Ze střediska pro uprchlíky ve Vyšních Lhotách utekli tři cizinci. Nejsou nebezpeční, tvrdí policie

ČTK ČTK
Aktualizováno 20. 12. 2015 17:03
Ze střediska pro uprchlíky ve Vyšních Lhotách utekli v sobotu večer tři cizinci. Podle informací cizinecké policie není ani jeden z nich napojen na organizovaný zločin a není jinak nebezpečný. Všichni tři se dřív snažili o propuštění ze střediska, aby mohli požádat o mezinárodní ochranu jinde v Evropské unii. Je tedy pravděpodobné, že se pokusí dostat z Česka.
Vyšní Lhoty - Ilustrační foto
Vyšní Lhoty - Ilustrační foto | Foto: Jakub Plíhal

Praha - Ze zařízení pro migranty ve Vyšních Lhotách na Frýdecko-Místecku utekli tři cizinci. Všichni tři se snažili o propuštění ze střediska, aby mohli požádat o mezinárodní ochranu v jiném státě Evropské unie, je tedy pravděpodobné, že se pokusí dostat z Česka.

Ani jeden z nich není napojen na organizovaný zločin, ani není jinak nebezpečný. Policie po nich pátrá. Sdělila to mluvčí cizinecké policie Kateřina Rendlová.

Cizinci utekli ze střediska někdy po sobotních 23:00, kdy se v zařízení uskutečnilo poslední sčítání ubytovaných. Dnes dopoledne zaměstnanci bezpečnostní agentury, která objekt hlídá, informovala policii o poškození vnitřního oplocení mezi jednotlivými bloky. Následné sčítání ukázalo, že chybí tři lidé z Afghánistánu, Libye a Alžíru.

Policie ihned začala po trojici pátrat a v souvislosti s tím přijala i potřebná opatření na českých hranicích. Současně začala vyšetřovat okolnosti a způsob útěku. Z předběžných zjištění nelze vyloučit selhání lidského faktoru, doplnila mluvčí.

Podobný případ policie řešila v červenci v zařízení pro uprchlíky v Bělé pod Bezdězem na Mladoboleslavsku, kde se pokusilo uprchnout asi 50 až 60 běženců.

Zařízení ve Vyšních Lhotách je v plném provozu od počátku září a jeho kapacita je 452 míst. Podle statistiky ministerstva vnitra tam bylo k půlnoci z 19. na 20. prosince 53 cizinců.

Podle dřívějších informací ředitele Správy uprchlických zařízení Miroslava Koudelného by v táboře měli být jen muži čekající buď na správní vyhoštění, předání v rámci dublinského nařízení, nebo předání do jiné země v rámci readmise.

Areál ve Vyšních Lhotách má rozlohu 75 tisíc metrů čtverečních a jako zařízení pro uprchlíky už fungoval. Pro ubytování migrantů se přestal využívat v prosinci 2009.

Pašeráci lidí hrají v migrační vlně směřující do Evropy podstatnou roli. Založili si byznys, který jim nese velké peníze a jejich klientům často smrt. | Video: Marek Hudema, Martin Novák, Blahoslav Baťa, Reuters
 

Právě se děje

Další zprávy