V Praze vyroste nový kampus, pojme tisíce studentů

Pavel Baroch
2. 11. 2009 10:45
Územní plán Prahy rezervuje pro Univerzitu Karlovu pozemky na Dívčích hradech

Praha - Univerzita Karlova hodlá v Praze vybudovat nový rozsáhlý areál s kolejemi a učebnami pro tisíce studentů.

Jak zjistila redakce Aktuálně.cz, návrh nového územního plánu hlavního města už pro tento záměr rezervuje pozemky. A to v oblasti Dívčího hradu na hranici Národní přírodní rezervace Prokopské údolí.

Strategický rozvojový dokument, který zpracovává vývoj Prahy na patnáct let, předpokládá, že na Dívčích hradech v budoucnu vyroste vysokoškolské centrum s kolejemi pro 6 tisíc studentů a přednáškové sály pro 10 tisíc vysokoškoláků.

"Vzhledem k tomu, že naše univerzita získala v bezprostřední blízkosti této lokality výukový objekt v ulici U Kříže, už při přípravě územního plánu se uvažovalo o tom, že tyto plochy pro rozvoj vysokého školství budou pro kampus Univerzity Karlovy," řekl Aktuálně.cz mluvčí školy Václav Hájek.

Součástí návštěvy Angely Merkelové byla i její přednáška v aule Karolina Karlovy univerzity.
Součástí návštěvy Angely Merkelové byla i její přednáška v aule Karolina Karlovy univerzity. | Foto: Ondřej Besperát

Kampus za stovky milionů

Podle Hájka by nový areál Univerzity Karlovy na Dívčích hradech v Praze 5 měl vyjít na stovky milionů korun.

"Přesná cena ale zatím nebyla kalkulována," poznamenal mluvčí Hájek, podle něhož vzhledem k finančním úsporám zatím nelze ani přesněji určit, kdy by se se stavbou kampusu mělo začít.

Plánovaná stavba rozsáhlého areálu na Dívčích hradech by měla vyřešit nedostatek výukových prostor některých fakult. "Ano, souvisí to s obtížnou situací především humanitních fakult," potvrdil Aktuálně.cz Hájek.

V poslední výroční zprávě Univerzity Karlovy se uvádí, že "značný prostorový deficit byl zjištěn u Filozofické fakulty, Fakulty sociálních věd, Pedagogické fakulty a Fakulty humanitních studií"..

Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Problém? Zachovalá příroda

Kromě nedostatku peněz může být další překážkou pro nový vysokoškolský kampus to, že Dívčí hrady patří v Praze mezi oblasti s poměrně zachovalou přírodou.

Když zde radnice Prahy 5 začala uvažovat o výstavbě nových bytových domů, vzbudilo to značný odpor nejen mezi místními obyvateli, ale i v ekologické sekci Akademie věd. Magistrát nakonec plán odmítl.

"Nový vysokoškolský areál je možná až trochu megalomanský," soudí Ondřej Velek, pražský zastupitel za Stranu zelených.

František Gemperle ze Sdružení za krajinu kolem nás připomněl, že na Dívčích hradech je klíčová horní část. "Vysokoškolský areál je situován spíše ve svahu," řekl Aktuálně.cz Gemperle.

 

Právě se děje

před 37 minutami

Většina opozice nechce hlasování o nedůvěře vládě, tvrdí Pekarová

Opozice pravděpodobně nevyvolá hlasování o nedůvěře vládě, o kterém uvažovala poté, co do Česka dorazil audit Evropské komise na téma střetu zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO) a nejvyšší státní zástupce rozhodl, že bude pokračovat trestní stíhání předsedy vlády v případu Čapího hnízda.

Lídři opozice mluvili o eventuálním hlasování o nedůvěře na čtvrteční schůzce, uvedla Předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová

"Byla řešena možnost svolání mimořádné schůze s cílem vyslovit nedůvěru vládě, což většinou ostatní opoziční strany nechtěly. Byl to můj návrh, respektuji, že většina opozitních stran nechce hlasování o nedůvěře vládě vyvolat," uvedla.

Další zprávy