Chládek jmenoval 85 profesorů, na titul čekali od podzimu

ČTK ČTK
21. 3. 2014 16:55
Jmenování oddálil spor prezidenta s akademickou obcí ohledně uznání Martina Putny profesorem. Kdo se jmenování chopí do budoucna, určí chystaná novela.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Vojtěch Marek

Praha - Ministr školství Marcel Chládek (ČSSD) v pátek předal jmenovací dekrety 77 novým profesorům. Ti kvůli neshodám ohledně jmenování čekali na titul od podzimu.

Prezident Miloš Zeman jmenování 85 akademiků podepsal už před měsícem. Slavnostního aktu v Karolinu, kde v pátek většina profesorů titul převzala, se ale neúčastnil.

V budoucnu by mohlo jmenování přejít na předsedu Senátu, ministra školství nebo samotné rektory. Kandidáty navrhují vědecké a umělecké rady univerzit po velmi náročném profesorském řízení.

Nejvíce kandidátů má UK

Nejvíce kandidátů, 32, je z Univerzity Karlovy. Po šesti nových profesorech má také Masarykova univerzita v Brně, Univerzita Palackého v Olomouci, brněnská Mendelova univerzita, Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích, ČVUT a také brněnské VUT.

Z 85 nových profesorů je 15 žen. Kandidáty navrhují vědecké rady univerzit po velmi náročném profesorském řízení.

"To bylo dost nepříjemné, protože za profesorským titulem je řada let práce a čekání samozřejmě nepřispívá k psychické kondici, ale ani k postavení na vysoké škole, a dá se říci, že zpochybňuje celé postavení vysokých škol v rámci našeho školství," komentoval několikaměsíční oddálení jmenování jeden z nových profesorů, historik Jan Županič z Univerzity Karlovy.

Aleš Danielis, čerstvý profesor Akademie múzických umění, nicméně za všechny profesory poděkoval ministrovi školství a rektorům za úsilí, díky němuž se celá situace vyřešila kompromisem.

Novela určí, kdo se chopí jmenování

Chládek řekl, že za zpoždění může jeho předchůdce Dalibor Štys, který návrhy kandidátů na profesuru odeslal prezidentovi až v lednu těsně před svým odchodem z funkce. Už nyní je na ministerstvu asi 20 dalších návrhů na nové profesory, Chládek s dalším jmenováním nechce otálet.

"Je možné, že ta alternativa bude někdy v květnu, červnu tohoto roku nebo na brzkém podzimu, září, říjen," uvedl. Dokud nebude platit nový zákon, profesory bude asi dál jmenovat prezident a dekrety předávat ministr školství.

Spory ohledně jmenování vznikly loni na jaře, kdy prezident původně nechtěl jmenovat akademika Martina C. Putnu kvůli jeho údajně nevhodnému chování na veřejnosti. To vyvolalo nevoli akademické obce.

Zeman chce pravomoc nejmenování

Zeman se poté s tehdejším ministrem školství Petrem Fialou domluvil, že profesory bude pro příště jmenovat ministr školství. To se akademikům také nelíbilo.

Bývalá vláda nakonec bez projednání s univerzitami schválila návrh, aby jmenování přešlo na předsedu Senátu. Po ostré kritice univerzit Sněmovna tuto možnost zamítla. Chládek se nakonec dohodl se Zemanem, že prezident dekrety podepíše, ale předá je ministr.

Změny ve jmenování má do budoucna upravit chystaná novela vysokoškolského zákona. Profesory by v budoucnu mohl jmenovat buď předseda Senátu, ministr školství, nebo samy vysoké školy.

Existuje také možnost, že by jmenování dál zůstalo na prezidentovi. V tom případě by si ale Zeman chtěl ponechat možnost navržené kandidáty nejmenovat.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 3 hodinami

Trump příkazem usiluje o snížení právní ochrany sociálních sítí

Americký prezident Donald Trump dnes nařídil přezkoumat zákon, který chrání sociální sítě před převzetím zodpovědnosti za obsah zveřejněný jejich uživateli. Exekutivní příkaz podepsal v reakci na krok společnosti Twitter, která označila několik jeho zpráv za nepřesné. Podle názorů odborníků nemá jeho pokus valnou šanci na úspěch, napsaly světové agentury.

Trump příkazem útočí na ustanovení zákona z roku 1996, které dává společnostem Facebook, Twitter, Youtube a Google de facto imunitu vůči žalobám spojeným s veřejným obsahem, neboť jim udílí status pouhé platformy. Cílem prezidentova příkazu je změnit způsob, jakým je zákon využíván. Regulačním úřadům chce umožnit, aby se mohly vyjádřit k tomu, jak jednotlivé společnosti spravují obsah na sítích.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Odložený klimatický summit bude v listopadu 2021 v Glasgowě

Příští klimatický summit se uskuteční v první polovině listopadu 2021 ve skotském městě Glasgow. Na twitteru o tom dnes informoval britský ministr Alok Sharma, který má organizaci akce na starosti. Vrcholná schůzka se měla v Glasgowě uskutečnit už letos na podzim, kvůli pandemii byla ale v dubnu odložena.

Klimatický summit (COP26) se bude konat od 1. do 12. listopadu. Naposledy se představitelé zemí světa na vrcholné klimatické schůzce setkali loni v prosinci v Madridu.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Letadlo z Karáčí před pádem třikrát narazilo do ranveje

Pilot pákistánského letadla, které se minulý týden zřítilo v Karáčí, při prvním pokusu o přistání kontrolní věži neoznámil, že mu nejde vysunout podvozek. Třikrát pak narazil do ranveje, než stroj zvedl a při druhém pokusu přistát havaroval. Podrobnosti z posledních chvil před neštěstím ve čtvrtek zveřejnila pákistánská vláda.

Airbus A-320, který letěl do Karáčí z Láhauru, se zřítil minulý pátek jen zhruba 1,5 kilometru od ranveje. Při nehodě zemřelo 97 lidí; dva pasažéři neštěstí přežili.

Pilot se poprvé pokusil přistát na letišti v pákistánském velkoměstě, neoznámil však nefunkční podvozek. Třikrát se při tomto pokusu dotkl motory ranveje. "Nebyl ve správné výšce … Kontrolní věž mu řekla, nejste ve vyžadované výšce, snižte svou výšku," uvedl pákistánský ministr pro civilní letectví, podle kterého pilot na toto odpověděl, že "to zvládne".

Pilot pak sdělil kontrolní věži několik vteřin před pádem, že ani jeden z motorů nefunguje a že má problém udržet výšku. Očekává se proto, že vyšetřovatelé zkontrolují, zda motory byly při nárazech poškozeny. Ve spodní části motoru se nachází klíčové komponenty, poznamenala agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Česko odpovědělo EU na výtku k voucherům, podle ministerstva jsou v pořádku

Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) v termínu odeslalo Evropské komisi odpověď na vytýkací dopis k voucherům za zájezdy zrušené kvůli koronavirové krizi. Podle odpovědi jsou poukazy v pořádku. Komise Česku vytýká uzákonění možnosti pro cestovní kanceláře, vydávat za zrušené cesty vouchery na zájezdy místo hotovosti. V odpovědi ministerstvo předložilo právní argumenty, které podle úřadu svědčí o souladu české legislativy s právem Evropské unie, sdělil mluvčí MMR Vilém Frček.

Ministerstvo podle něj v dopise mimo jiné dokládá, že česká legislativa zranitelným spotřebitelům zachovává veškerá dosavadní práva, která mají u zájezdů zaručena. "Ostatním spotřebitelům tato práva neodepírá, pouze v zájmu naplnění účelu směrnice EU i za koronavirové situace odkládá možnost jejich vymáhání za předpokladu, že by spotřebitelé nevyužili alternativní nabídku voucherů namísto okamžité kompenzace za zrušení zájezdu z důvodu vyšší moci," uvedl Frček.

Česko umožnilo cestovním kancelářím místo hotovosti za zaplacené zálohy na zrušené zájezdy s plánovaným odjezdem od 20. února do 31. srpna vydávat klientům poukazy. Podle komise mají ale lidé právo na vrácení peněz.

Nárok na vrácení hotovosti budou mít čeští klienti, kteří poukaz nevyužijí do 31. srpna příštího roku k úhradě jiné cesty. Odmítnout mohou poukaz lidé ve věku nad 65 let, zdravotně postižení, nezaměstnaní, rodiče na mateřské nebo rodičovské dovolené, samoživitelky a samoživitelé či lidé, kteří nemohou kvůli koronaviru pracovat. Peníze mohou rovnou požadovat také školy v případě školních zájezdů.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 5 hodinami

Agentura Fitch zhoršila úvěrový rating vlastníka Komerční banky

Mezinárodní ratingová agentura Fitch Ratings ve čtvrtek zhoršila hodnocení úvěrové spolehlivosti francouzské bankovní společnosti Société Générale, která v Česku vlastní Komerční banku. Rating dlouhodobých závazků francouzského podniku snížila o jeden stupeň na úroveň A-. Tato ratingová známka se nachází na dolní hranici pásma vyšší střední kvality a stále signalizuje nízké riziko nesplácení závazků.

Zhoršení ratingu podle agentury odráží mimo jiné předpokládaný negativní vliv koronavirové krize na ziskovost společnosti Société Générale. Výhled ratingu je stabilní, což signalizuje, že jeho další snížení Fitch prozatím nepředpokládá.

Úvěrový rating je důležitým vodítkem pro investory, neboť jim ukazuje, jaká je pravděpodobnost řádného splácení půjček. Má významný vliv na ochotu věřitelů příslušnému subjektu půjčovat a rovněž na podmínky půjčky, například na úrokovou sazbu.

Société Générale koncem dubna oznámila, že se v letošním prvním čtvrtletí propadla do ztráty 326 milionů eur (8,8 miliardy Kč) po zisku 686 milionů eur před rokem. Firma kvůli koronavirové krizi ztrojnásobila rezervy na ztrátové úvěry a její výnosy klesly. Société Générale vlastní podíl 60,4 procenta v Komerční bance, která patří mezi největší banky v České republice.

Agentura Fitch upozornila, že hospodářské výsledky Société Générale byly v prvním čtvrtletí ovlivněny zhoršujícími se ekonomickými podmínkami a vrtkavostí na finančních trzích. Předpověděla, že provozní výsledky banky letos zůstanou pod tlakem a v příštím roce oživí pouze částečně.

Zdroj: ČTK
Další zprávy