Územní plán Prahy: Místo kolejí na Strahově nové domy?

Pavel Baroch
30. 11. 2009 15:25
Není to reálné, říká o návrhu pražský radní Langmajer
Současná podoba strahovského areálu i s kolejemi (vpravo)
Současná podoba strahovského areálu i s kolejemi (vpravo) | Foto: amapy.cz

Praha - Místo kolejí na pražském Strahově, kde za desítky let jejich fungování bydlely statisíce studentů z celé republiky, by v budoucnu mohly vyrůst nové bytové domy.

Počítá s tím jedna varianta nového územního plánu Prahy, k jehož návrhu mohou nyní občané dávat své připomínky.

Podle pražského radního Martina Langmajera, který má územní rozvoj na starosti, je ovšem nereálné, že se strahovské koleje nakonec zbouraly kvůli rezidenčnímu bydlení.

"V tuto dobu to nepřipadá v úvahu," řekl Aktuálně.cz Langmajer, které je téměř přesvědčen o tom, že pro tuto variantu nezvednou ruku ani zastupitelé, až budou příští rok hlasovat o konečné podobě nového územního plánu.

"Jsem si tím téměř stoprocentně jistý," tvrdí Langmajer, podle něhož plán na rozsáhlou výstavbu na Strahově už nezapadá do představ o rozvoji hlavního města. V rámci projektu pražské olympiády se totiž počítalo s výstavbou náhrady za strahovské koleje v jiné čtvrti, třeba v Letňanech. Jenže na to nejsou peníze.

Nezávislý posudek výstavbu nedoporučuje

Rozsáhlou výstavbu na strahovském kopci nedoporučuje ani společnost Ekola, u níž si pražský magistrát nechal posoudit koncept územního plánu z hlediska udržitelného rozvoje.

Ekola varuje před tím, že by na Strahově mohly vyrůst až pětiposchoďové domy. "Naplněním této maximální výšky by se mohl narušit krajinný ráz vzhledem k vyvýšené poloze lokality viditelné z mnoha stran a částí Prahy," upozorňuje firma.

Jako hrozbu označuje Ekola i odchod studentů, zrušení sportovní funkce areálu, tedy celkovou proměnu "atraktivního sportovně rekreačního charakteru území" a "oslabení významného společenského centra". Nové domy by totiž mohly vzniknout i na místě některých sportovišť.

S výstavbou se i tak počítá

S bytovou výstavbou ovšem počítá i takzvaná základní varianta konceptu pražského územního plánu, a to u ulice Běžecká v západní části asi 47hektarového areálu na Strahově.

Tamní parcely jsou ovšem v porovnání s vysokoškolskými kolejemi a dalšími pozemky výrazně menší a stranou od hlavního Masarykova stadionu, který je památkově chráněn.

Podle radního Langmajera by Strahov měl zůstat jako místo pro sportovní a rekreační aktivity, a to i na pozemcích, které jsou nyní nevyužité.

"Předpokládá se i kvalitativní transformace Masarykova a Rošického stadionu s částí přilehlých tréninkových ploch za podmínky zachování základní hmoty památkově chráněného Masarykova stadionu," uvedla společnost Ekola.

Před výstavbou napřed studie

Mluvčí útvaru rozvoje hlavního města Karolína Kudynová uvedla, že v konceptu územního plánu je Strahov označen jako transformační lokalita.

"Pro jakékoli změny je proto nutné nejprve zpracovat podrobnější dokumentaci," řekla Aktuálně.cz Kudynová.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Kanaďané jsou prvními čtvrtfinalisty Davis Cupu

Tenisté Kanady jako první na osmnáctičlenném finálovém turnaji Davisova poháru postoupili do čtvrtfinále. Po pondělní výhře nad Itálií dnes Vasek Pospisil a Denis Shapovalov zařídili vítězství i nad týmem USA a ovládli skupinu F. V Madridu uspěla také světová jednička Rafael Nadal a souboj domácích Španělů s Ruskem vyrovnal na 1:1.

Rusové v úvodním kole porazili Chorvaty a dnes už mohli slavit postup. Před Nadalem totiž Roberto Bautista v duelu týmových dvojek nestačil na Andreje Rubljova a prohrál 6:3, 3:6 a 6:7. Nadal svedl o druhý bod velkou bitvu s Karenem Chačanovem a nakonec vyhrál 6:3, 7:6. Zápas rozhodne čtyřhra až po půlnoci.

Kanaďané a Američané se v Davis Cupu utkali po 54 letech a až na šestnáctý pokus uspěli poprvé kanadští tenisté. Pospisil dnes přehrál Reilleyho Opelku dvakrát 7:6, Shapovalov přidal druhý postupový bod proti Tayloru Fritzovi. Závěrečná čtyřhra byla zrušena. Kanaďané v play off narazí na Austrálii, nebo Belgii ze skupiny D.

Čerství vítězové Turnaje mistrů ve čtyřhře Pierre-Hugues Herbert a Nicolas Mahut dva dny po triumfu v Londýně navázali na vítěznou šňůru i v Davis Cupu. Pro Francii získali klíčový bod ve svém úvodním duelu s Japonskem.

Herbert s Mahutem zdolali pár Ben McLachlan, Jasutaka Učijama 6:7, 6:4 a 7:5. Loňské finalisty předtím dostal do vedení Jo-Wilfried Tsonga, následně vyrovnal Jošihito Nišioka. Skupinu A doplňuje Srbsko, které zahájí turnaj ve středu a mělo by nasadit i světovou dvojku Novaka Djokoviče.

Vítězství dnes slavily také reprezentace Argentiny (3:0 nad Chile) a Kazachstánu (2:1 nad Nizozemskem). Ze šesti skupin postoupí jejich vítězové a dva nejlepší týmy z druhých míst do čtvrtfinále, dál se bude hrát vyřazovacím způsobem.

Finálový turnaj tenisového Davisova poháru v Madridu:

Skupina A:

Francie - Japonsko 2:1

Tsonga - Učijama 6:2, 6:1, Monfils - Nišioka 5:7, 2:6, Herbert, Mahut - McLachlan, Učijama 6:7 (4:7), 6:4, 7:5.

Skupina B:

Španělsko - Rusko 1:1 po dvouhrách

Bautista - Rubljov 6:3, 3:6, 6:7 (0:7), Nadal - Chačanov 6:3, 7:6 (9:7).

Skupina C:

Argentina - Chile 3:0

Pella - Jarry 6:4, 6:3, Schwartzman - Garín 6:2, 6:2, M. González, Mayer - Jarry, Podlipnik-Castillo 6:3, 7:5.

Skupina D:

Austrálie - Kolumbie 3:0

Kyrgios - A. González 6:4, 6:4, De Minaur - Galán 6:4, 6:3, Peers, Thompson - Cabal, Farah 6:3, 3:6, 7:6 (8:6).

Skupina E:

Kazachstán - Nizozemsko 2:1

Kukuškin - Van de Zandschulp 6:2, 6:2, Bublik - Haase 5:7, 6:3, 6:7 (5:7), Kukuškin, Bublik - Haase, Rojer 6:4, 7:6 (7:2).

Skupina F:

USA - Kanada 1:2

Opelka - Pospisil 6:7 (5:7), 6:7 (7:9), Fritz - Shapovalov 6:7 (6:8), 3:6, Querrey, Sock - Pospisil, Shapovalov 6:0, 6:0 bez boje.

Zdroj: ČTK
Další zprávy