Praha - Pražská žalobkyně Jana Hercegová a někdejší poradce ministra zemědělství Tomáš Jindra jsou dalšími lidmi, kteří odmítli konstrukci vyšetřovatelů kolem případu Jany Nagyové.
V dokumentu pro Ústavní soud ji popsal olomoucký vrchní státní zástupce Ivo Ištvan a mimo jiné uvedl, že Tomáš Jindra jako blízký spolupracovník lobbisty Ivo Rittiga nabízel v létě 2012 Janě Hercegové post vrchní státní zástupkyně.
„Sledováním Tomáše Jindry bylo zjištěno, že v situaci, kdy byl definitivně z funkce vrchního státního zástupce odvolán Vlastimil Rampula, se Jindra v červnu a červenci 2012 opakovaně osobně sešel s městskou státní zástupkyní v Praze Janou Hercegovou, které uvolněnou funkci nabízel," sdělil Ištvan v dokumentu, který před Vánocemi zveřejnil týdeník Euro.
Ištvan uvedl historku jako doklad, kam až sahal vliv lobbisty Rittiga a lidí na něho napojených, když Ústavnímu soudu vysvětloval, proč kauzu Nagyové a spol. dozorují návladní v Olomouci. Kvůli údajné nezákonné delegaci případu z Prahy na Moravu se totiž na soud obrátil zpravodajec Ondrej Páleník.
Spolužák Jindra
Jana Hercegová však v pátečním vydání deníku Insideru řekla, že o žádnou nabídku od Jindry nešlo. "Pouze jsem v té době čelila dotazům svých známých, jakož i kolegů státních zástupců, zda bych případně neuvažovala o uvolněném postu vrchního státního zástupce v Praze. To jsem odmítla, protože takovou ambici jsem nikdy neměla," uvedla.
Tomáše Jindru řadí mezi své známé, přičemž mluvčí městského zastupitelství Štěpánka Zenklová tento vztah upřesnila: „Doktor Jindra je její spolužák z právnické fakulty a znají se přes třicet let."
Slova Hercegové potvrdil i sám Jindra, další podrobnosti však odmítl uvést.
Rittigovy zlaté žíly
Role tohoto právníka a někdejšího poradce ministrů Petra Bendla a Martina Kuby je podle žalobce Ištvana ve vyšetřovaném případu zásadnější.
„Jindra byl v té době (v létě 2012 - pozn. red.) také v osobním a telefonickém kontaktu s Janou Nagyovou, která ho mimo jiné informovala o obsahu zpráv Bezpečnostní informační služby, které by se mohly týkat aktivit podezřelých," píše soudu bez dalších podrobností Ištvan. Není tak zřejmé, o jaké informace se mělo jednat.
Podle olomouckého vrchního žalobce se Jindra zúčastnil také jednání, na kterých se probírala strategie přístupu ke státním zakázkám na jednotlivých resortech.
„Dne 27. 3. 2012 se Ivo Rittig sešel s Tomášem Jindrou a Davidem Michalem a probírali spolu, že si neumějí poradit se čtyřmi „zlatými žilami", mezi kterými zmínili ministerstvo zemědělství a Pozemkový fond České republiky," popisuje Ištvan.
Tomáš Jindra byl jedním z terčů červnové policejní razie, která zahájila kauzu „Nagyová". Z jeho bytu v Hrusicích u Prahy si detektivové odnesli například fotografie z golfu a několik telefonů, které podle Jindry patřily dříve jeho dětem. „Jsou jen dvě možná vysvětlení. Buď jde o tragické nedorozumění, nebo o záměrnou snahu získat kompromitující materiály na lidi z mého okolí," řekl krátce po razii Jindra deníku Právo.