Ústí nad Labem - Policie ukončila vyšetřování vražd šesti pacientů v Lužické nemocnici v Rumburku.
Kriminalisté v pátek podali státnímu zástupci návrh na obžalobu bývalé zdravotní sestry, která údajně pacienty zabíjela draslíkem. Informovala o tom krajská policejní mluvčí Veronika Hyšplerová. Ženě, která je od konce loňského listopadu ve vazbě, hrozí až doživotní trest.
"Spis byl dnes předán státnímu zástupci s návrhem na podání obžaloby. V případě odsouzení hrozí ženě až doživotní vězení," řekla Hyšplerová.
Marešová byla původně stíhána kvůli zabití jedné pacientky. Sedmdesátiletá žena zemřela v Lužické nemocnici v Rumburku loni v noci na 6. června a vyšetřování prokázalo, že ji zabila velká dávka draslíku, která způsobila srdeční arytmii a smrt.
Lék jí podle policie podala Marešová. Na případ upozornil lékař Petr Vondráček, který zemřelé pacientce nechal odebrat krev. Vondráček v pátek řekl, že se ke kauze už vyjadřovat nechce.
Vraždila, protože neměla ráda pacienty
Kriminalisté po dalším vyšetřování a na základě znaleckých posudků rozšířili obvinění o dalších pět skutků. Klíčovým důkazem byly znalecké posudky. Žena podle policie vraždila od roku 2010 do loňska.
"Znalec potvrdil, že se i v těchto případech jedná o stejný způsob provedení, čili o shodný modus operandi," řekl dříve státní zástupce František Stibor.
Právě na způsob úmrtí pacientů se kriminalisté a znalci zaměřovali. Práci jim ztěžovalo to, že neměli k dispozici těla obětí. Kontrolovali tak zdravotní karty a záznamy z nemocnice s křivkami EKG. Podle Stibora policisté a znalci prověřovali všechna úmrtí na jednotce intenzivní péče v rumburské nemocnici, podezřelých případů našli 11.
U pěti případů nalezli stejné důkazy jako v případě první vraždy. Šest obětí je podle Charváta konečné číslo.
"To hrozivé číslo šest zatím zůstane. My nepodezříváme obviněnou z dalších vražd," řekl krátce před ukončením vyšetřování šéf krajských kriminalistů Martin Charvát. Žena údajně vraždila, protože neměla ráda pacienty.
Vedení nemocnice podle jejího bývalého ředitele Darka Švába o podezřelých úmrtích nevědělo.
"Pokud ten proces byl tak sofistikovaný, jak máme informace, tak to bylo hodně složité. Ale určitých náznaků si asi kolegové nebo kolegyně z toho příslušného pracoviště všimnout mohli. Možná tomu nepřikládali takový význam. Nevím, to je potom na nich," řekl Šváb s tím, že nemocnice po loňském úmrtí pacientky udělala vše pro to, aby se případ prošetřil.
"Potom, co jsme obdrželi informace, že k něčemu došlo, tak jsme to bezodkladně, během několika hodin, šli podat na policii," dodal Šváb.
V souvislosti s jedním z úmrtí se v médiích objevily spekulace, že zdravotní sestra prováděla eutanázii. Státní zástupce Jan Jakovec tuto verzi s odvoláním na policejní vyšetřování odmítl.
Policie následně v listopadu loňského roku obvinila bývalou sestru z vražd dalších pěti pacientů. Státní zástupce podal návrh na vzetí ženy do vazby, protože se obával toho, že by mohla utéct. Ústecký okresní soud ji poté poslal do vazby.