Územní plán Prahy: Místo kolejí na Strahově nové domy?

Pavel Baroch
30. 11. 2009 15:25
Není to reálné, říká o návrhu pražský radní Langmajer
Současná podoba strahovského areálu i s kolejemi (vpravo)
Současná podoba strahovského areálu i s kolejemi (vpravo) | Foto: amapy.cz

Praha - Místo kolejí na pražském Strahově, kde za desítky let jejich fungování bydlely statisíce studentů z celé republiky, by v budoucnu mohly vyrůst nové bytové domy.

Počítá s tím jedna varianta nového územního plánu Prahy, k jehož návrhu mohou nyní občané dávat své připomínky.

Podle pražského radního Martina Langmajera, který má územní rozvoj na starosti, je ovšem nereálné, že se strahovské koleje nakonec zbouraly kvůli rezidenčnímu bydlení.

"V tuto dobu to nepřipadá v úvahu," řekl Aktuálně.cz Langmajer, které je téměř přesvědčen o tom, že pro tuto variantu nezvednou ruku ani zastupitelé, až budou příští rok hlasovat o konečné podobě nového územního plánu.

"Jsem si tím téměř stoprocentně jistý," tvrdí Langmajer, podle něhož plán na rozsáhlou výstavbu na Strahově už nezapadá do představ o rozvoji hlavního města. V rámci projektu pražské olympiády se totiž počítalo s výstavbou náhrady za strahovské koleje v jiné čtvrti, třeba v Letňanech. Jenže na to nejsou peníze.

Nezávislý posudek výstavbu nedoporučuje

Rozsáhlou výstavbu na strahovském kopci nedoporučuje ani společnost Ekola, u níž si pražský magistrát nechal posoudit koncept územního plánu z hlediska udržitelného rozvoje.

Ekola varuje před tím, že by na Strahově mohly vyrůst až pětiposchoďové domy. "Naplněním této maximální výšky by se mohl narušit krajinný ráz vzhledem k vyvýšené poloze lokality viditelné z mnoha stran a částí Prahy," upozorňuje firma.

Jako hrozbu označuje Ekola i odchod studentů, zrušení sportovní funkce areálu, tedy celkovou proměnu "atraktivního sportovně rekreačního charakteru území" a "oslabení významného společenského centra". Nové domy by totiž mohly vzniknout i na místě některých sportovišť.

S výstavbou se i tak počítá

S bytovou výstavbou ovšem počítá i takzvaná základní varianta konceptu pražského územního plánu, a to u ulice Běžecká v západní části asi 47hektarového areálu na Strahově.

Tamní parcely jsou ovšem v porovnání s vysokoškolskými kolejemi a dalšími pozemky výrazně menší a stranou od hlavního Masarykova stadionu, který je památkově chráněn.

Podle radního Langmajera by Strahov měl zůstat jako místo pro sportovní a rekreační aktivity, a to i na pozemcích, které jsou nyní nevyužité.

"Předpokládá se i kvalitativní transformace Masarykova a Rošického stadionu s částí přilehlých tréninkových ploch za podmínky zachování základní hmoty památkově chráněného Masarykova stadionu," uvedla společnost Ekola.

Před výstavbou napřed studie

Mluvčí útvaru rozvoje hlavního města Karolína Kudynová uvedla, že v konceptu územního plánu je Strahov označen jako transformační lokalita.

"Pro jakékoli změny je proto nutné nejprve zpracovat podrobnější dokumentaci," řekla Aktuálně.cz Kudynová.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Čeští plochodrážníci vybojovali stříbro ve MS družstev na dlouhé dráze

Historického úspěchu dosáhli čeští jezdci v mistrovství světa družstev na dlouhé ploché dráze, když v německé Vechtě vybojovali stříbrné medaile. Josef Franc, Hynek Štichauer a Martin Málek podlehli ve finále Francouzům, kteří obhájili loňský premiérový triumf.

O velké překvapení se čeští reprezentanti postarali v semifinále, v němž před deseti tisíci diváků vyřadili favorizované Němce. Domácímu týmu nepomohl ani úřadující světový šampion mezi jednotlivci Martin Smolinski. Osminásobní mistři světa se museli spokojit s bronzem.

Dosavadním největším úspěchem českých jezdců bylo třetí místo z roku 2016 z Mariánských Lázní.

před 1 hodinou

Volejbalisté porazili na ME bez ztráty setu Estonsko

Čeští volejbalisté zaznamenali na mistrovství Evropy první výhru ve skupině D. Svěřenci trenéra Michala Nekoly dnes v Rotterdamu i díky deseti esům zdolali Estonsko 3:0 po setech 25:18, 34:32 a 28:26.

Nejvíce bodujícím hráčem utkání byl český univerzál Jan Hadrava s 23 body. Dramatický druhý i třetí set navíc vždy ukončil nechytatelným podáním.

Dalšími českými soupeři budou v pondělí mistři světa Poláci. Pak je ještě čeká Nizozemsko a Černá Hora. Do osmifinále postoupí nejlepší čtveřice.

Další zprávy