Deprese, nespavost, ale i naděje. Toto jsou příběhy zdravotníků z první linie

Tomáš Klézl Domácí Tomáš Klézl, Domácí
11. 1. 2021 11:01
Počet pacientů s koronavirem v nemocnicích znovu roste a české zdravotníky tak po chvilkovém uklidnění čekají další týdny vyčerpávající práce na covidových odděleních. Mnoho z nich neskrývá, že světlo na konci tunelu už se jim po měsících dřiny hledá těžko. Jako poděkování přináší Aktuálně.cz příběhy 13 zdravotníků, kteří dennodenně bojují s koronavirem v první linii.
Foto: Aktuálně.cz

Zuzana Gajdošová, zdravotní sestra v Karlovarské krajské nemocnici

Zuzana Gajdošová pracovala před pandemií jako odborná pedagožka na střední zdravotnické škole a jako zdravotní sestra na ORL. Její oddělení se již na jaře proměnilo v covidovou jednotku. Pracuje tak nyní s jiným kolektivem za mnohem přísnějších hygienických podmínek. "Hlavní náplní naší práce je nyní nejenom ošetřovatelská péče. Musíme zajistit i tu psychickou," říká.

Celý den tráví v ochranném overalu. "V obleku nemůžete jen tak odejít a něco si podat ze skříně, když vám to chybí, nebo si podat další pomůcky. Jste vlastně ve svém osobním skleníku," popisuje s tím, že se mnohdy nemůže dojít ani napít nebo na toaletu.

"Nejvíce mě trápí hlavně únava, lidé často nechápou, že už prostě nemůžeme. A také neschopnost lidí dodržovat opatření," říká.

Práci jí v poslední době často přidělávají hlavně blízcí pacientů. Zažívá například situace, kdy příbuzní přinesou hospitalizovanému pacientovi věci a odmítají si vzít roušku a mnohdy se chovají nepříjemně. "Často si také myslí, že když zavolají, poskytneme jim informace okamžitě a že na ně máme čas třeba i hodinu. Což bohužel nejde, informace může poskytovat pouze lékař a ten je často i tak úplně přetížen," vysvětluje.

Mrzí ji také, jak rozšířené jsou mýty a dezinformace o koronaviru i o očkování v době, kdy jsou nemocnice na hraně svých kapacit. "Náladu vám určitě nezvedne, když si pod článkem o nemocnici přečtete, že covid je vymyšlený a že lidé nepůjdou na očkování," říká. Apeluje tak na to, aby lidé informace přijímali od odborníků nebo svých lékařů.

Těší ji především podpora rodiny, ale i to, že se potkává s kolegy z jiných oddělení. Oceňuje také jejich nasazení a ochotu pracovat přesčasy.

 

Právě se děje

Další zprávy