Úřad ignoroval hluk. Praze hrozí, že okruh nebude včas

Pavel Baroch
3. 12. 2009 7:12
Stavba okruhu kolem Prahy se zasekla na sporu o trasu v Běchovicích
Vizualizace blízké budoucnosti - obrovská křižovatka u Lahovic spojí velké dopravní tepny mj. ve směrech Plzeň, Praha, Brno, Zbraslav a Strakonice...
Vizualizace blízké budoucnosti - obrovská křižovatka u Lahovic spojí velké dopravní tepny mj. ve směrech Plzeň, Praha, Brno, Zbraslav a Strakonice... | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Při plánování stavby jedné z nejsledovanějších dálnic v zemi - okruhu kolem Prahy - narazily úřady na vážný problém. Obyvatelé 120 domů v Běchovicích na východních okraji hlavního města měli být kvůli nové autostrádě vystaveni nadměrnému a zdraví škodlivému hluku.

Pro pražskou Hygienickou stanici to ovšem nebyl nepřekonatelný problém. Vyhlásila v Běchovicích takzvané hlukové pásmo, v němž se zákonné limity nemusí dodržovat, a stavební úřad následně vydal kladné územní rozhodnutí.

Teď ovšem hrozí, že dokončení pražského okruhu nabere kvůli "hlukové kauze" několikaletý skluz. Ministerstvo zdravotnictví hlukové pásmo v Běchovicích zrušilo, protože odporuje právním předpisům.

Obyvatelé Běchovic, kteří proti plánované dálnici u svých domů protestují, věří, že se jim nakonec podaří trasu na východním okraji Prahy zcela změnit.

První zásadní krok nyní čeká ministerstvo pro místní rozvoj, které rozhoduje o tom, jestli protesty běchovických obyvatel vyslyší a územní rozhodnutí kvůli nadměrnému hluku zruší.

Hluk neztlumí ani desetimetrový val

Kousek od běchovických domů má vyrůst obří mimoúrovňová křižovatka. Hluk od desítek tisíc aut, které by tudy měly projíždět, přitom dostatečně neztlumí ani vysoký val, s nímž se v projektu počítá.

"Hluková studie i přes navržená protihluková opatření (desetimetrový val) předpokládá v chráněném venkovním prostoru v obci Běchovice II (Nová Dubeč) překročení hygienického limitu v noční době až o 3,3 decibely," stojí ve vyjádření ministerstva zdravotnictví, které má Aktuálně.cz k dispozici.

"Ze strany Hygienické stanice hlavního města Prahy, respektive orgánů ochrany zdraví nelze místo protihlukových opatření požadovat ochranné hlukové pásmo," dodalo ve svém stanovisku ministerstvo.

Běchovice z ptačí perspektivy. Domy vlevo by byly postiženy plánovanou výstavbou pražského okruhu. Dálnice s obrovskou křižovatkou má stát asi 300 metrů vedle.
Běchovice z ptačí perspektivy. Domy vlevo by byly postiženy plánovanou výstavbou pražského okruhu. Dálnice s obrovskou křižovatkou má stát asi 300 metrů vedle. | Foto: praha-bechovice.cz

Zruší i územní rozhodnutí?

Kauzu rozpoutalo běchovické sdružení Zdravé životní prostředí, které se odvolalo proti územnímu rozhodnutí k ministerstvu pro místní rozvoj. To si pak vyžádalo stanovisko ministerstva zdravotnictví, které zrušilo rozhodnutí hygieniků o hlukovém pásmu.

"Myslím, že by ministerstvo mělo našemu odvolání vyhovět a územní rozhodnutí zrušit," řekla Aktuálně.cz Petra Šubrtová z běchovického sdružení.

Vrátili bychom se na začátek

Pokud by se muselo kvůli nadměrnému hluku hledat nová trasa pražského okruhu, znamenalo by to podle mluvčí Ředitelství silnic a dálnic Martiny Vápeníkové zdržení o několik let.

"Vrátili bychom se na úplný začátek," řekla Aktuálně.cz Vápeníková, podle níž by se nová trasa například musela znovu posoudit podle zákona o vlivu staveb na životní prostředí.

Alternativní trasa pražského okruhu, jak ji prosazuje běchovické občanské sdružení
Alternativní trasa pražského okruhu, jak ji prosazuje běchovické občanské sdružení | Foto: osbechovice.cz

Pokud by ale stačilo jen dobudovat lepší protihlukový val, zdržení by podle Vápeníkové bylo jen v řádu měsíců.

Chceme dálnici mimo Prahu

Běchovické sdružení Zdravé životní prostředí se netají tím, že by chtělo trasu pražského okruhu radikálně změnit. Hodlá přesvědčit kompetentní úřady, aby autostráda vedla zcela mimo město.

Sdružení dokonce začalo sbírat podpisy pod výzvu s názvem "Zkusme posunout silniční okruh kolem Prahy, kam patří... Kolem Prahy!!!"

Petici pak sdružení hodlá použít k tomu, aby se změnil nový územní plán, jehož návrh pražský magistrát zveřejnil, a nyní přijímá vyjádření a názory veřejnosti.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 7 minutami

Rusko vyhostí v odvetě za krok Washingtonu deset amerických diplomatů

Rusko vyhostí deset amerických diplomatů a zváží další odvetné kroky vůči Washingtonu, oznámil v pátek ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. Americkému velvyslanci zároveň doporučil, "aby se vrátil domů ke konzultacím". Moskva podle šéfa ruské diplomacie vyhostí i tři diplomaty z Polska v odpovědi na podobný krok Varšavy a ještě během pátku zveřejní sankční seznam, na kterém se ocitnou američtí činitelé. Informovaly o tom zahraniční tiskové agentury.

"Dostali jsme seznam deseti diplomatů s žádostí, aby opustili Spojené státy. Na toto opatření odpovíme recipročně a požádáme deset amerických diplomatů v Rusku, aby opustili naši zemi," citovala agentura AFP Lavrova.

Rusko také zakázalo na své území vstup osmi činitelům USA, mimo jiné šéfovi FBI, ředitelce tajných služeb, ministru vnitřní bezpečnosti či generálnímu prokurátorovi.

Spojené státy ve čtvrtek přijaly sérii kroků, jejichž cílem je potrestat Rusko za údajné vměšování do loňských prezidentských voleb v USA, za kybernetické útoky proti americkým vládním agenturám, agresivní vystupování vůči Ukrajině a další škodlivé jednání. Kromě vyhoštění deseti ruských diplomatů Washington oznámil i uvalení sankcí na skoro čtyři desítky jednotlivců a firem.

Kromě Spojených států odvetná akce zasáhne i Polsko, které ve čtvrtek USA vyjádřilo solidaritu a vyhostilo tři ruské diplomaty, kteří podle Varšavy poškozovali její zájmy.

Zdroj: ČTK
před 51 minutami

Na Facebook se kvůli únikům dat chystá hromadná žaloba

Irská organizace Digital Rights Ireland (DRI) připravuje žalobu na americkou internetovou společnost Facebook kvůli rozsáhlému úniku osobních údajů uživatelů. Vyzývá dotčené uživatele z Evropské unie, aby se k této žalobě připojili. Informují o tom server BBC a list The Irish Times. Podle DRI by jednotliví uživatelé, kteří se k žalobě připojí, mohli v případě úspěchu získat odškodné v rozsahu od 300 do 12 000 eur (zhruba 7800 až 311 000 Kč).

DRI tvrdí, že Facebook selhal při ochraně dat a neinformoval o úniku dotčené uživatele. Únik byl zjištěn již v roce 2019, nedávno se však uniklé údaje staly dostupnými na internetu, píše BBC. Portál Business Insider začátkem měsíce informoval, že na internetu se objevila soukromá data 533 milionů uživatelů ze 106 zemí, a to například jména, telefonní čísla, e-mailové adresy či data narození. Firmu Facebook již kvůli této kauze začala vyšetřovat irská Komise pro ochranu dat (DPC).

Šéf DRI Antoin Ó Lachtnain označil rozsah tohoto úniku za šokující. Varoval, že terčem podobných žalob by se v budoucnosti mohly stát i další velké internetové podniky. "Bude to první hromadná žaloba svého druhu, ale jsme si jisti, že nebude poslední," uvedl. "Existují tu zákony na ochranu spotřebitelů a jejich osobních údajů a nastal čas, aby tito technologičtí obři pochopili, že ochranu osobních údajů je zapotřebí brát vážně," dodal.

Facebook minulý týden uvedl, že pachatelé data získali před zářím 2019 využitím bezpečnostní slabiny v nástroji pro synchronizaci kontaktů. Podle antivirové firmy Avast jsou mezi uniklými uživatelskými daty také údaje o více než milionu Čechů. "Pokud by byla žaloba úspěšná, mohlo by to vytvořit precedent a otevřít dveře dalším hromadným žalobám," uvedl expert na digitální soukromí z organizace ProPrivacy. "Povinnost odškodnit jednotlivé uživatele by se pak pro velké technologické podniky mohla stát důraznou pobídkou k tvrdší práci na ochraně soukromí," dodal.

Zdroj: ČTK
Další zprávy