Praha - Budíček a kdo je zdravý - nástup do práce. Tak to bude za rok či dva vypadat ve všech českých věznicích.
Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS) plánuje, že odstraní i poslední překážku, která by bránila českým vězňům pracovat. A to je dobrovolná práce pro soukromé firmy. Stát z ní udělá povinnost.
"Chceme tím plně naplnit filozofii, že vězeň, pokud je zdravotně způsobilý a je-li zde nabídka práce, musí pracovat," řekl ministr.
Dnes musí vězni pracovat jen pro stát. Poslanci ale na konci října schválili zákon, který říká, že pokud práci vězňům nabídnou obce, kraje a neziskové organizace, vězni nemohou říct "ne". Nová pravidla začnou platit nejspíš na začátku roku.
Úmluva a otrocká práce
Česko se ale v úmluvě Mezinárodní organizace práce zavázalo, že bude potlačovat všechny formy nucené nebo povinné práce. Podle té nesmí být vězni najímáni a nuceni k práci pro soukromý podnik. Ani tehdy, kdy firma vykonává veřejně prospěšné práce, ani když má firma dílny přímo v areálu věznice.
Ministerstvo přiznává, že zatím neví, jak Úmluvu obejít. Ani zda zvažuje dohodu podepsanou před téměř 80 lety vypovědět.
"Hledáme možnosti, jakým způsobem zákon připravit, aby nebyl v rozporu s mezinárodními úmluvami," řekla Aktuálně.cz mluvčí úřadu Zuzana Kuncová.
Odmítne? Nebude vycházka i balík
Nový zákon i ten, co ministerstvo teprve připravuje, sice mluví o povinnosti pracovat, ale ne o sankcích. Ministerstvo tvrdí, že nesáhlo v zákoně ke kázeňským trestům, ale že je mnoho způsobů, jak vězně za neochotu potrestat.
Fakta
Kdo bude mít při zaměstnávání vězňů přednost?
- Zákon, který ukládá vězňům povinnost pracovat pro obce a kraje, začne platit v prvních měsících příštího roku. Povinnou práci i pro firmy zavede stát zřejmě až o rok později.
- Ministerstvo ale zatím nepočítá s tím, že by věznicích také doporučilo nebo nařídilo, kterým nabídkám dát přednost. Zda by vězně mělo vyslat spíš pracovat pro obec nebo k soukromníkovi.
- Pro věznici i vězně to může být rozdíl. Už dnes si u soukromých firem obvykle vydělávají mnohem větší peníze než ve státních dílnách nebo na obci.
- "Zákon to neřeší," připouští ministerstvo. "Zaměstnání vězňů je vždy posuzováno jak podle možností věznice, tak i podle možností odsouzených. Obecně nebývá problém s konkurencí, naopak vězeňská služba vynakládá značné úsilí, aby práci pro vězně zajistila," říká mluvčí.
- V současné době si český pracující vězeň vydělá v průměru 4 286 korun. Stát zaplatí za odměny odsouzených za rok přes sto milionů. V roce 2005 to bylo přesně 118 milionů korun.
"Bude se s ní jednat stejně jako s nespolupracujícím vězněm. Za to mu vychovatel například neudělí vycházku navíc nebo balíček. Vězeň, který spolupracuje - vzdělává se a pracuje - má řadu výhod navíc," říká mluvčí Kuncová.
Ze zkušeností z věznic však vyplývá, že čeští trestanci pracovat chtějí. Problém je spíše v tom, že jim stát doposud nebyl schopen nabídnout dostatek pracovních míst. Za plotem věznice totiž mohou pracovat jen někteří. Věznice sice mají výroby také uvnitř areálů, ale na počet vězňů to stále nestačí.
Například v roce 2005 mohlo podle výroční zprávy Vězeňské služby ve čtrnácti věznicích pracovat v průměru 1 170 lidí.
Dnes pracuje pouze podle údajů ministerstva 46 procent všech asi 13 tisíc práceschopných vězňů. Pro soukromé firmy v současnosti dobrovolně pracuje 2 641 vězňů. V českých věznicích si odpykává tresty přes 19 tisíc lidí.