V Praze vyroste nový kampus, pojme tisíce studentů

Pavel Baroch
2. 11. 2009 10:45
Územní plán Prahy rezervuje pro Univerzitu Karlovu pozemky na Dívčích hradech

Praha - Univerzita Karlova hodlá v Praze vybudovat nový rozsáhlý areál s kolejemi a učebnami pro tisíce studentů.

Jak zjistila redakce Aktuálně.cz, návrh nového územního plánu hlavního města už pro tento záměr rezervuje pozemky. A to v oblasti Dívčího hradu na hranici Národní přírodní rezervace Prokopské údolí.

Strategický rozvojový dokument, který zpracovává vývoj Prahy na patnáct let, předpokládá, že na Dívčích hradech v budoucnu vyroste vysokoškolské centrum s kolejemi pro 6 tisíc studentů a přednáškové sály pro 10 tisíc vysokoškoláků.

"Vzhledem k tomu, že naše univerzita získala v bezprostřední blízkosti této lokality výukový objekt v ulici U Kříže, už při přípravě územního plánu se uvažovalo o tom, že tyto plochy pro rozvoj vysokého školství budou pro kampus Univerzity Karlovy," řekl Aktuálně.cz mluvčí školy Václav Hájek.

Součástí návštěvy Angely Merkelové byla i její přednáška v aule Karolina Karlovy univerzity.
Součástí návštěvy Angely Merkelové byla i její přednáška v aule Karolina Karlovy univerzity. | Foto: Ondřej Besperát

Kampus za stovky milionů

Podle Hájka by nový areál Univerzity Karlovy na Dívčích hradech v Praze 5 měl vyjít na stovky milionů korun.

"Přesná cena ale zatím nebyla kalkulována," poznamenal mluvčí Hájek, podle něhož vzhledem k finančním úsporám zatím nelze ani přesněji určit, kdy by se se stavbou kampusu mělo začít.

Plánovaná stavba rozsáhlého areálu na Dívčích hradech by měla vyřešit nedostatek výukových prostor některých fakult. "Ano, souvisí to s obtížnou situací především humanitních fakult," potvrdil Aktuálně.cz Hájek.

V poslední výroční zprávě Univerzity Karlovy se uvádí, že "značný prostorový deficit byl zjištěn u Filozofické fakulty, Fakulty sociálních věd, Pedagogické fakulty a Fakulty humanitních studií"..

Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Problém? Zachovalá příroda

Kromě nedostatku peněz může být další překážkou pro nový vysokoškolský kampus to, že Dívčí hrady patří v Praze mezi oblasti s poměrně zachovalou přírodou.

Když zde radnice Prahy 5 začala uvažovat o výstavbě nových bytových domů, vzbudilo to značný odpor nejen mezi místními obyvateli, ale i v ekologické sekci Akademie věd. Magistrát nakonec plán odmítl.

"Nový vysokoškolský areál je možná až trochu megalomanský," soudí Ondřej Velek, pražský zastupitel za Stranu zelených.

František Gemperle ze Sdružení za krajinu kolem nás připomněl, že na Dívčích hradech je klíčová horní část. "Vysokoškolský areál je situován spíše ve svahu," řekl Aktuálně.cz Gemperle.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Premier League vyšetřuje Manchester City kvůli porušení finančních pravidel

Vedení fotbalové Premier League zahájilo vyšetřování Manchesteru City kvůli podezření z porušení finančních pravidel mezi lety 2009 až 2018. Úřadující angličtí šampioni jsou obvinění, že během uvedených let neposkytli kompletní údaje z účetnictví a nesplnili podmínky finanční fair play. S odkazem na vyjádření Premier League to uvedly agentury Reuters a AP.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Dodavatel innogy zlevní plyn pod cenový strop. Sleva začne platit zpětně od začátku února

Energetická společnost innogy, která je s více než 1,1 milionu klientů největším dodavatelem plynu v ČR, zlevní 320 000 svých stávajících zákazníků dodávky plynu pod vládní cenový strop. Sleva, která bude platit zpětně od začátku února, zajistí podle ní úsporu zhruba 240 Kč za megawatthodinu (MWh). Zákazníci, kteří plynem vytápí rodinný dům tak v průměru ušetří asi 3000 korun za rok. U klientů, kteří plyn používají na vaření, bude sleva 34 procent. Dnes o tom informovalo innogy. Ceny energií pod vládní strop v posledních dnech snižují i další velcí dodavatelé.

Většina dodavatelů energií od začátku roku nabízí novým zákazníkům tarify s cenami vycházející z vládního cenového maxima. To činí pro letošní rok 6000 korun za jednu MWh elektřiny včetně DPH a 3000 korun za jednu MWh plynu. K tomu je potřeba připočítat distribuční poplatky. Takzvané stropy platí pro domácnosti, firmy i veřejné instituce.

Sleva pro zákazníky innogy, kteří mají základní tarif Standard na dobu neurčitou, dosáhne 18 procent z dosavadních ceníkových cen pro zákazníky, kteří plynem topí. Nové ceny pod stanoveným stropem budou mít také zákazníci, kterým aktuálně končí jejich fixované smlouvy. Firma uvedla, že tak reaguje na současný cenový vývoj na velkoobchodních trzích, kde plyn za poslední měsíce několikanásobně zlevnil. Ke snížení cen přispěly také výrazné úspory energií a teplé počasí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy