Zahrádkářským koloniím hrozí zánik, Praha je nechce

Pavel Baroch
14. 12. 2009 13:35
Kolonie mají označení nepřípustné využití pozemků
Městská část by chtěla část zahrádek zalesnit jako protihlukovou bariéru a část zastavět obytnými domy.
Městská část by chtěla část zahrádek zalesnit jako protihlukovou bariéru a část zastavět obytnými domy. | Foto: Ondřej Besperát

Praha - Pokud by pražští zastupitelé schválili současný návrh nového územního plánu, otevře se úřadům snadná cesta k tomu, jak zlikvidovat zahrádkářské kolonie.

V konceptu plánu, který vymezuje rozvoj Prahy na 15 let, jsou mnohé osady zařazeny do kolonky "nepřípustné či podmíněně přípustné využití". Na některých zahrádkách se přímo počítá s novou výstavbou nebo jejich zásadní proměnou.

"Předpokládáme, že zahrádkářské kolonie budou zlikvidované," řekl Aktuálně.cz Martin Skalský z ekologického sdružení Arnika, které se pražským územním plánem dlouhodobě zabývá. Po Praze jsou přitom stovky různě velkých osad a kolonií, fungují desítky let.

Zahrádky brání i vědec z Akademie věd

Jako příklad uvedl Skalský s odvoláním na návrh nového územního plánu osadu Jenerálka, zmizet by mohly podle Skalského i zahrádky na Ořechovce nebo nejstarší česká zahrádkářská kolonie na Libeňském ostrově, která vznikala od roku 1923.

Starosta Prahy 6 Tomáš Chalupa uvedl, že jeho radnice zahrádkářskou kolonii Na Jenerálce rušit nechce. Žádá pouze o to, aby byl rozsáhlý areál průchozí pro pěší a cyklisty. 

Proti likvidaci pražských zahrádek se postavil i Radim Šrám, předseda ekologické sekce Akademie věd. "Jsou to oblasti zeleně, je škoda je zrušit," konstatoval Šrám.

Zahrádkářská kolonie mezi Pražským okruhem a Řeporyjemi na Praze 5 bude možná do několika let zrušena.
Zahrádkářská kolonie mezi Pražským okruhem a Řeporyjemi na Praze 5 bude možná do několika let zrušena. | Foto: Ondřej Besperát

Radní: Není to celopražský problém

Radní pražského magistrátu Martin Langmajer odmítl, že by nový územní plán vedl k masivní likvidaci zahrádek. "Není to celopražský problém," tvrdí Langmajer.

Dodal, že někteří starostové pražských městských částí jsou s využitím zahrádkářských kolonií nespokojeni, protože některé osady už neplní svůj účel.

"Národnostní menšiny si tam staví domy, je tam velký nepořádek," řekl Aktuálně.cz Langmajer a jako příklad uvedl kolonii v Uhříněvsi.

Podle Langmajera zálěží na dohodě mezi pražskými radnicemi a zahrádkáři, co s koloniemi dál. "Někde se ani nemusí domlouvat, protože žijí v normální symbióze," konstatoval pražský radní, podle něhož jsou problematických jen asi pět procent zahrádek.

Tak jako jinde, bydlí v zahrádkářské kolonii u Řeporyjí řada lidí natrvalo.
Tak jako jinde, bydlí v zahrádkářské kolonii u Řeporyjí řada lidí natrvalo. | Foto: Ondřej Besperát

Praha 8 chce zahrádky zrušit

Například Praha 8 ovšem plánuje likvidaci kolonií. Starosta Josef Nosek to vysvětluje tím, že chce umožnit i ostatním obyvatelům přístup do zeleně.

"Dle mého názoru by se zahrádkářské kolonie měly, jsou-li uprostřed zastavěné plochy, proměnit v parky plné stromů. Žádná výstavba, ale stromy, lavičky, keře a trávníky. Samozřejmě, bylo by dobré nabídnout zahrádkářům adekvátní pozemky," napsal Nosek v místním měsíčníku Osmička.

Zastupitel Prahy 8 Petr Vilgus ovšem upozornil na to, že provoz parků je velmi drahý. "O zahrádky se starají jejich nájemci, kteří navíc městu platí za pronajatou plochu. Jde tedy o zeleň, kterou obhospodařují jednotlivci, která však přináší užitek i lidem v jejich okolí," uvedl Vilgus v měsíčníku Osmička.

Stejně hovoří zahrádkáři v osadě Košinka ve čtvrti Libeň, které také hrozí zánik, i když má bezproblémové vztahy s okolními domy. "Na vlastní náklady se staráme o jinak těžko využitelné pozemky v prudkém svahu," uvádí se ve stanovisku tamního zahrádkářského sdružení.

"Obec nemá s údržbou Košinky žádné náklady a naopak má zisk z nájemného, které pravidelně platíme. V kolonii je vysazeno několik set stromů, z nichž většinu tvoří stromy ovocné. Zahrádkáři tak prospívají nejen sami sobě, ale i svému širokému okolí," uvedli zahrádkáři.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 18 minutami

Při požáru vepřína na Rokycansku uhořelo 300 prasnic a 1300 selat

Škodu, způsobenou ohněm v zemědělském objektu u Kladrub na Rokycansku, hasiči předběžně odhadují na 35 milionů korun, řekl dnes jejich krajský mluvčí Petr Poncar. Na místě stále zasahují čtyři jednotky.

K požáru na severu Rokycanska vyjelo deset jednotek v neděli těsně před 23:00. "V době příjezdu první jednotky byl již objekt požárem zcela zasažen," řekl mluvčí. Hasiči se zaměřili na ochranu okolních budov, uchránili majetek za 70 milionů korun. Požár dostali pod kontrolu zhruba hodinu po půlnoci, dosud ale není zcela uhašen.

Zdroj: ČTK
Další zprávy