Žalobkyně z Prahy odmítla konstrukci kolegy Ištvana

Karel Hrubeš
5. 1. 2014 17:20
Pražská žalobkyně Jana Hercegová reaguje na dokument pro Ústavní soud.
Foto: Vojtěch Marek

Praha - Pražská žalobkyně Jana Hercegová a někdejší poradce ministra zemědělství Tomáš Jindra jsou dalšími lidmi, kteří odmítli konstrukci vyšetřovatelů kolem případu Jany Nagyové.

V dokumentu pro Ústavní soud ji popsal olomoucký vrchní státní zástupce Ivo Ištvan a mimo jiné uvedl, že Tomáš Jindra jako blízký spolupracovník lobbisty Ivo Rittiga nabízel v létě 2012 Janě Hercegové post vrchní státní zástupkyně.

„Sledováním Tomáše Jindry bylo zjištěno, že v situaci, kdy byl definitivně z funkce vrchního státního zástupce odvolán Vlastimil Rampula, se Jindra v červnu a červenci 2012 opakovaně osobně sešel s městskou státní zástupkyní v Praze Janou Hercegovou, které uvolněnou funkci nabízel," sdělil Ištvan v dokumentu, který před Vánocemi zveřejnil týdeník Euro.

Ištvan uvedl historku jako doklad, kam až sahal vliv lobbisty Rittiga a lidí na něho napojených, když Ústavnímu soudu vysvětloval, proč kauzu Nagyové a spol. dozorují návladní v Olomouci. Kvůli údajné nezákonné delegaci případu z Prahy na Moravu se totiž na soud obrátil zpravodajec Ondrej Páleník.

Spolužák Jindra

Jana Hercegová však v pátečním vydání deníku Insideru řekla, že o žádnou nabídku od Jindry nešlo. "Pouze jsem v té době čelila dotazům svých známých, jakož i kolegů státních zástupců, zda bych případně neuvažovala o uvolněném postu vrchního státního zástupce v Praze. To jsem odmítla, protože takovou ambici jsem nikdy neměla," uvedla.

Tomáše Jindru řadí mezi své známé, přičemž mluvčí městského zastupitelství Štěpánka Zenklová tento vztah upřesnila: „Doktor Jindra je její spolužák z právnické fakulty a znají se přes třicet let."

Slova Hercegové potvrdil i sám Jindra, další podrobnosti však odmítl uvést.

Rittigovy zlaté žíly

Role tohoto právníka a někdejšího poradce ministrů Petra Bendla a Martina Kuby je podle žalobce Ištvana ve vyšetřovaném případu zásadnější.

„Jindra byl v té době (v létě 2012 - pozn. red.) také v osobním a telefonickém kontaktu s Janou Nagyovou, která ho mimo jiné informovala o obsahu zpráv Bezpečnostní informační služby, které by se mohly týkat aktivit podezřelých," píše soudu bez dalších podrobností Ištvan. Není tak zřejmé, o jaké informace se mělo jednat.

Petr Bendl a Tomáš Jindra, přátelé z golfu i z úřadu.
Petr Bendl a Tomáš Jindra, přátelé z golfu i z úřadu. | Foto: www.1golf.cz

Podle olomouckého vrchního žalobce se Jindra zúčastnil také jednání, na kterých se probírala strategie přístupu ke státním zakázkám na jednotlivých resortech.

„Dne 27. 3. 2012 se Ivo Rittig sešel s Tomášem Jindrou a Davidem Michalem a probírali spolu, že si neumějí poradit se čtyřmi „zlatými žilami", mezi kterými zmínili ministerstvo zemědělství a Pozemkový fond České republiky," popisuje Ištvan.

Tomáš Jindra byl jedním z terčů červnové policejní razie, která zahájila kauzu „Nagyová". Z jeho bytu v Hrusicích u Prahy si detektivové odnesli například fotografie z golfu a několik telefonů, které podle Jindry patřily dříve jeho dětem. „Jsou jen dvě možná vysvětlení. Buď jde o tragické nedorozumění, nebo o záměrnou snahu získat kompromitující materiály na lidi z mého okolí," řekl krátce po razii Jindra deníku Právo.

 

Právě se děje

Další zprávy