Zdražení nápojů i domácí sklad PET lahví. Jak na Čechy dopadne nový zálohový systém

Tomáš Klézl Tomáš Klézl
14. 6. 2023 10:25
Přechod na zálohový systém PET lahví a plechovek se dotkne téměř každého Čecha. Od základu promění nejen nakupování a způsob, jakým se nakládá s odpady. Změna přijde nejdříve za dva roky, stále tak panují nejasnosti. Kdo zaplatí miliardové investice? Zdraží nápoje i nad zálohu? Přispěje změna ke zlepšení životního prostředí? Aktuálně.cz odpovídá na sedm základních otázek k zálohovému systému.
Ilustrační snímek
Ilustrační snímek | Foto: Shutterstock

Pomůže vracení PET lahví životnímu prostředí prostředí?

Podle ministra životního prostředí Hladíka zálohový systém pomůže dostat z přírody volně pohozené plasty. To potvrzují i někteří experti. "Je jisté, že zálohování vede k tomu, že se PET lahví vytřídí víc, méně jich končí ve spalovnách nebo na skládkách," míní člen Rady pro odpadové hospodářství Ministerstva životního prostředí a expert na odpady Hnutí Duha Ivo Kropáček. 

"Záloha bude navíc motivovat sociálně slabší skupiny, aby vysbíraly lahve, co už někde leží. Podobně jako je to už dnes s lahvovým pivem," dodává.

Životnímu prostředí podle něj prospěje i jen samotný princip toho, že materiál bude cestovat menší vzdálenosti a tím se sníží jeho uhlíková stopa. "V současné chvíli (vytříděný plast) končí třeba v textilním průmyslu, tedy většinou někde v Asii. Se zálohovým systémem se ale očekává, že se z recyklovaného PET budou opět vyrábět lahve, a nebude tedy muset cestovat přes půl světa," říká Kropáček.

Ovšem právě s dopravou jsou spojené největší nejistoty ohledně otázky, zda zálohový systém skutečně pomůže zlepšit životní prostředí. Jeho odpůrci například upozorňují na riziko, že s novým systémem přibude kamionů svážejícch odpad, což povede k nárůstu emisí. Kvůli tomu zpočátku čelil kritice i systém na Slovensku. 

"Pokud by systém svozu byl u nás nastaven podobně jako na Slovensku, pak těžko můžeme hovořit o vstřícném postoji k ekologii či ekonomice," uvedla v debatě expertů České asociace odpadového hospodářství předsedkyně sněmovního výboru životního prostředí Jana Krutáková (STAN).

"Pokud budeme budovat nové logistické trasy jako na Slovensku, tak to nemá smysl," přiznává za ministerstvo David Surý, ředitel sekce ochrany životního prostředí. Dodává ale, že Česko chce postupovat jinak. "Chceme využívat stávající infrastrukturu i logistiku k tomu, abychom sváželi efektivněji," říká. Systém svozu bude resort řešit v následujících měsících. 

 

Právě se děje

Další zprávy