Zde jsou zásadní důkazy úřadu v Černošicích. Babiš může dál ovládat svá média

Kateřina Frouzová Kateřina Frouzová
Aktualizováno 11. 3. 2019 20:49
Redakce Aktuálně.cz získala plné znění dosud utajovaného rozhodnutí městského úřadu v Černošicích. Tamní úředníci rozhodli, že je premiér Andrej Babiš ve střetu zájmů a vyměřili mu za to pokutu 200 tisíc korun. Jak z dokumentu vyplývá, své rozhodnutí opírají zejména o statut jednoho z Babišových svěřenských fondů. Podle nich předsedovi vlády umožňuje dál ovládat svá bývalá média.
Rozhodnutí Městského úřadu Černošice o střetu zájmů Andreje Babiše
Rozhodnutí Městského úřadu Černošice o střetu zájmů Andreje Babiše | Foto: Aktuálně.cz

Odbor přestupků v Černošicích, pod které spadají Babišovy domovské Průhonice, řešil případ premiérova střetu zájmů několik měsíců. Závěr vydali úředníci až letos v lednu. Už na podzim ho ale upozornili, že berou situaci vážně. Nakonec vydali verdikt "vinen ze spáchání přestupku" a vyměřili předsedovi vlády pokutu 200 tisíc korun, která je při horní hranici sazby.

V případech střetů zájmů není rozhodující jen to, kdo je označený jako majitel firmy, ale i to, kdo podnik skutečně ovládá. A podle černošického úřadu má Babiš stále možnost zasahovat do chodu svých bývalých firem, a tedy i médií. Konkrétně třeba deníků MF Dnes a Lidové noviny, které spadají pod společnost MAFRA, nebo Rádia Impuls, které vysílá pod hlavičkou firmy Londa.

"Na základě provedených důkazů a uvedeného posouzení nemá správní orgán pochybnost o tom, že obviněný je ovládající osobou uvedených mediálních společností, a proto rozhodl o jeho vině u uvedeného přestupku," stojí v závěrečné části celkem patnáctistránkového rozhodnutí černošických úředníků, které má Aktuálně.cz k dispozici.

"Jak bylo řízením prokázáno, uvedený přestupek byl spáchán z nedbalosti, a na základě provedených důkazů osobně obviněným. Jeho následkem je porušení neslučitelnosti výkonu funkce veřejného funkcionáře a funkcí osoby s rozhodujícím vlivem v mediálních společnostech…," vysvětluje dokument Babišovu situaci.

Verdikt vydala radnice 21. ledna, Babiš se proti němu o pár dní později odvolal a případ dostal na starosti Středočeský kraj. Premiérův právník Václav Knotek je přesvědčený, že úředníci v Černošicích případ pokazili a špatně argumentují.

Na možnost, že by Babiš mohl ovládat svá média, upozornila městský úřad v Černošicích česká pobočka Transparency International loni v létě. Jejich stížnost se týkala výše uvedených médií. Podle zákona o střetu zájmů totiž poslanec nebo člen vlády nemůže vlastnit média, provozovat je nebo ovládat firmy, kterým patří. Pokud by to politik porušil, dopustil by se přestupku. Babiš se dříve k vlastnictví médií hlásil, kvůli dva roky staré novele zákona ale veškerý svůj majetek převedl do svěřenských fondů. Takové odstřižení od vlivu on i jeho právníci považují za dostatečné.

Babiš "vykonává činnosti, které lze označit za řídicí"

Pro úředníky byl klíčovým důkazem notářský zápis z loňského března. V černošické složce se hovoří o důkazech číslo 9, 10 a 11. Jedná se o zápis statutu Babišova svěřenského fondu AB private trust I. Statut určuje pravidla chodu fondu. Tento materiál premiér v minulosti nechtěl celý zveřejnit, jeho bývalá společnost Agrofert z něj publikovala pouze některé části.

Z dokumentů podle černošických úředníků plyne, že Babiš má vliv na vedení svého trustu - konkrétně na jeho správce fondu a tři členy rady protektorů. Správce může Babiš odvolat, pokud například poruší pravidla správy či zákony. Kvůli chybám může měnit i dva ze tří protektorů. Třetího rodinného protektora je podle mínění černošického úřadu oprávněný odvolat i v případě, že neporušuje zákony. Tímto třetím "rodinným protektorem" je v případě premiérových fondů jeho manželka Monika Babišová.

Tím, kdo by měl posuzovat, zda správce pochybil a jak s jeho majetkem nakládá, je podle rozhodnutí úředníků opět Babiš. "… tuto činnost je oprávněn vyhodnocovat a v případě porušování ustanovení statutu nebo zákonů osobami působícími ve svěřenském fondu je oprávněn je z vykonávané pozice odvolat. Od činnosti svěřenského fondu tedy není oddělen, neboť vykonává činnosti, které lze označit za řídicí," píší ve své zprávě.

Za důležité úředníci považují i ty pasáže, ze kterých je jasné, že Babiš může svůj majetek získat rychle zpět pod plnou kontrolu. "Akcie budou vráceny zakladateli (Babišovi, pozn. red.) bez zbytečného prodlení po skončení správy fondu, pokud zakladatel nebude vykonávat funkci poslance," stojí v rozhodnutí z Černošic. Navíc podle podkladů získá svůj majetek zpátky také v momentě, kdy by politici zákon o střetu zájmů zrušili.

Variantu, že by Babiš svého možného vlivu nějak využil a upřednostnil například svá někdejší média, zkoumání úředníků neprokázalo. Oslovili kvůli tomu politické strany a hnutí v parlamentu, ty však na žádný konkrétní příklad neupozornily.

Podle předsedy pirátů Ivana Bartoše úřad v Černošicích potvrdil to, co analytický tým pirátů tvrdí už od července 2018. "Z pozice zakladatele a především beneficienta svěřeneckého fondu může totiž tento fond kdykoliv zrušit a především může ovlivňovat složení rady protektorů. Kromě toho činnost osob figurující v těchto svěřenských fondech je závislá na Andreji Babišovi," řekl Bartoš a dodal, že se váží odvahy úřadu v této kauze rozhodnout.

S rozhodnutí obce je spokojeno také Transparency International. "Černošice prokázaly to, že celý přesun majetku do svěřenských fondů byl naoko a že tam ovládající role Babiše zůstala," prohlásil šéf české pobočky Transparency David Ondráčka." Závěry vzešlé z notářského zápisu podle něj odpovídají závěrům, které Transparency učinilo na základě informací získaných ve slovenském rejstříku.

Zmatené, nesrozumitelné, plné rozporů

Proti rozhodnutí se Babiš odvolal na začátku února. V textu odvolání, které má deník Aktuálně.cz také k dispozici, jeho právník Václav Knotek píše, že vysvětlení úředníků z Černošic je zmatené, nesrozumitelné, plné rozporů a stěžuje si, že se úředníci nezabývali důkazy jeho mandanta.

"Výrok o vině je nesprávný a nezákonný, neboť nebylo prokázáno, že obviněný naplnil všechny znaky skutkové podstaty tvrzeného přestupku," argumentuje Knotek proti verdiktu o střetu zájmů.

Některé pasáže týkající se statutu svěřenských fondů si podle něj vzájemně odporují. "Správní orgán si sám není vůbec jistý, koho má za ovládanou osobu přesně označit," oponuje Knotek. Pokud Babiš ve statutu má možnost odvolat některé osoby, může tak podle něj učinit jen v případě, že udělají chybu. "S ohledem na skutečnost, že holdingová struktura je výsledkem celoživotní práce obviněného, vytvořil obviněný při konstrukci obou svěřenských fondů několik málo ochranných mechanismů," říká na obhajobu premiéra jeho advokát.

Zdůraznil přitom, že správce má na starosti obchodní a strategická rozhodnutí fondů a jen k některým mimořádně důležitým rozhodnutím potřebuje souhlas protektorů. Stejně tak správce rozhoduje o tom, jaké benefity Babiš z fondu dostane.

Střet zájmů Babiše se v Bruselu řešit neměl, je to pseudokauza, říká Charanzová z ANO

Střet zájmů Andreje Babiše je věc, která se neměla přenést na půdu Evropského parlamentu. ANO hájí zájmy občanů, s premiérem se radíme | Video: Emma Smetana
 

Právě se děje

před 26 minutami

Irské zdravotnictví zasáhl kybernetický útok, očkování proti covidu-19 to neovlivnilo

Počítačový systém irského zdravotnictví zasáhl kybernetický útok. Všechny informační systémy dnes byly vypnuty z důvodu ochrany před vyděračským softwarem, ale program očkování proti covidu-19 to neovlivnilo, uvedl provozovatel služeb. Podle vlády za napadením stojí mezinárodní gang a jde nejspíš o dosud nejvážnější kybernetický útok na irský stát, uvedla agentura Reuters.

Šéf irské zdravotní služby (HSE) Paul Reid řekl, že odstavení systému má fungovat jako preventivní opatření s cílem ochránit co největší množství informací.

"Je to velmi sofistikovaný útok, není to jen běžný útok. Má dopad na všechny naše národní a lokální systémy, které by byly zapojeny do všech našich služeb," řekl Reid veřejnoprávní televizi RTÉ. "Očkovací program naštěstí pokračuje, je to oddělený systém," vysvětlil Reid. Útok podle něj postihl převážně informace uložené na centrálních serverech, a ne nemocniční zařízení, lékárny nebo lékařské ambulance.

"Máme co do činění s kyberzločineckými gangy, kterým jde o peníze. Pokoušejí se zakódovat a uzamknout naše data a pak nám je nabídnout zpátky za výkupné," uvedl Ossian Smyth, náměstek vlády zodpovědný za informační systémy. "Dali jsme jasně na srozuměnou, že žádné výkupné platit nebudeme," řekl novinářům irský premiér Micheál Martin.

Zdroj: ČTK
před 40 minutami

Arménský premiér žádal Putina o vojenskou pomoc kvůli incidentu a Ázerbájdžánem

Arménský úřadující předseda vlády Nikol Pašinjan v pátek požádal ruského prezidenta Vladimira Putina o pomoc, včetně vojenské, v souvislosti se středečním incidentem v pohraničí s ázerbájdžánskými vojáky. Premiér o tom podle agentury TASS informoval na zasedání parlamentu.

Arménské ministerstvo obrany ve středu oznámilo, že ázerbájdžánské ozbrojené síly se ve snaze "upravit hranice" pokusily provést "určité práce" v jedné z příhraničních oblastí Sjunikské provincie. Po intervenci jednotky arménské armády ázerbájdžánští vojáci tyto práce přerušili a nyní strany jednají o urovnání vzniklého konfliktu.

Premiér incident označil za pokus Ázerbájdžánu přivlastnit si území Arménie. Podle něj ázerbájdžánské ozbrojené síly překročily státní hranici a pronikly na arménské území do hloubky 3,5 kilometru.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Pohár bude bez fanoušků, vstupenky si rozdělí partneři

Fotbalová asociace České republiky nebude moci kvůli aktuálním protikoronavirovým opatřením poskytnout finalistům domácího poháru vstupenky pro volný prodej fanouškům. Povolená kapacita 10 procent diváků na stadionu je pro zápas mezi Plzní a Slavií vyhrazena dlouhodobým partnerům. Uvedli to představitelé soutěže na twitteru.

"Aktuální epidemiologická výjimka stanovuje maximální možnou hranici naplnění stadionu na deset procent celkové kapacity. Ta je určena pouze dlouhodobým partnerům a z tohoto důvodu nemůže momentálně FAČR zahájit prodej vstupenek na finálový zápas," uvedli zástupci soutěže.

"Vzhledem k aktuálním opatřením neobdrží klub od FAČR žádnou volnou kapacitu vstupenek, které by mohly být nabídnuty do volného prodeje pro fanoušky," informoval na svých stránkách i plzeňský klub.

Finálový duel, v němž mohou slávisté završit double, se uskuteční v plzeňské Doosan Aréně 20. května od 17:00.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Milion chvilek svolal na příští čtvrtek demonstraci, bude požadovat demisi Benešové

Spolek Milion chvilek pro demokracii v reakci na odstoupení nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana, který naznačil, že čelil tlaku ministryně spravedlnosti Marie Benešové, svolal na příští čtvrtek demonstraci, na níž bude požadovat demisi ministryně. Konat se bude 20. května od 18:30 na Václavském náměstí.

"Nátlak Marie Benešové na Pavla Zemana je naprosto nepřijatelný. Vyšetřování kauzy Čapí hnízdo se chýlí ke konci a hradní kauzy probublávají. Tahle vláda nesmí rozhodovat o dalším nejvyšším státním zástupci," řekl k okolnostem pro pořádání demonstrace předseda Milionu chvilek Benjamin Roll. 

"Požadujeme demisi Marie Benešové. A požadujeme, aby vláda s trestně stíhaným premiérem nevybírala nového státního zástupce," dodal.

Spolek kvůli tomu zrušil původně plánované pondělní setkání "100 let stačilo!" k příležitosti 100 let od založení komunistické strany, kde plánoval předčítat jména obětí komunistického režimu před sídlem KSČM.

Zdroj: Domácí
Další zprávy