Policie zmírnila omezení kolem výbuchu strojírny v Poličce. Našla jen kus neaktivní munice

ČTK ČTK
25. 2. 2017 20:11
Policie zmenšila pásmo zákazu vstupu kolem místa výbuchu v Poličských strojírnách v Poličce. Nyní se omezení týká jen oploceného areálu strojíren. Série čtvrtečních explozí v místní hale zranila 19 lidí, z toho tři vážně.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: TV Nova

Polička - Policie v sobotu vpodvečer zmenšila pásmo zákazu vstupu kolem místa výbuchu v Poličských strojírnách v Poličce jen na samotný oplocený areál strojíren. Dosud bylo zakázané pásmo v okruhu asi 1300 metrů od epicentra výbuchu a zasahovalo i mimo areál, zejména do přilehlého lesa.

Při rozsáhlé prohlídce míst vně areálu policie v sobotu našla jeden kus neaktivní munice. ČTK to řekla mluvčí svitavské policie Hana Kaizarová. Série čtvrtečních explozí v hale v areálu Polišských strojíren zranila 19 lidí, z toho tři vážně.

V sobotu nalezená munice byla stejného charakteru jako tři kusy nalezené ve čtvrtek a v pátek a nebyla nebezpečná. Blíže mluvčí nalezený kus munice nespecifikovala. Policisté místa mimo areál prohledávali od dnešních 10:00 do setmění. Do pátrání se zapojilo asi 80 policistů z Pardubického kraje a brněnské pořádkové jednotky.

Silnici vedoucí z Poličky na Jimramov kolem areálu strojíren policie pro běžný provoz otevřela v pátek v 18:00 a pohyb po ní je od sobotního podvečera již bez omezení. Řidiči dosud na silnici nesměli zastavovat. Lidé evakuovaní z okolí podniku se mohli domů vrátit v pátek v podvečer.

Nyní se práce policie podle Kaizarové soustředí na vyšetřování a pátrání uvnitř areálu. Kriminalisté tam pracovali i v sobotu. "Dopoledne krajský vyšetřovatel ve spolupráci s pyrotechnikem dokumentoval munici v hale sousedící s místem výbuchu. Poté nepoškozenou munici vynášeli pyrotechnici spolu s hasiči mimo halu a po kontrole si ji převzal majitel," uvedla mluvčí.

Policie případ vyšetřuje jako obecné ohrožení z nedbalosti se škodou přesahující pět milionů korun. Strojírny se zabývají mimo jiné zneškodňováním munice a výrobou střeliva.

Na místě výbuchu mají policisté k dispozici i speciální tank s nádrží na vodu a ochranou proti výbuchům. Kromě tanku mají pyrotechnici také vlastní obrněné vozidlo. Oba stroje byly nasazeny třeba po výbuchu munice ve Vrběticích na Zlínsku.

Ve strojírnách vybuchla podle Českého báňského úřadu trhavina TNT, která byla součástí munice. Stalo se to při lisování takzvaných počinových náloží, výbuch způsobil další exploze uskladněného materiálu. Počinové nálože se používají k odpálení hlavních náloží, třeba v kamenolomech.

Provoz na výrobu munice, v němž došlo k výbuchu, patřil společnosti STV Group, která je sesterskou společností Poličských strojíren. Kdy se obnoví výroba v podniku, není zatím jasné. Mohlo by to být zhruba za týden. Báňští inspektoři, kteří se podílejí na vyšetřování příčin neštěstí, ohledají místo nejdřív v pondělí. Zhruba 500 lidí pracujících v areálu je zatím doma a podle dnešních informací České televize dostává 100 procent mzdy. Výbuchem zranění zaměstnanci dostanou podle ČT od firmy finanční kompenzaci.

 

Právě se děje

Další zprávy