Žalobci: Lékaři výpověďmi trestný čin nespáchali

Domácí ČTK Domácí, ČTK
22. 2. 2011 16:47
Krize skončila, oznámil ministr Heger. Přiznal ale, že dvě miliardy na platy zatím nemá
Šéf lékařských odborů Martin Engel
Šéf lékařských odborů Martin Engel | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Lékaři, kteří v rámci protestní akce Děkujeme, odcházíme podali hromadně výpovědi, nespáchali trestný čin.

Trestně odpovědné není ani vedení lékařských odborů, včetně odborového předáka Martina Engela.

Státní zastupitelství v souvislosti s rebelujícími doktory obdrželo několik trestních oznámení, ale policie se jimi nebude zabývat.

"Hledali jsme, jestli by bylo možné použít nějaké trestněprávní ustanovení, a došli jsme k závěru, že nelze," řekla Eva Vycpálková, šéfka Obvodního státního zastupitelství pro Prahu 9.

"Pan Engel sám o sobě nemohl (trestný čin) spáchat. Pokud by byl někdo pachatelem trestného činu, tak by to byli lékaři. Ale lékaři nemohou být trestně odpovědní v tomto případě. ... Nikomu se nemůže upírat právo na podání výpovědi. A jestli podají výpověď v jeden den ve větším počtu, ani to nemůže být trestné," dodala státní zástupkyně.

Trestní oznámení na Engela podal například advokát Kolja Kubíček, podle kterého se odborář mohl dopustit vydírání.

Heger: Krize skončila, ale dvě miliardy v ruce nemám

"Krize ve zdravotnictví skončila," pochvaloval si v úterý ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09). Vítá, že lékaři hromadně stahují výpovědi a naplňují tak dohody, které stojí ve společně podepsaném memorandu.

Poslanec navrhuje tvrdší postup

  • České zákony by se podle poslance ODS Borise Šťastného měly změnit tak, aby jakékoli výpadky v poskytování péče ze strany zdravotníků byly v krizové situaci považovány za trestný čin.
  • Stát by tím měl mít možnost účinně zasáhnout v situaci, jako byla hrozba odchodu 3800 lékařů v odborové akci Děkujeme, odcházíme.
  • Měl by dostat právo požádat alespoň vybrané zdravotníky o přechod do zvláštního režimu, jako je to v Izraeli či USA.
  • Ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09) připouští zvláštní režim pro zdravotníky v krizových situacích, na vládě o tom prý už padla zmínka.

Přiznal ale, že dvě miliardy korun na růst lékařských platů v tuto chvíli v ruce nemá, ví ale, jak je získat. V první řadě chce omezit neefektivity systému, zrušit nadbytečná akutní lůžka v nemocnicích, počítá i s omezením ambulancí v místech velkého nakupení.

Hodlá také usměrnit pacienty při využívání péče a donutit zdravotní pojišťovny, aby uzavíraly smlouvy jen na potřebnou péči.

"Ty dvě miliardy se musejí poskládat z jednotlivých kapitolek, je to jedno procento z objemu celého systému a není to nic, s čím by si zdravá organizace neměla poradit," řekl.

"Konkrétní návrhy, kde vzít dvě miliardy, vládě neřeknu, jsou to všechno relativně strategické věci, které začnou fungovat během roku, kdy se na platy musí vydělat," vysvětlil Heger.

Nemocnice sice letos nemohou počítat jako v jiných letech s růstem plateb od zdravotních pojišťoven a nebudou mít pokrytou ani inflaci, ale mohou provést jen 95 procent péče a dostanou zaplaceno sto procent. Z pětiprocentního rozdílu pokryjí inflaci a ještě jim něco zbude na platy.

 

Právě se děje

Další zprávy