Únik odposlechů Janouška a Béma se stále vyšetřuje

ČTK ČTK
27. 11. 2012 15:29
Odposlechy ukazovaly na Janouškův vliv na vedení Prahy pod Bémovým vedením
Roman Janoušek
Roman Janoušek | Foto: ČTK

Praha - Údajný únik zveřejněných odposlechů lobbisty Romana Janouška a bývalého primátora Pavla Béma z Bezpečnostní informační služby (BIS) se stále vyšetřuje.

Záležitostí se v úterý opět zabývala sněmovní komise pro kontrolu tajné služby.

Podle jejího člena Zdeňka Bezecného (TOP 09/STAN) by výsledky mohly být známy řádově za týdny. Předseda komise Richard Dolejš (ČSSD) však označil jeho odhad za spekulaci.

Ředitel BIS Jiří Lang nechtěl věc před novináři vůbec komentovat a odkázal na členy komise.

Komise dostala informaci ze státního zastupitelství. Údajný unik se vyšetřuje od března, a to pro podezření z ohrožení utajené informace a zneužití pravomoci úřední osoby.

Nyní se podle zprávy, kterou Dolejš poskytl novinářům, čeká na výsledky znaleckých posudků.

Na jejich základě "bude rozhodnuto o dalším postupu, neboť dosavadní výsledky prověřování neurčují konkrétní osobu ani konkrétní subjekt, ze kterého by informace unikly," uvádí se v informaci ministerstva. 

"Už se pohybujeme spíš v řádu týdnů, které nás dělí od nějakých závěrů tohoto vyšetřování," řekl novinářům poslanec. To, že se údajný únik odposlechů stále vyšetřuje, potvrdil i další člen komise David Kádner (VV).

Janoušek ovlivňoval kroky města

Odposlechy, které před několika měsíci zveřejňovala Mladá fronta Dnes, ukazují na Janouškův vliv na kroky města pod Bémovým vedením.

Nynější poslanec Bém kvůli tomu přerušil členství v ODS.

Odposlechy pořídila podle listu před pěti lety BIS, o dva roky později údajně unikly do bezpečnostní agentury ABL, kterou tehdy vlastnil bývalý šéf poslanců Věcí veřejných Vít Bárta.

Komise se v úterý zabývala i zprávou o činnosti BIS za loňský rok. Požádala podle Dolejše ministry o zprávy, jak s informacemi tajné služby naložili.

Za alarmující označil Dolejš to, že vláda prý letos nedala BIS žádné písemné úkoly.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Tradiční novoroční oběd naplánovali Zeman s Babišem na 5. ledna

Na tradičním novoročním obědě se prezident Miloš Zeman s premiérem Andrejem Babišem sejdou v neděli 5. ledna. Ještě jednou se setkají do Vánoc. Ve středu spolu na pravidelné večeři ve středočeských Lánech probrali zahraniční politiku včetně prezidentova plánu jet na jaře do Moskvy na oslavy výročí konce druhé světové války.

"Pan prezident mne informoval, že chce navštěvovat kraje a že se chystá na oslavy v květnu do Moskvy, kde má být americký prezident a další prezidenti. Takže jsme nějak koordinovali zahraniční aktivity," uvedl Babiš po zhruba půldruhahodinové schůzce. S prezidentem hovořili také o aktuálních otázkách, jako jsou plány v jaderné energetice či schvalování rozpočtu na příští rok.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Na summitu NATO bude Česko zastupovat Zeman, chce navrhnout změny

Česko bude na summitu NATO v Londýně 3. a 4. prosince zastupovat pouze prezident Miloš Zeman. Premiér Andrej Babiš (ANO) se zúčastní projednávání rozpočtu ve sněmovně, dohodli se na tom při pravidelné večeři na zámku v Lánech. Předseda vlády po jednání novinářům řekl, že na Severoatlantickou alianci má s prezidentem stejný názor, naznačil, že by se její pravidla měla po sedmdesáti letech změnit. Mluvit o tom chce na Evropské radě.

"Je to důležitá aliance, ale je potřeba aby si evropské členské státy víceméně řekly, že možná nastal čas celkově mluvit o té smlouvě, která byla podepsána před sedmdesáti lety," uvedl Babiš.

Zdroj: ČTK
Další zprávy