Zambie zdržuje jednání s Prahou, Češi nemůžou domů

Tereza Šídlová
11. 11. 2011 18:11
Ministr Schwarzenberg se snaží o telefonát se svým protějškem, už podruhé to nevyšlo

Praha/Lusaka - Zambijská vláda odkládá vyjednávání s Prahou o propuštění Čechů, které jihoafrická země viní ze špionáže.

Ministr zahraničí Zambie Chishimba Kambwili zrušil v pátek telefonický rozhovor s šéfem české diplomacie Karlem Schwarzenbergem jen krátce před tím, než k němu mělo dojít.

Praha tak stále čeká na vstřícný krok Lusaky, šlo totiž již o třetí nevyslyšenou žádost o jednání z české strany.

"Bohužel se telefonické spojení nepodařilo. Těsně před tím, než nadešla dohodnutá chvíle, byl ministr Kambwili odvolán do State House, sídla prezidenta, ke konzultacím," řekl v pátek Aktuálně.cz český velvyslanec v Zimbabwe Luděk Zahradníček.

Snad příští týden

"O rozhovor má ministr Kambwili zájem a ví, že tématem bude kauza zadržených Čechů," říká mluvčí ministerstva zahraničí Vít Kolář.

Česká diplomacie má v těchto dnech v Lusace právě velvyslance Zahradníčka, jednal i na tamním ministerstvu zahraničí. Telefonát se ale zatím odkládá na neurčito, pravděpodobně na příští týden.

"Bohužel to nebude příliš brzy, protože od dnešního odpoledne zasedá parlament a projednává rozpočet. Byl jsem ale taky ujištěn, že zdejší diplomatický protokol MZV požádal žalobce, aby obžalobu stáhl," uvedl dále český ambasador.

Trojice Čechů byla v zambijském hlavním městě Lusace zadržena v polovině října. Místní úřady je obvinily ze špionáže, a to kvůli tomu, že si pořídili snímky, které policie označila za rizikové.

Jan Coufal, Jiří Cetel a Michal Vebr, kteří podle českého ministerstva zahraničí pracovali pro nadnárodní společnosti v Jihoafrické republice a do Zambie se vypravili jako turisté, obvinění popírají a označují je za nesmyslná. Také podle české diplomacie se kauza od začátku jeví jako manipulativní. V případě, že budou shledáni vinnými, hrozí jim až 25 let vězení.

Sedm dní na cele

Muže zambijská vojenská policie zadržela, když si fotografovali na letišti. Místní média v říjnu napsala, že Češi byli obviněni i kvůli třem náčrtkům vstupů do dvou vojenských kasáren a na leteckou základnu.

České velvyslanectví v zimbabwském Harare zase uvedlo, že důvodem obvinění je pořízení čtyř snímků z veřejně přístupných komunikací.

Češi strávili ve vazbě sedm dní, až pak byli propuštěni na kauci. Nyní přebývají v domě rodiny českého honorárního konzula v Lusace.

"Když jsem tady, vídám se s nimi. Chodíme spolu na večeře a probíráme situaci. Snažím se je taky trochu rozebrat, protože psychický nápor je pro ně velmi tíživý. Přesto se nehroutí, jsou stateční," dodal Zahradníček.

Češi přišli o pas a nesmí opustit hlavní město. Každý pátek se chodí hlásit policii, jinak se mohou pohybovat volně. Rodiny Čechů spustily také internetovou petici na jejich podporu. Prozatím ji podepsalo více než sedm tisíc lidí.

 

Právě se děje

Další zprávy