reklama
 
 

Úřad ignoroval hluk. Praze hrozí, že okruh nebude včas

3. 12. 2009 7:12
Stavba okruhu kolem Prahy se zasekla na sporu o trasu v Běchovicích

Praha - Při plánování stavby jedné z nejsledovanějších dálnic v zemi - okruhu kolem Prahy - narazily úřady na vážný problém. Obyvatelé 120 domů v Běchovicích na východních okraji hlavního města měli být kvůli nové autostrádě vystaveni nadměrnému a zdraví škodlivému hluku.

Pro pražskou Hygienickou stanici to ovšem nebyl nepřekonatelný problém. Vyhlásila v Běchovicích takzvané hlukové pásmo, v němž se zákonné limity nemusí dodržovat, a stavební úřad následně vydal kladné územní rozhodnutí.

Teď ovšem hrozí, že dokončení pražského okruhu nabere kvůli "hlukové kauze" několikaletý skluz. Ministerstvo zdravotnictví hlukové pásmo v Běchovicích zrušilo, protože odporuje právním předpisům.

Obyvatelé Běchovic, kteří proti plánované dálnici u svých domů protestují, věří, že se jim nakonec podaří trasu na východním okraji Prahy zcela změnit.

První zásadní krok nyní čeká ministerstvo pro místní rozvoj, které rozhoduje o tom, jestli protesty běchovických obyvatel vyslyší a územní rozhodnutí kvůli nadměrnému hluku zruší.

Hluk neztlumí ani desetimetrový val

Kousek od běchovických domů má vyrůst obří mimoúrovňová křižovatka. Hluk od desítek tisíc aut, které by tudy měly projíždět, přitom dostatečně neztlumí ani vysoký val, s nímž se v projektu počítá.

"Hluková studie i přes navržená protihluková opatření (desetimetrový val) předpokládá v chráněném venkovním prostoru v obci Běchovice II (Nová Dubeč) překročení hygienického limitu v noční době až o 3,3 decibely," stojí ve vyjádření ministerstva zdravotnictví, které má Aktuálně.cz k dispozici.

"Ze strany Hygienické stanice hlavního města Prahy, respektive orgánů ochrany zdraví nelze místo protihlukových opatření požadovat ochranné hlukové pásmo," dodalo ve svém stanovisku ministerstvo.

Zruší i územní rozhodnutí?

Kauzu rozpoutalo běchovické sdružení Zdravé životní prostředí, které se odvolalo proti územnímu rozhodnutí k ministerstvu pro místní rozvoj. To si pak vyžádalo stanovisko ministerstva zdravotnictví, které zrušilo rozhodnutí hygieniků o hlukovém pásmu.

"Myslím, že by ministerstvo mělo našemu odvolání vyhovět a územní rozhodnutí zrušit," řekla Aktuálně.cz Petra Šubrtová z běchovického sdružení.

Vrátili bychom se na začátek

Pokud by se muselo kvůli nadměrnému hluku hledat nová trasa pražského okruhu, znamenalo by to podle mluvčí Ředitelství silnic a dálnic Martiny Vápeníkové zdržení o několik let.

"Vrátili bychom se na úplný začátek," řekla Aktuálně.cz Vápeníková, podle níž by se nová trasa například musela znovu posoudit podle zákona o vlivu staveb na životní prostředí.

Pokud by ale stačilo jen dobudovat lepší protihlukový val, zdržení by podle Vápeníkové bylo jen v řádu měsíců.

Chceme dálnici mimo Prahu

Běchovické sdružení Zdravé životní prostředí se netají tím, že by chtělo trasu pražského okruhu radikálně změnit. Hodlá přesvědčit kompetentní úřady, aby autostráda vedla zcela mimo město.

Sdružení dokonce začalo sbírat podpisy pod výzvu s názvem "Zkusme posunout silniční okruh kolem Prahy, kam patří... Kolem Prahy!!!"

Petici pak sdružení hodlá použít k tomu, aby se změnil nový územní plán, jehož návrh pražský magistrát zveřejnil, a nyní přijímá vyjádření a názory veřejnosti.

autor: Pavel Baroch | 3. 12. 2009 7:12

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama