Kleslová si prý neví rady s uprchlíky. Chce po Chovancovi návod, jak se k nim chovat

ČTK ČTK
16. 12. 2015 19:23
Radmila Kleslová si v otevřeném dopise ministrovi vnitra Milanu Chovancovi postěžovala, že jí chybí návod pro občany, jak mají lidé komunikovat s uprchlíky či jak se má postupovat po případném teroristickém útoku. V manuálu by mělo být i poučení o historii a kultuře zemí, odkud uprchlíci přicházejí. "Měl by být zpracován variantně s ohledem na různé cílové skupiny podle věku a pohlaví," napsala v dopise Kleslová.
Radmila Kleslová
Radmila Kleslová | Foto: Vojtěch Marek

Praha - O návod, jak mají lidé komunikovat s uprchlíky či jak se má postupovat po případném teroristickém útoku, žádá ministra vnitra Milana Chovance (ČSSD) starostka Prahy 10 Radmila Kleslová (ANO).

V otevřeném dopise si stěžuje na nedostatek informací od centrálních úřadů. Bez nich prý jen těžko může přispívat ke zmírnění obav, které o sebe a své blízké má podle ní většina obyvatel její čtvrti.

Česko náporu uprchlíků nečelí. Letos do konce října požádalo o azyl 1245 lidí, z nich 212 dětí. Ve třech českých zajišťovacích zařízeních bylo k úterku 118 běženců.

V Bělé pod Bezdězem bylo osm cizinců, ve Vyšních Lhotách a Drahonicích po 55. Od zavedení intenzivních kontrol od poloviny června do úterní půlnoci zadržela policie 3282 lidí bez řádných dokladů.

Lidé žádají masivně o  zbrojní průkazy

Kleslová Chovancovi píše, že ji současná situace kolem uprchlické krize a teroristických útoků v Evropě velmi znepokojuje. Nedostatek informací a součinnosti "od centrálních orgánů" je pro ni nepochopitelný.

Uvedla, že většina občanů má obavy a prudce přibývá žádostí o zbrojní průkaz. Politička by prý ráda ke zmírnění obav přispěla, ale neumí lidem odpovídat, protože nemá potřebné informace.

Kleslová žádá o návod s popisem, jak mají lidé s běženci komunikovat, jak se k nim mají chovat a kam se mají obrátit, "pokud mají pocit ohrožení".

V manuálu by mělo být i poučení o historii a kultuře zemí, odkud uprchlíci přicházejí. "Měl by být zpracován variantně s ohledem na různé cílové skupiny podle věku a pohlaví," uvedla Kleslová.

Další návod by podle ní měl obsahovat popis řešení konfliktů "od potyček až po případný teroristický útok". Komunální politici by měli dostat i kontakty na ministerské úředníky, kteří by jezdili se starosty besedovat s občany a společně je naučili manuál používat. Kleslové chybí také informace o "pobytu a pohybu imigrantů" v její čtvrti.

Podle zástupců organizací, které s uprchlíky pracují, by politici měli emoce a situaci zklidňovat, obavy nepřiživovat a nesnažit se na tématu zviditelnit. Podobně se před nedávnem vyjádřil třeba i ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier (ČSSD).

Kleslová donedávna patřila k viditelným politikům. Média ji označovala za významného pražského zákulisního hráče a za pravou ruku lídra hnutí ANO Andreje Babiše. Byla místopředsedkyní hnutí a také jeho pražskou šéfkou. Funkcí se vzdala po kritice kvůli svým placeným postům ve dvou pražských firmách. V ANO se politička angažuje od loňska, předtím byla dvě desetiletí členkou ČSSD.

 

Právě se děje

před 13 minutami

Wizz Air spustí od července novou linku z Prahy do albánské Tirany

Létat bude na trase dvakrát týdně.  Po ohlášení linky Českých aerolinií (ČSA) do Londýna jde o druhou zcela novou linku po koronavirové krizi na pražském letišti. Vedle toho dopravci obnovují provoz zavedených linek.

Letadla Wizz Air mezi Prahou a Tiranou budou létat vždy v pondělí a v pátek. Wizz Air bude na lince používat letadlo Airbus A320 Family v konfiguraci až pro 189 cestujících. Na trase v minulých letech létaly také Smartwings.

Provoz na pražském letišti tak bude dál ožívat po koronavirové krizi, která téměř utlumila letecký provoz. V dubnu dubnu letiště zaznamenalo bezprecedentní pokles provozu o 99,6 procenta, když odbavilo 5031 cestujících. Na konci měsíce fungovaly pouze dvě pravidelné linky, a to do Minsku a Sofie.

Další zprávy