"Vyhláška upravující používání pyrotechniky na území metropole byla přijata s cílem zvýšit bezpečnost obyvatel a omezit hluk, který má každoročně za následek smrt či zranění mnoha živočichů," napsal Magistrát hlavního města Prahy.
Zákaz se vztahuje na celou památkovou rezervaci Prahy. Rachejtle není možné odpalovat na Starém Městě nebo Malé Straně. Vyhláška platí i pro většinu parků, pyrotechnika je zakázaná v oblíbených lokalitách, jako je Stromovka, Petřín nebo Letenské sady. Magistrát k tomu připravil také interaktivní mapu, kde je možné si odpalování pyrotechniky ověřit, a to i podle jednotlivých ulic.
"Nekoordinované odpalování rachejtlí v minulosti stále více ohrožovalo bezpečnost a zdraví nejen obyvatel metropole, ale také zvířat, která ve městě žijí," zdůvodnil krok primátor Prahy Zdeněk Hřib (Piráti) pro server iDnes. "Věřím, že si lidé i letos odpustí jejich odpalování zejména v centru města a v blízkosti vodních toků," dodal.
Dodržování zákazu bude během noci kontrolovat v ulicích i zvýšený počet policistů. Za porušení nařízení hrozí na místě pokuta až 10 tisíc korun, ve správním řízení dokonce až 100 tisíc korun. Omezení se nevztahuje na profesionální ohňostroje, které potřebují speciální povolení. Hlavní město ale stejně jako loni žádný ohňostroj pořádat neplánuje.
Přesto si obchodníci letošní prodej pyrotechniky chválí. Někteří hlásí i vyšší poptávku než před covidem. Češi nejvíce kupují takzvané kompaktní ohňostroje, kdy je jedna krabice naplněna větším počtem ran a na jedno zapálení vytvoří bohatý světelný efekt.
Kvůli problémům s námořní dopravou z Číny není letos na trhu tolik zboží jako v minulých letech. Navíc kvůli zdražení přepravy, ale i materiálů na výrobu pyrotechniky ceny tohoto zboží porostou. Příští rok by mohly být meziročně vyšší o 20 až 35 procent.