Zemanová navštívila Kajínka ve věznici. Mluvili o zvažované milosti od prezidenta, potvrdil Hrad

Domácí Domácí
Aktualizováno 10. 5. 2017 16:36
Na doživotí odsouzeného vězně Jiřího Kajínka navštívila ve věznici Rýnovice. Informoval o tom na sociálních sítích mluvčí Hradu Jiří Ovčáček. Prezident Miloš Zeman nedávno oznámil, že zvažuje udělení milosti pro Kajínka, v jehož případě se podle hlavy státu vyskytují pochybnosti. Ovčáček Aktuálně.cz potvrdil, že prezident o udělení milosti nadále uvažuje.
Foto: Twitter Jiřího Ovčáčka

RýnovicePrvní dáma České republiky Ivana Zemanová se při návštěvě Libereckého kraje setkala s nejznámějším českým vězněm Jiřím Kajínkem. Mluvčí Hradu Jiří Ovčáček připustil, že první dáma s vězněm probírala také udělení milosti, které zvažuje prezident Miloš Zeman.

Mluvčí řekl, že návštěva Zemanové navazovala na Zemanovo oznámení, že o milosti uvažuje. "Konkrétně nebudu obsah rozhovoru specifikovat, krom již řečeného, tedy, že návštěva navázala na oznámení pana prezidenta (o uvažované milosti - pozn. red,). Až bude definitivně rozhodnuto, budeme veřejnost informovat," sdělil Aktuálně.cz Ovčáček.

"Kajínek je ve vězení už dlouho a existují pochyby o jeho vině," vysvětloval už dříve Ovčáček, proč prezident o milosti uvažuje.

Schůzku první dámy a odsouzeného dvojnásobného vraha komentoval pro Aktuálně.cz i vedoucí kanceláře prezidenta Vratislav Mynář. "První dáma byla na návštěvě v zařízení v Rýnovicich stejně jako v jiných zařízeních," napsal redakci a dodal: "Důvod je prostý on sedí v Rýnovicich a první dáma tam plánovitě byla na návštěvě."

K návštěvě své manželky se krátce vyjádřil i prezident, byl to jeden z dotazů z publika při besedě s občany na náměstí v Jilemnici. Podle Zemana nejde o nic neobvyklého a prohlídka věznic bývá občas součástí programu Ivany Zemanové při návštěvách prezidentského páru v krajích. Proto byla i ve věznici Rýnovice. "Setkala se tam s dalšími vězni, to znamená nejenom s panem Kajínkem," řekl prezident.

Prezident už dříve řekl, že Kajínkův případ se prověřoval už v době, kdy stál v čele vlády s tím, že pochybnosti vyjádřil i tehdejší ministr spravedlnosti Pavel Rychetský.

"Když jsem se stal prezidentem, požádal jsem tehdejší ministryni spravedlnosti paní Válkovou, aby byl přezkoumán tento proces tím, že bude odňat plzeňskému soudu a bude přeložen k jinému soudu. Ale jak víte, paní ministryně Válková byla mezitím odvolána, takže k tomu nedošlo," vysvětlil na začátku dubna prezident.

Nejslavnější útěk z vězení

Soud Kajínkovi v roce 1998 uložil doživotní trest za dvojnásobnou nájemnou vraždu podnikatele Štefana Jandy, jeho bodyguarda Juliána Pokoše a za pokus o vraždu Vojtěcha Pokoše. K vraždám došlo už v roce 1993.

Kajínek svou vinu se však k vraždě nikdy nepřiznal. Policisty obvinil z vykonstruovaného procesu a soud z předpojatosti.

Kajínek se ale nejvíc proslavil svým útěkem v roce 2000, kdy se mu podařilo uprchnout z nejstřeženějšího českého vězení Mírov. Po čtyřiceti dnech na útěku byl však nakonec dopaden v Praze. O jeho případu, který v březnu 2011 soudce odmítl znovu otevřít byl také natočen film.

 

Právě se děje

před 8 hodinami

Irské zdravotnictví zasáhl kybernetický útok, očkování proti covidu-19 to neovlivnilo

Počítačový systém irského zdravotnictví zasáhl kybernetický útok. Všechny informační systémy dnes byly vypnuty z důvodu ochrany před vyděračským softwarem, ale program očkování proti covidu-19 to neovlivnilo, uvedl provozovatel služeb. Podle vlády za napadením stojí mezinárodní gang a jde nejspíš o dosud nejvážnější kybernetický útok na irský stát, uvedla agentura Reuters.

Šéf irské zdravotní služby (HSE) Paul Reid řekl, že odstavení systému má fungovat jako preventivní opatření s cílem ochránit co největší množství informací.

"Je to velmi sofistikovaný útok, není to jen běžný útok. Má dopad na všechny naše národní a lokální systémy, které by byly zapojeny do všech našich služeb," řekl Reid veřejnoprávní televizi RTÉ. "Očkovací program naštěstí pokračuje, je to oddělený systém," vysvětlil Reid. Útok podle něj postihl převážně informace uložené na centrálních serverech, a ne nemocniční zařízení, lékárny nebo lékařské ambulance.

"Máme co do činění s kyberzločineckými gangy, kterým jde o peníze. Pokoušejí se zakódovat a uzamknout naše data a pak nám je nabídnout zpátky za výkupné," uvedl Ossian Smyth, náměstek vlády zodpovědný za informační systémy. "Dali jsme jasně na srozuměnou, že žádné výkupné platit nebudeme," řekl novinářům irský premiér Micheál Martin.

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Arménský premiér žádal Putina o vojenskou pomoc kvůli incidentu a Ázerbájdžánem

Arménský úřadující předseda vlády Nikol Pašinjan v pátek požádal ruského prezidenta Vladimira Putina o pomoc, včetně vojenské, v souvislosti se středečním incidentem v pohraničí s ázerbájdžánskými vojáky. Premiér o tom podle agentury TASS informoval na zasedání parlamentu.

Arménské ministerstvo obrany ve středu oznámilo, že ázerbájdžánské ozbrojené síly se ve snaze "upravit hranice" pokusily provést "určité práce" v jedné z příhraničních oblastí Sjunikské provincie. Po intervenci jednotky arménské armády ázerbájdžánští vojáci tyto práce přerušili a nyní strany jednají o urovnání vzniklého konfliktu.

Premiér incident označil za pokus Ázerbájdžánu přivlastnit si území Arménie. Podle něj ázerbájdžánské ozbrojené síly překročily státní hranici a pronikly na arménské území do hloubky 3,5 kilometru.

Zdroj: ČTK
před 9 hodinami

Pohár bude bez fanoušků, vstupenky si rozdělí partneři

Fotbalová asociace České republiky nebude moci kvůli aktuálním protikoronavirovým opatřením poskytnout finalistům domácího poháru vstupenky pro volný prodej fanouškům. Povolená kapacita 10 procent diváků na stadionu je pro zápas mezi Plzní a Slavií vyhrazena dlouhodobým partnerům. Uvedli to představitelé soutěže na twitteru.

"Aktuální epidemiologická výjimka stanovuje maximální možnou hranici naplnění stadionu na deset procent celkové kapacity. Ta je určena pouze dlouhodobým partnerům a z tohoto důvodu nemůže momentálně FAČR zahájit prodej vstupenek na finálový zápas," uvedli zástupci soutěže.

"Vzhledem k aktuálním opatřením neobdrží klub od FAČR žádnou volnou kapacitu vstupenek, které by mohly být nabídnuty do volného prodeje pro fanoušky," informoval na svých stránkách i plzeňský klub.

Finálový duel, v němž mohou slávisté završit double, se uskuteční v plzeňské Doosan Aréně 20. května od 17:00.

Zdroj: ČTK
Další zprávy