Zavrtáni v recesi. Jak česká fabrika odolává tlaku Číny

Michal Růžička, spolupracovník redakce
12. 1. 2010 11:25
Karel Žihla, ředitel české AEG Electric Tools, popisuje své zkušenosti s krizí

Nýřany - Obraz moderního světa: v pražském obchodě pro kutily koupíte vrtačku AEG. Je z dovozu i vývozu zároveň. Vyberte si.

Vyrobili ji v Nýřanech, ale protože obchod řídí německé ústředí, všechny elektrické nástroje určené pro český trh odjíždějí z Nýřan nejprve do německých skladů. Zatímco v Německu dnes AEG vyrábí asi 40 procent svého elektrického nářadí, v Nýřanech je to 60 procent.

Ticho v hale

Nezasvěcený návštěvník by si mohl nenápadnou nýřanskou montovanou halu splést se skladem. Ticho, žádný velký pohyb. Sem tam se jen mihne postava mezi "regály".

Člověk musí přijít blíž. Jedna žena v modrém plášti ukládá do hliníkového těla vrtačky elektrický motor, jiná připravuje plastové kufry, třetí čistí hadrem hotový stroj. V roce 2008, ještě před ekonomickou krizí, se v tomto "skladu" vyrobilo více než 800 tisíc kusů profesionálního elektrického nářadí AEG a Milwaukee. Vrtačky, úhlové brusky, aku-nářadí. V roce 2009 produkce následkem krize klesla.

O kolik, nechce Karel Žihla, ředitel AEG Electric Tools, kvůli konkurenci prozradit. "Ale pokud v roce 2010 udržíme čísla roku předchozího, budu šťastný," říká.

Nýřanská továrna, stojící několik set metrů od dálnice vedoucí z Plzně do Rozvadova, prodávala ještě v roce 2008 téměř polovinu své produkce ve Spojených státech. I proto pocítila příchod ekonomických potíží mezi prvními. "Amerika přestala stavět své dřevěné domy a poptávka po vrtačkách a pilách zmrzla takřka ze dne na den," vzpomíná Karel Žihla. "Dnes prodáváme ve Státech kolem 20 procent své produkce."

Bruska je hotova za deset minut

Pozorujeme s ředitelem jednu výrobní skupinku. Vybavení je stroze praktické: na kovových regálech stojí krabičky s jednotlivými díly, nad pracovními stoly visí elektrické šroubováky, na konci "linky" je hlukově uzavřená zkoušečka. Změnit výrobu vrtaček na montáž úhlových brusek (řemeslníci jim neřeknou jinak než "flexy") trvá dvacet minut. A sestavení jednoho kusu? Úhlová bruska je hotova za 8-12 minut.

Česká společnost AEG Electric Tools, která je ve stoprocentním vlastnictví německé AEG Power Tools, vyrábí pouze na export. Do České republiky se výroba přestěhovala v roce 2002 jako součást offsetového programu v souvislosti s pronájmem švédských stíhaček Gripen. AEG tehdy vlastnila švédská nadnárodní společnost Atlas Copco.

Nýřanská AEG Electric Tools zaměstnává dvacet vlastních lidí. Většinu dělníků si pronajímá od místních společností, s nimiž má smlouvy. V roce 2008 zde pracovalo 120 lidí, nyní, v důsledku celosvětové krize, počet pracovníků klesl. "Raději bych měl dělníky jako své zaměstnance, ale švédský model Atlas Copco je jiný. Pokud možno nic nevlastnit a vše si pronajímat. I hala, v níž vyrábíme, je pronajatá."

Co vydrží supermarketová vrtačka?

Dlouhodobým záměrem českého ředitele je rozvíjet nejen vlastní design, ale i konstrukci. "Nechceme být jenom montovnou," říká, "a brzy první výsledky vlastní konstrukce představíme."

Podobný záměr naplňuje Karel Žihla i v oblasti dodavatelů. Když firmu v roce 2002 přebíral, takřka všechny součásti elektrického nářadí přijížděly z Německa. Dnes tvoří třetinu čeští dodavatelé.

Dlouhodobě, ví Karel Žihla, budou nýřanské AEG Electric Tools konkurovat především čínští výrobci. "Zatím je porážíme nejen kvalitou, ale i cenou," říká. "Ale nesmíme vyrábět nic na sklad a nesmíme mít žádné velké zásoby materiálu. Všechno u nás musí přirozeně plynout: materiál, pracovní síla, odbyt."

Závěr pro kutily: zatímco "supermarketová" vrtačka má ve vysokém nasazení vydržet několik minut, profesionální je zkoušena tak, aby přestála desítky až stovky pracovních hodin při plném zatížení.

 

Právě se děje

Další zprávy