Praha přechytračila spekulanty. Přes územní plán

Sabina Slonková
29. 11. 2009 19:55
Lukrativní pozemky se mají změnit v plochu pro zeleň
Pohled do katastrální mapy městské části Prahy 22 - Uhříněves.
Pohled do katastrální mapy městské části Prahy 22 - Uhříněves. | Foto: Repro Aktuálně.cz

Praha - Plán pražské radnice, jak znehodnotit lukrativní pozemky, které v hlavním městě získali před lety v rozporu s dobrými mravy spekulanti, míří do finále. Hodnotu stamilionových parcel v Uhříněvsi dramaticky snižuje návrh nového územního plánu.

Finta, kterou autoři územního plánu a radní v Uhříněvsi podle zjištění Aktuálně.cz použili, je jednoduchá: počítá s tím, že se z parcel doposud chystaných jako "čistě obytné" stanou plochy pro zeleň.

V praxi to znamená, že na nich nebude možné nic postavit, a to nejen bydlení, ale například ani sklady. Spekulanti, kteří pozemky získali kvůli pochybení státních úředníků a s nimiž se radnice či stát doposud neúspěšně soudily, tak přijdou zkrátka.

"Předpokládám, že s touto částí návrhu územního plánu nebude problém. Zatím nemám signály, že by to někdo ze zastupitelstva zpochybňoval," uvedl Martin Langmajer, radní pražského magistrátu zodpovědný za územní plánování.

Strategii, kterou už před dvěma lety schválila radnice v Uhříněvsi, veřejně podpořil i primátor Pavel Bém: "Uhříněves v jejích snahách podpoříme."

Bezcenné "Zgarbovy" pozemky

Plán se týká parcel, o něž Uhříněves a stát připravili úředníci ve dvou vlnách. Nejprve to bylo v roce 2005, kdy pozemkový fond v rámci podvodného vydávání pozemků určených k restituci přihrál sto hektarů místní půdy spekulantům. Ti na ní mohli podle původních pozemkových plánů vydělat až jeden a půl miliardy korun.

Kvůli kauze následně musel rezignovat ministr zemědělství Petr Zgarba a vyměnilo se i vedení pozemkového fondu.

Exministr zemědělství Petr Zgarba na snímku z roku 2005, kdy po sérii článků Aktuálně.cz o machinacích s pozemky musel rezignovat.
Exministr zemědělství Petr Zgarba na snímku z roku 2005, kdy po sérii článků Aktuálně.cz o machinacích s pozemky musel rezignovat. | Foto: Ondřej Besperát

O další půdu radnice přišla před třemi lety, když deset pozemků původně určených pro obecní bydlení převedl management Státního podniku Jeneč do soukromých rukou. Podle následného stanoviska ministerstva zemědělství to byl neoprávněný převod.

Ačkoli zejména první případ nesl všechny rysy pečlivě zorganizovaného podvodu s aktivní účastní státních úředníků, nikdo nakonec nebyl obviněný.

Starosta Uhříněvsi Milan Coller dnes na otázku, jestli díky novému územnímu plánu cítí alespoň nějakou satisfakci, vlastně neumí jednoznačně odpovědět.

"O ty pozemky jsme zkrátka přišli. Nemohou na nich sice stavět spekulanti, ale ani obec. Takže je to takový úspěch z padesáti procent," uvedl.

Soudní spory? Nebojíme se jich

Právníci, které již dříve redakce kvůli přechytračení spekulantů oslovila, ovšem nabádali k opatrnosti. Podle nich je nutné ohlídat, aby obce nevyužívaly změny územního plánu ani k řešení sporů s nepohodlnými podnikateli a jejich diskriminaci.

"Je to výjimečný krok. Nikdy bychom k tomu nepřistoupili, kdybychom nebyli okolnostmi donuceni. Konzultovali jsme to navíc s právníky a případných sporů se nebojíme," uvedl radní Langmajer.

Jak se zachovají spekulanti, kteří pozemky získali a jimž se plánované zisky nyní rozplývají, zatím není jasné. Gabriel Večeřa a Václav Benedikt se od vypuknutí aféry s novináři ani s radnicí v Uhříněvsi nebaví.

Zda se obrátí na soud, tak není známo. "Já se k tomu nijak vyjadřovat nebudu," prohlásil opakovaně Večeřa a pokládal telefon.

Zato třiaosmdesátiletý živnostník Štefan Kosiba, na kterého převedl deset parcel Státní podnik Jeneč a podle všeho je jen nastrčený bílý kůň, má v otázce případného soudu vcelku jasno: "Co bych se soudil? Tak tam budu chovat třeba králíky, když nemůžu stavět. Vám to může být jedno. A ostatně, klidně jim můžu říct, ať mi vrátí peníze, a ty pozemky si můžou nechat."

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Kanaďané jsou prvními čtvrtfinalisty Davis Cupu

Tenisté Kanady jako první na osmnáctičlenném finálovém turnaji Davisova poháru postoupili do čtvrtfinále. Po pondělní výhře nad Itálií dnes Vasek Pospisil a Denis Shapovalov zařídili vítězství i nad týmem USA a ovládli skupinu F. V Madridu uspěla také světová jednička Rafael Nadal a souboj domácích Španělů s Ruskem vyrovnal na 1:1.

Rusové v úvodním kole porazili Chorvaty a dnes už mohli slavit postup. Před Nadalem totiž Roberto Bautista v duelu týmových dvojek nestačil na Andreje Rubljova a prohrál 6:3, 3:6 a 6:7. Nadal svedl o druhý bod velkou bitvu s Karenem Chačanovem a nakonec vyhrál 6:3, 7:6. Zápas rozhodne čtyřhra až po půlnoci.

Kanaďané a Američané se v Davis Cupu utkali po 54 letech a až na šestnáctý pokus uspěli poprvé kanadští tenisté. Pospisil dnes přehrál Reilleyho Opelku dvakrát 7:6, Shapovalov přidal druhý postupový bod proti Tayloru Fritzovi. Závěrečná čtyřhra byla zrušena. Kanaďané v play off narazí na Austrálii, nebo Belgii ze skupiny D.

Čerství vítězové Turnaje mistrů ve čtyřhře Pierre-Hugues Herbert a Nicolas Mahut dva dny po triumfu v Londýně navázali na vítěznou šňůru i v Davis Cupu. Pro Francii získali klíčový bod ve svém úvodním duelu s Japonskem.

Herbert s Mahutem zdolali pár Ben McLachlan, Jasutaka Učijama 6:7, 6:4 a 7:5. Loňské finalisty předtím dostal do vedení Jo-Wilfried Tsonga, následně vyrovnal Jošihito Nišioka. Skupinu A doplňuje Srbsko, které zahájí turnaj ve středu a mělo by nasadit i světovou dvojku Novaka Djokoviče.

Vítězství dnes slavily také reprezentace Argentiny (3:0 nad Chile) a Kazachstánu (2:1 nad Nizozemskem). Ze šesti skupin postoupí jejich vítězové a dva nejlepší týmy z druhých míst do čtvrtfinále, dál se bude hrát vyřazovacím způsobem.

Finálový turnaj tenisového Davisova poháru v Madridu:

Skupina A:

Francie - Japonsko 2:1

Tsonga - Učijama 6:2, 6:1, Monfils - Nišioka 5:7, 2:6, Herbert, Mahut - McLachlan, Učijama 6:7 (4:7), 6:4, 7:5.

Skupina B:

Španělsko - Rusko 1:1 po dvouhrách

Bautista - Rubljov 6:3, 3:6, 6:7 (0:7), Nadal - Chačanov 6:3, 7:6 (9:7).

Skupina C:

Argentina - Chile 3:0

Pella - Jarry 6:4, 6:3, Schwartzman - Garín 6:2, 6:2, M. González, Mayer - Jarry, Podlipnik-Castillo 6:3, 7:5.

Skupina D:

Austrálie - Kolumbie 3:0

Kyrgios - A. González 6:4, 6:4, De Minaur - Galán 6:4, 6:3, Peers, Thompson - Cabal, Farah 6:3, 3:6, 7:6 (8:6).

Skupina E:

Kazachstán - Nizozemsko 2:1

Kukuškin - Van de Zandschulp 6:2, 6:2, Bublik - Haase 5:7, 6:3, 6:7 (5:7), Kukuškin, Bublik - Haase, Rojer 6:4, 7:6 (7:2).

Skupina F:

USA - Kanada 1:2

Opelka - Pospisil 6:7 (5:7), 6:7 (7:9), Fritz - Shapovalov 6:7 (6:8), 3:6, Querrey, Sock - Pospisil, Shapovalov 6:0, 6:0 bez boje.

Zdroj: ČTK
Další zprávy