reklama
 
 

V Praze vyroste nový kampus, pojme tisíce studentů

2. 11. 2009 10:45
Územní plán Prahy rezervuje pro Univerzitu Karlovu pozemky na Dívčích hradech

Praha - Univerzita Karlova hodlá v Praze vybudovat nový rozsáhlý areál s kolejemi a učebnami pro tisíce studentů.

Jak zjistila redakce Aktuálně.cz, návrh nového územního plánu hlavního města už pro tento záměr rezervuje pozemky. A to v oblasti Dívčího hradu na hranici Národní přírodní rezervace Prokopské údolí.

Strategický rozvojový dokument, který zpracovává vývoj Prahy na patnáct let, předpokládá, že na Dívčích hradech v budoucnu vyroste vysokoškolské centrum s kolejemi pro 6 tisíc studentů a přednáškové sály pro 10 tisíc vysokoškoláků.

"Vzhledem k tomu, že naše univerzita získala v bezprostřední blízkosti této lokality výukový objekt v ulici U Kříže, už při přípravě územního plánu se uvažovalo o tom, že tyto plochy pro rozvoj vysokého školství budou pro kampus Univerzity Karlovy," řekl Aktuálně.cz mluvčí školy Václav Hájek.

Kampus za stovky milionů

Podle Hájka by nový areál Univerzity Karlovy na Dívčích hradech v Praze 5 měl vyjít na stovky milionů korun.

"Přesná cena ale zatím nebyla kalkulována," poznamenal mluvčí Hájek, podle něhož vzhledem k finančním úsporám zatím nelze ani přesněji určit, kdy by se se stavbou kampusu mělo začít.

Plánovaná stavba rozsáhlého areálu na Dívčích hradech by měla vyřešit nedostatek výukových prostor některých fakult. "Ano, souvisí to s obtížnou situací především humanitních fakult," potvrdil Aktuálně.cz Hájek.

V poslední výroční zprávě Univerzity Karlovy se uvádí, že "značný prostorový deficit byl zjištěn u Filozofické fakulty, Fakulty sociálních věd, Pedagogické fakulty a Fakulty humanitních studií"..

Problém? Zachovalá příroda

Kromě nedostatku peněz může být další překážkou pro nový vysokoškolský kampus to, že Dívčí hrady patří v Praze mezi oblasti s poměrně zachovalou přírodou.

Když zde radnice Prahy 5 začala uvažovat o výstavbě nových bytových domů, vzbudilo to značný odpor nejen mezi místními obyvateli, ale i v ekologické sekci Akademie věd. Magistrát nakonec plán odmítl.

"Nový vysokoškolský areál je možná až trochu megalomanský," soudí Ondřej Velek, pražský zastupitel za Stranu zelených.

František Gemperle ze Sdružení za krajinu kolem nás připomněl, že na Dívčích hradech je klíčová horní část. "Vysokoškolský areál je situován spíše ve svahu," řekl Aktuálně.cz Gemperle.

autor: Pavel Baroch | 2. 11. 2009 10:45

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama