Grafika: Odsouzený jako vrah, pro mnohé romantický hrdina. Případ Jiřího Kajínka

Barbora Němcová Tomáš Kunc Štěpán Plaček Barbora Němcová, Tomáš Kunc, Štěpán Plaček
11. 5. 2017 19:31
I když byl Jiří Kajínek pravomocně odsouzen za dvě nájemné vraždy, pro řadu lidí zůstává spíše romantickým hrdinou. V roce 2010 tak dokonce životní příběh na doživotí odsouzeného vězně zfilmoval režisér Petr Jákl. Kajínkovu naději na to, že se 23 let po svém zadržení dostane na svobodu, obnovil letos prezident Miloš Zeman, když řekl, že pro něj zvažuje milost.

Jiří Kajínek je bezpochyby nejznámějším vězněm a odsouzeným vrahem v Česku. Otázka jeho viny či neviny už více než dvě desítky let dělí společnost na dva názorové tábory. Proslulému útěkáři se nedá upřít, že o svou svobodu bojuje s nebývalou vervou a vytrvalostí. A to jak pomocí právníků či opakovaných žádostí o milost, tak lstí a hrubou silou, jako při dnes už legendárním útěku z Mírova, jedné z nejstřeženějších věznic v zemi. I když byl Kajínek pravomocně odsouzen za dvě nájemné vraždy, pro řadu lidí zůstává spíše romantickým hrdinou. V roce 2010 tak dokonce životní příběh na doživotí odsouzeného vězně zfilmoval režisér Petr Jákl. Kajínkovu naději na to, že se 23 let po svém zadržení dostane na svobodu, obnovil letos prezident Miloš Zeman, když řekl, že pro něj zvažuje milost. Den před tím, než prezident své rozhodnutí oznámil, dokonce Kajínka ve věznici Rýnovice navštívila první dáma Ivana Zemanová.

PŘÍPAD JIŘÍHO KAJÍNKA V ČASOVÉ OSE

Květen 1993

U plzeňské věznice byl zastřelen podnikatel Štefan Janda, jeho osobní ochránce Julián Pokoš a postřelen osobní ochránce Vojtěch Pokoš.

 
  Únor 1994

Jiří Kajínek byl zatčen a obviněn z plzeňských vražd. Od počátku vyšetřování tvrdí, že nikoho nezabil.

Červen 1998

Kajínek byl odsouzen k doživotnímu trestu Krajským soudem v Plzni za dvojnásobnou nájemnou vraždu a pokus o vraždu. Soudce své rozhodnutí zdůvodnil také tím, že Kajínek je nebezpečný recidivista.

 
  Říjen 2000

Kajínek utekl z věznice Mírov.

Prosinec 2000

Kajínka zadržela policie v Praze v bytě Marie Černé. Kajínek byl poté přemístěn do věznice ve Valdicích.

 
  1. února 2001

Ministr spravedlnosti Pavel Rychetský předal Nejvyššímu soudu stížnost pro porušení zákona pro mnoho nesrovnalostí v Kajínkově případu. Stížnost Nejvyšší soud zamítl.

10. října 2001

Ministr spravedlnosti Jaroslav Bureš podal stížnost k Ústavnímu soudu, protože Nejvyšší soud porušil ústavní právo, když neumožnil veřejné projednávání případu. I tato stížnost byla zamítnuta.

 
  Listopad 2001

Kajínek žádá o milost prezidenta republiky Václava Havla.

16. listopadu 2001

Kajínek podává stížnost k Ústavnímu soudu, ten ji ale zamítl.

 
  Listopad 2003

Kajínek žádá o milost prezidenta Václava Klause.

26. ledna 2004

Objevuje se zcela nový svědek. Advokáti proto požádali o obnovu procesu. Krajský soud v Plzni v září žádost zamítl jako bezdůvodnou.

 
  8. dubna 2004

Inspekce ministra vnitra Stanislava Grosse opětovně neprokázala podezření, že někdo z policistů byl zapleten do nájemných vražd.

8. listopadu 2004

Advokáti Jiřího Kajínka podali stížnost proti usnesení Krajského soudu v Plzni k Vrchnímu soudu v Praze. Ten stížnosti vyhověl, případ vrátil k novému projednávání ke Krajskému soudu v Plzni pro procesní chyby.

 
  2005

Před Krajským soudem v Plzni zaznívají výpovědi nových svědků, soud ale svědectví nepovažuje za natolik závažná, aby mohlo být zahájeno nové řízení.

30. června 2006

Vrchní soud v Praze zamítl stížnosti Jiřího Kajínka proti rozhodnutí Krajského soudu v Plzni o zamítnutí obnovy procesu i proti podjatosti soudce Boučka.

 
  2. srpna 2006

Ministr spravedlnosti Pavel Němec podal k Nejvyššímu soudu ČR stížnost pro porušení zákona ve prospěch Jiřího Kajínka. Soud ale stížnost zamítl.

Listopad 2007

Advokátka Klára Slámová podala k Ústavnímu soudu dvě stížnosti ve prospěch Jiřího Kajínka. Obě stížnosti ale Ústavní soud zamítl.

 
  4. srpna 2010

Premiéru měl celovečerní film Kajínek, pod režijní taktovkou Petra Jákla. Film je inspirovaný příběhem na doživotí odsouzeného vraha.

Duben 2017

Prezident Miloš Zeman řekl, že vážně zvažuje udělit Jiřímu Kajínkovi milost.

 
  10. května 2017

S Kajínkem se sešla první dáma České republiky Ivana Zemanová.

PRŮBĚH ÚTĚKU JIŘÍHO KAJÍNKA Z VĚZNICE MÍROV (29. 10. 2010)

18:20 Strážný na věži hlásí vyhození lana z okna cely.
18:21 Strážný na věži hlásí, že z okna cely se spouští odsouzený, o situaci jsou zároveň vyrozuměni příslušníci Vězeňské služby na okolních strážních věžích.
18:22 Vyslána strážní hlídka ke zjištění situace.
18:30 Zjištěno, že se jedná o odsouzeného Kajínka, zároveň vyrozuměna policie v Mohelnici.
18:31 O celé události je informován ředitel věznice Mírov.
18:35 Vyhlášen plán vyrozumění a svozu příslušníků věznice Mírov a psovodi se služebními psy vysláni po stopě Kajínka.
18:55 O celé věci informována stálá služba Generálního ředitelství Vězeňské služby ČR Praha.
19:10 Na stopu nasazen služební pes Policie ČR.

ZPŮSOB ÚTĚKU: PŘEŘEZAL MŘÍŽ A SPUSTIL SE NA HRADBY

Samotný útěk byl proveden tak, že odsouzený Kajínek přeřezal na dvou místech 1 prut mříže o síle cca 3 cm. Vzniklým otvorem Kajínek hodil na hradby vlasec, na jehož konci byla uvázána tužková baterie. Po tomto vlasci spustil lano vyrobené ze spletených pruhů prostěradel a povlečení a ze svazku spletených šňůr o síle cca 1 mm. Na konci lana byla kotva, zhotovená z kovové vzpěry postele, kterou měl odsouzený na cele. Touto kotvou se lano zachytilo za zábradlí, lemující ochoz na hradbách. Druhý konec byl přivázán za mříž v okně cely. Po lanu Kajínek překonal vzdálenost (zachycen oběma rukama, na nichž měl navlečeny rukavice, a nohama se sklouzl), která jej dělila od hradeb. Okno cely, odkud sešplhal, je zhruba 10 metrů nad úrovní hradeb a hradby dělí od objektu asi 5 až 8 metrů široký příkop. Kajínek překonal ochoz na hradbách a z ukotvení ostnatého drátu na vnější straně hradeb se spustil po druhém laně, které měl již připraveno u sebe. Poté zmizel strážnému z dohledu.

Zdroje: www.jirikajinek.cz, Wikipedia, ČTK

 

Právě se děje

Další zprávy