Praha - Prezident Miloš Zeman bude dál jmenovat vysokoškolské profesory. Dohodl se na tom s ministrem školství Marcelem Chládkem (ČSSD), bude tak ale podle svých slov postupovat za dohodnutých specifických podmínek.
Prezident tak chce mít právo znát seznam kandidátů předem a v případě pochybností celé rozhodnutí přezkoumat.
"Prezident bude předem konzultovat kandidáty a v případě, když o některém z nich vyjádří pochybnosti, tak dojde k přezkoumání rozhodnutí, a to nejen na úrovni vědecké rady, ale také na úrovni jiných orgánů podle charakteru pochybností, které o navrženém kandidátovi existují," vysvětlil Zeman.
Chtěli to rektoři
Připomněl také, že na jmenování profesorů netrval, byli to právě rektoři, kteří ho kvůli slavnostnímu charakteru celé akce přemlouvali. "Seznam současných kandidátů byl předložen po mém schválení a za přátelské gesto jsem vždycky zvyklý odpovídat také přátelským gestem. Rozhodl jsem se proto, že budou-li páni rektoři i nadále trvat na tom, aby vysokoškolské profesory jmenoval prezident, rád jim za těchto specifikovaných podmínek vyhovím," dodal prezident.
Proti tomuto postupu se ohradil rektor Masarykovy univerzity Mikuláš Bek. "Vytvoření další prezidentské přezkumné instance v procesu jmenování profesorů je nejen věcně zbytečné, ale ohrožuje autonomii univerzit," uvedl na svém twitterovém účtu jeden z dvojice rektorů, které prezident Zeman opakovaně nepozval na oslavy státního svátku 28. října na Hradě.
Rektor Univerzity Karlovy v Praze a předseda České konference rektorů (ČKR) Tomáš Zima řekl, že konference rektorů se ztotožnila s popisem procedury jmenování profesorů v aktuálním návrhu novely vysokoškolského zákona. V textu návrhu přitom není explicitně popsán dnes prezentovaný postup, na němž se ministr s prezidentem dohodli. Pouze ministr má podle návrhu právo vrátit návrh na jmenování vědecké nebo umělecké radě, pokud nebyl dodržen postup při řízení ke jmenování profesorem.
"Všech 64 dekretů je již podepsáno, a jmenování by tedy mělo probíhat 18. prosince v Karolinu. To byl ten cíl, kterého jsem chtěl dosáhnout, aby ten proces měl slavnostní charakter," dodal k tomu Chládek.
Zákon vetovat nebudu
Zeman také upozornil, že nemá v plánu vetovat novelu vysokoškolského zákona. "Vysokoškolský zákon je připraven v podobě, kde je vysoká míra konsenzu rektorů, podpora České konference rektorů. Je to opravdu vyvážený kompromis," vysvětlil Chládek.
Varoval také předtím, aby se zákon upravoval přímo ve Sněmovně, vše se podle něj musí konzultovat právě s představiteli vysokých škol.