Výbuch v Poličských strojírnách způsobilo TNT. Zraněno bylo 19 lidí, policie evakuovala okolí

ČTK ČTK
Aktualizováno 23. 2. 2017 19:30
V Poličských strojírnách ve čtvrtek vybuchla trhavina v cisterně a zranila 19 lidí. Tři z nich mají vážná popálení a jsou v ohrožení života. Hasičům se již podařilo dostat oheň pod kontrolu, nicméně nebezpečí výbuchu stále trvá. Z toho důvodu byla oblast kolem areálu firmy uzavřena a 60 až 80 lidí z okolních domů bylo evakuováno. Výbuch způsobila trhavina TNT, která byla součástí munice.
Na místě zasahují hasiči a policie. | Video: TV Nova

Polička  - Série výbuchů v Poličských strojírnách ve čtvrtek zranila 19 lidí včetně hasičů, tři lidé utrpěli těžká popálení a jsou v ohrožení života. Oheň je pod kontrolou, ale nebezpečí výbuchu trvá. Policie proto uzavřela oblast kolem areálu firmy, zhruba 60 až 80 lidí z okolních bytových domů stráví nejméně jednu noc mimo domov.

Výbuch způsobila trhavina TNT, která byla součástí munice, sdělil Český báňský úřad, který dozoruje nakládání s výbušninami. Exploze se pak přenesla na další uskladněný materiál. Podle firmy došlo k mimořádné události na lisu k lisování trhavin. Pracovníci byli z objektu okamžitě evakuováni ještě před příjezdem hasičů. "Následný požár haly způsobil další výbuchy materiálu," uvedl statutární ředitel Petr Němec.

Zasažená hala dál vybuchovala i po příjezdu hasičů, nyní ji sledují. "Budeme čekat, až to vyhoří," řekl náměstek ředitele krajských hasičů Aleš Černohorský. Podle ředitele Němce jsou výrobní objekty vybudovány s ochrannými zemními valy tak, aby jejich okolí bylo při výbuchu minimálně poškozeno a ohroženo.

Tři vážně popálení lidé jsou na popáleninových centrech v Praze a Brně. Litomyšlská nemocnice přijala sedm zraněných, z toho dva středně těžce zraněné. Svitavská nemocnice ošetřuje osm lehce zraněných. Jeden středně těžce zraněný pacient byl přijat v pardubické nemocnici. "Středně těžká a lehká zranění způsobila například tlaková vlna," nastínil mluvčí Nemocnice Pardubického kraje Pavel Kožený.

Na místě bylo deset sanitních vozů a tři vrtulníky. Kvůli sérii výbuchů byl aktivován traumatologický plán, kdy nemocnice a záchranná služba pracují v režimu mimořádné události, neboť rozsah zraněných přesahuje lokální možnosti. Podle Koženého byl odvolán krátce po 14:00.

V objektu jsou vysokotlaké nádoby, pyrotechnici proto preventivně nařídili evakuaci. Opustit domovy musejí lidé z bytového domu a několika domků. Policie uzavřela oblast kolem strojíren širokou 1200 až 1300 metrů a dvě přístupové silnice na Jimramov a na Jedlovou.

Výbuchy postihly Poličské strojírny už dřív. Předloni v září explodovalo v hale 320 tun střelného prachu. Střecha haly při explozi odletěla víc než 50 metrů do lesa. Při následném požáru se lehce popálili dva lidé. Škoda tehdy činila 14 milionů korun. Policie vyšetřování požáru uzavřela jako správní delikt. Možné spáchání trestných činů obecného ohrožení z nedbalosti a ublížení na zdraví z nedbalosti se nepotvrdilo. V roce 2007 v Poličských strojírnách vybuchl při likvidaci armádní munice granát. Exploze vážně zranila ženu a lehce další dva pracovníky.

Poličské strojírny byly založeny pod názvem První vojenská muniční továrna roku 1920. Původně se výroba orientovala především na ruční granáty a dělostřelecké střelivo. V roce 1958 se továrna stala pobočným závodem Adamovských strojíren Adamov a rozvinula se i strojírenská výroba, dnes produkuje pneumatické systémy a prvky a technologie pro měření a čerpání tekutin. V květnu 1992 se Poličské strojírny přeměnily na akciovou společnost, v současnosti je jediným akcionářem společnost STV Invest.

Rozsáhlý požár vypukl 9. června v rafinerii nedaleko Kyjeva. Nejméně pět lidí v plamenech zemřelo, a to včetně tří požárníků. Oheň se podařilo dostat pod kontrolu až ve středu ráno. | Video: Rádio Svobodná Evropa
 

Právě se děje

před 5 hodinami

Šampionem IndyCar je podruhé během tří let Američan Newgaarden

Americký pilot Josef Newgarden vyhrál zámořský formulový šampionát IndyCar. 28letému jezdci k tomu stačilo v neděli dojet osmý v závěrečném podniku sezony, který hostil okruh Laguna Seca. Do závodu, který vyhrál jeho krajan Colton Herta, vjížděl s náskokem 41 bodů na dalšího Američana Alexandera Rossiho. Toho ale v celkovém pořadí nakonec v souboji o druhé místo přeskočil Francouz Simon Pagenaud. Šampion z roku 2017 Newgarden vybojoval pro svůj tým Penske už 35. titul vítěze IndyCar.

Další zprávy