Poplatky za žádosti o víza za první pololetí vynesly českému státnímu rozpočtu zhruba půl miliardy korun. Pokud se naplní odhady ministerstva zahraničí, za celý rok by vízové poplatky mohly Česku přinést přes miliardu korun. Loni příjem za vízové poplatky činil 771 milionů korun.
Nejvíc žádostí o turistická víza v letošním prvním pololetí přišlo na české velvyslanectví v Moskvě, tamní diplomaté jich přijali 104 tisíc. Následovalo velvyslanectví v Pekingu s 38 tisíci žádostmi a generální konzulát v Šanghaji s 20 tisíci žádostmi. Nejvíc žádostí o krátkodobá pracovní víza přijaly generální konzulát ve Lvově, kam jich přišlo 51 tisíc, a velvyslanectví v Šanghaji, které jich přijalo 50 tisíc.
"Nárůst žádostí je spojen s dostupnějším cestováním po celém světě," uvedl ředitel vízového odboru ministerstva zahraničí David Nový. Další příčinou růstu zájmu o víza je podle něj i krátkodobá pracovní migrace. "Podle posledních schengenských statistik se Česko, co se týká počtu vydaných víz, umístilo na sedmém místě ze všech 26 schengenských států," uvedl Nový.
Loni přišlo nejvíc žádostí o česká víza z Ruska, Ukrajiny a Číny, s větším odstupem následovaly Indie, Turecko, Kazachstán, Bělorusko a Saúdská Arábie. Podle ministerstva zahraničí v Česku v poslední době nejrychleji roste počet návštěvníků z Číny, Indie a Saúdské Arábie.