Zdravotní revoluce pokračuje, Heger uspěl. Toto se mění

Domácí Radek Nohl Domácí, Radek Nohl
7. 9. 2011 13:55
Reforma mění dojezd sanitek, práva pacientů na ukončení léčby a zavádí sankce vůči lékařům
Leoš Heger může být spokojený.
Leoš Heger může být spokojený. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Koaliční poslanci přes odpor opozice v kvapíkovém tempu schválili kompletní druhý balík zdravotnických zákonů z přelomových reforem Leoše Hegera.

Zákony mění například dojezd sanitek, práva pacientů na ukončení léčby, upravují věk pro umělé oplodnění a zavádí i sankce vůči lékařům.

Doktorům i nemocnicím tak bude nově hrozit pokuta například za to, když se pacient nebude moci podívat do své zdravotnické dokumentace, bezdůvodně ho propustí domů, lékař ho odmítne ošetřit nebo nebude mít správně označenou ordinaci.

Lékařská komora s udělováním pokut zásadně nesouhlasí. Podle jejího prezidenta Milana Kubka jsou strašně vysoké a pro soukromé doktory budou likvidační.

"Na jedné straně ministerstvo zvyšuje poplatky. Na straně druhé dává pacientům možnost, aby si zchladili žáhu na lékařích," řekl Aktuálně.cz Kubek.

Zástupci ministerstva říkají, že není možné doktory pouze odměňovat. Je prý nutné je i trestat. Podle ministra Hegera je udělení sankcí velmi dobře ošetřeno.

Stěžovat si na práci doktorů však bude možná od roku 2012 zbytečné. Lékařské komory totiž budou mít zakázáno dívat se do zdravotní dokumentace.

Bez toho však podle zástupců komor nebude možné stížnosti pacientů vůbec prošetřit.

Podle poslance ODS Marka Šnajdra, který pozměňovací návrh předložil, je však nemožné vystavit jedné instituci bianko šek k tomu, aby mohla automaticky vstupovat do každé zdravotní dokumentace.

"To by bylo zásadní prolomení osobních údajů. To je přeci nemožné," řekl Aktuálně.cz Šnajdr.

Další novinkou je, že pacienti budou moci předem sepsat, za jakých okolností už si nepřejí, aby je lékaři dál léčili, a místo toho je raději odpojili od přístrojů.

Přijede pro vás sanitka pozdě? Dostane sankci

Další ze zákonů, který poslanci stačili schválit před vynuceným koncem jednání sněmovny ve 14 hodin, dává větší práva záchranářům. Budou moci třeba vstupovat do cizích objektů nebo od lidí požadovat pomoc.

Zákon jim také dává právo, že nemusí poskytnout první pomoc, když bude ohrožen jejich život.

Záchranáři však také musí nejpozději do dvaceti minut přijet k pacientovi. Když to nestihnou, bude jim hrozit pokuta.

Do tohoto zákona poslanci zahrnuli i odchodné pro záchranáře. Až na šest platů by měli nárok za předpokladu, že v této profesi pracovali 15 let a dosáhli 50 let věku.

ČSSD už v úterý potvrdila, že podá na malou Hegerovu novelu ústavní stížnost. Nelíbí se jí zvýšení poplatku v nemocnici nebo to, že si pacienti budou moci připlatit za lepší péči.

Umělé oplodnění do 49 let

Hladce prošel ve sněmovně i zákon o specifických zdravotních službách, který se mj. týká umělého oplodnění.

Nakonec se poslanci shodli, že umělé oplodnění smějí lékaři provést u žen, které nejsou starší než 49 let.

Poslanci kvůli tomu provedli tzv. orientační hlasování, při kterém zjišťovali, která věková hranice má většinovou podporu. Někteří poslanci totiž navrhovali, aby se věk ještě snížil, a to na 45 let. Argumentovali tím, že dítě "má právo na matku, nikoliv na babičku".

Sněmovna také schválila novelu zákona o zdravotním pojištění. Podle ní budou mít pojišťovny povinnost zajistit pacientům dostupnost hrazených služeb.

Klient také bude mít právo získat od pojišťovny údaje o tom, které hrazené služby mu byly poskytnuty. Předloha rovněž uvádí, že pacient má právo vybrat si variantu péče. Pokud to bude nadstandard, bude jej muset zaplatit.

 

Právě se děje

Další zprávy