovaného procesu a soud z předpojatosti.

Kajínek se ale nejvíc proslavil svým útěkem v roce 2000, kdy se mu podařilo uprchnout z nejstřeženějšího českého vězení Mírov. Po čtyřiceti dnech na útěku byl však nakonec dopaden v Praze. O jeho případu, který v březnu 2011 soudce odmítl znovu otevřít byl také natočen film.

autor: Domácí | 10. 5. 2017 12:56

Související

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama