Praha vypekla spekulanty. Přijdou až o dvě miliardy

Sabina Slonková
9. 12. 2009 10:00
Město se ale současně musí připravit na soudní spory, podnikatelé si tento krok nehodlají nechat líbit.
Bémův úřad velí. Raděj zeleň než vaše zisky
Bémův úřad velí. Raděj zeleň než vaše zisky | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Spekulantům s pozemky, kterým šli úředníci zejména Pozemkového fondu roky na ruku a na úkor restituentů jim v okolí Prahy dopomohli často ke stamilionovým majetkům, začaly horší časy.

Velkorysé plány s parcelami, jejichž hodnota měla po právě chystané změně územního plánu dramaticky narůst, jim hatí politici pražského magistrátu. Radnice se totiž podle zjištění Aktuálně.cz v několika případech rozhodla, že změny v územním plánu původně navrhované ve prospěch spekulantů nakonec neprovede.

Po případu pozemků v Praze-Uhříněvsi, kde se hrálo o miliardu a půl, se to podle informací Aktuálně.cz nově týká i parcel v pražském Suchdole. Ty získal jeden z nejznámějších spekulantů a někdejší realitní magnát Miloš Červenka.

Půda, která se měla v novém územním plánu přeměnit na parcely určené pro výstavbu, zůstane i nadále vedena jako zeleň. A na nich nikdo nepostaví ani zahradní domek.

Částka, kterou tak spekulanti jen přímo za pozemky budou muset oželet, šplhá ke dvěma miliardám. Město se ale současně musí připravit na soudní spory, podnikatelé si tento krok nehodlají nechat líbit.

Konec Malého Japonska

Nový územní plán hlavního města totálně zmařil plány Miloše Červenky na vybudování "Malého Japonska", luxusního obytného komplexu v Suchdole s unikátním výhledem až na Václavské náměstí.

Červenkova společnost Suchdolský ostroh získala před lety v této městské části 60 hektarů a současně příslib, že se v novém územním plánu po roce 2010 změní do té doby orná půda na parcely určené pro výstavbu.

"Plán z roku 1999 s tím skutečně počítal. A oni věřili, že se skutečně bude stavět. Ukazovali nám už připravené studie, plánovali zapojit do projektu Bořka Šípka," uvedl starosta Suchdola Petr Hejl.

Jenže nic takového se nakonec nestalo: nový územní plán totiž počítá s tím, že Červenkovy parcely v Suchdole budou vedeny jako zeleň.

Jen pro představu: metr čtvereční určený pro výstavbu větších domů se v Suchdole prodává zhruba za sedm tisíc korun. Kdyby Červenkův plán vyšel, jen parcely by měly hodnotu přes 420 milionů korun.

Město čekají soudní spory

Podobně dopadli spekulanti s pozemky v Uhříněvsi, kde je před pěti lety pochybně získali kvůli selhání Pozemkového fondu. Zatímco v Uhříněvsi spekulanti získali půdu pomocí pečlivě naplánovaného podvodu, u Červenkových pozemků v Suchdole  je to minimálně sporné.

Červenka získával pozemky v Praze skupováním restitučních nároků, za které mu Pozemkový fond vydal půdu a také díky takzvanému přednostnímu právu. To v praxi vypadalo tak, že si podnikatel pronajal nějaké pozemky a po pěti letech měl na jeho odkoupení od fondu přednostní právo. Magistrát ale tvrdí, že lhůtu pěti let v některých případech nedodržel.

"Dohodli jsme se s panem primátorem a kolegy, že tyto pozemky panu Červenkovi nijak zhodnocovat nebudeme. Ty obchody byly v rozporu s dobrými mravy," zdůvodnil postoj města radní Martin Langmajer zodpovědný za přípravu nového územního plánu.

Město se tak může připravit na soudní spor. Miloš Červenka podle zjištění Aktuálně.cz  tuto variantu připravuje. Osobně to pak v telefonickém rozhovoru nevyloučil, nechal si nicméně zaslat otázky mailem a nakonec na ně neodpověděl.

"Je to mimořádně vážné téma, které bude mít ještě dalekosáhlé důsledky," prohlásil Červenka.

Magistrát si ale v případném sporu věří. Opírá se o právní analýzu, podle níž je v právu, protože nezměnila už označenou plochu pro výstavbu na zeleň, ale "pouze" plánovanou změnu zeleně na obytnou plochu neschválila. Takže zůstal stav zachovaný.

Miloš Červenka, mimochodem stíhaný v kauze Biolíh, býval znám svými dobrými kontakty na pražské úředníky. To se však před pár lety změnilo a vztah podnikatele s Bémovým vedením města je nyní více než napjatý.

 

Právě se děje

před 35 minutami

Ve velké části Prahy se zvýší daň z nemovitosti

Ve velké části Prahy se zvýší daň z obytných nemovitostí, v případě komerčních nemovitostí se zdvojnásobí na celém území metropole. Vyplývá to z úpravy vyhlášky pro výpočet daně, kterou schválili pražští zastupitelé. Městské části si mohly určit, zda daň u rezidenčních domů zvýší - z těch velkých tak učinily Praha 1, 3, 7, 8, 10, 11 a 12. 

před 53 minutami

Baseballisté v kvalifikaci o Tokio podruhé prohráli, s Itálií 1:5

Českým baseballistům se výrazně vzdálil přímý postup z evropsko-africké kvalifikace na olympijské hry v Tokiu 2020. V Boloni dnes podlehli domácí Itálii 1:5 a připsali si druhou porážku.

Potřebují teď vyhrát zbylé tři zápasy a doufat ve vyrovnanost ostatních utkání, aby měli teoretickou naději na prvenství v turnaji. Spíše ale ještě můžou bojovat o druhou pozici zajišťující účast v závěrečné jarní kvalifikaci na Tchaj-wanu.

Češi měli stejně jako při středeční prohře s Nizozemskem (1:4) více odpalů než soupeř, ale doběhli jen pro jeden bod. "Hity bohužel nepřišly v situaci, kdy jsme měli běžce ve skórovací pozici, abychom z toho udělali větší drámo. A oni důležitý odpal dali," řekl první metař Petr Čech, který měl tři odpaly ze čtyř startů.

Utkání rozjel Schneider dvoumetovým odpalem a Hejma s Červenkou ho dotlačili k prvnímu bodu zápasu. V dohrávce ale Italové hned srovnali a skóre otočili v dohrávce třetí směny. Nadhazovač Chroust dal metu zdarma, dalšího pálkaře trefil a hráč s čtyřletými zkušenostmi z MLB Colabello odpálil tříbodový homerun.

"Ten homerun byl rozhodující. Podle Radima (Chrousta) měl být strikeaut, ale rozhodčí to nefoukl. Nevymlouváme se na to a v podstatě jeden švih dal Italům pohodu do zbytku zápasu," řekl Petr Minařík, který vystřídal Chrousta v páté směně.

Pětatřicetiletý Minařík sice pátému bodu domácích nezabránil, ale jinak další útok zastavil. "Kdybych to nezvládl, tak by to bylo téměř neřešitelné. Takhle jsme ještě pořád zůstali v zápase a bojovali do poslední chvíle," řekl Minařík.

Na začátku šesté směny měli Češi po dvoumetové trefě Červenky šanci snížit, ale obrana Itálie si se složitou situací poradila dvojautem a zdramatizování nepřipustila. "Byť jsme se v útoku prosazovali, tak jsme to nezvrátili," řekl Minařík.

Zákrok večera předvedl ve středním zadním poli Hejma, který rybičkou chytil míč ze vzduchu a vysloužil si aplaus. Ještě lepší počin mohl poté přidat na pálce, ale při plných metách poslal míč do vzduchu a i poslední česká šance na body padla.

V pátek čeká baseballisty od 14:30 duel s Jihoafrickou republikou. V sobotu narazí na silné Izraelce, kteří mají dvě výhry a evropské šampiony Nizozemce porazili vysoko 8:1. V neděli Češi uzavřou své vystoupení v turnaji proti Španělsku.

Další zprávy