Úřad ignoroval hluk. Praze hrozí, že okruh nebude včas

Pavel Baroch
3. 12. 2009 7:12
Stavba okruhu kolem Prahy se zasekla na sporu o trasu v Běchovicích
Vizualizace blízké budoucnosti - obrovská křižovatka u Lahovic spojí velké dopravní tepny mj. ve směrech Plzeň, Praha, Brno, Zbraslav a Strakonice...
Vizualizace blízké budoucnosti - obrovská křižovatka u Lahovic spojí velké dopravní tepny mj. ve směrech Plzeň, Praha, Brno, Zbraslav a Strakonice... | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Při plánování stavby jedné z nejsledovanějších dálnic v zemi - okruhu kolem Prahy - narazily úřady na vážný problém. Obyvatelé 120 domů v Běchovicích na východních okraji hlavního města měli být kvůli nové autostrádě vystaveni nadměrnému a zdraví škodlivému hluku.

Pro pražskou Hygienickou stanici to ovšem nebyl nepřekonatelný problém. Vyhlásila v Běchovicích takzvané hlukové pásmo, v němž se zákonné limity nemusí dodržovat, a stavební úřad následně vydal kladné územní rozhodnutí.

Teď ovšem hrozí, že dokončení pražského okruhu nabere kvůli "hlukové kauze" několikaletý skluz. Ministerstvo zdravotnictví hlukové pásmo v Běchovicích zrušilo, protože odporuje právním předpisům.

Obyvatelé Běchovic, kteří proti plánované dálnici u svých domů protestují, věří, že se jim nakonec podaří trasu na východním okraji Prahy zcela změnit.

První zásadní krok nyní čeká ministerstvo pro místní rozvoj, které rozhoduje o tom, jestli protesty běchovických obyvatel vyslyší a územní rozhodnutí kvůli nadměrnému hluku zruší.

Hluk neztlumí ani desetimetrový val

Kousek od běchovických domů má vyrůst obří mimoúrovňová křižovatka. Hluk od desítek tisíc aut, které by tudy měly projíždět, přitom dostatečně neztlumí ani vysoký val, s nímž se v projektu počítá.

"Hluková studie i přes navržená protihluková opatření (desetimetrový val) předpokládá v chráněném venkovním prostoru v obci Běchovice II (Nová Dubeč) překročení hygienického limitu v noční době až o 3,3 decibely," stojí ve vyjádření ministerstva zdravotnictví, které má Aktuálně.cz k dispozici.

"Ze strany Hygienické stanice hlavního města Prahy, respektive orgánů ochrany zdraví nelze místo protihlukových opatření požadovat ochranné hlukové pásmo," dodalo ve svém stanovisku ministerstvo.

Běchovice z ptačí perspektivy. Domy vlevo by byly postiženy plánovanou výstavbou pražského okruhu. Dálnice s obrovskou křižovatkou má stát asi 300 metrů vedle.
Běchovice z ptačí perspektivy. Domy vlevo by byly postiženy plánovanou výstavbou pražského okruhu. Dálnice s obrovskou křižovatkou má stát asi 300 metrů vedle. | Foto: praha-bechovice.cz

Zruší i územní rozhodnutí?

Kauzu rozpoutalo běchovické sdružení Zdravé životní prostředí, které se odvolalo proti územnímu rozhodnutí k ministerstvu pro místní rozvoj. To si pak vyžádalo stanovisko ministerstva zdravotnictví, které zrušilo rozhodnutí hygieniků o hlukovém pásmu.

"Myslím, že by ministerstvo mělo našemu odvolání vyhovět a územní rozhodnutí zrušit," řekla Aktuálně.cz Petra Šubrtová z běchovického sdružení.

Vrátili bychom se na začátek

Pokud by se muselo kvůli nadměrnému hluku hledat nová trasa pražského okruhu, znamenalo by to podle mluvčí Ředitelství silnic a dálnic Martiny Vápeníkové zdržení o několik let.

"Vrátili bychom se na úplný začátek," řekla Aktuálně.cz Vápeníková, podle níž by se nová trasa například musela znovu posoudit podle zákona o vlivu staveb na životní prostředí.

Alternativní trasa pražského okruhu, jak ji prosazuje běchovické občanské sdružení
Alternativní trasa pražského okruhu, jak ji prosazuje běchovické občanské sdružení | Foto: osbechovice.cz

Pokud by ale stačilo jen dobudovat lepší protihlukový val, zdržení by podle Vápeníkové bylo jen v řádu měsíců.

Chceme dálnici mimo Prahu

Běchovické sdružení Zdravé životní prostředí se netají tím, že by chtělo trasu pražského okruhu radikálně změnit. Hodlá přesvědčit kompetentní úřady, aby autostráda vedla zcela mimo město.

Sdružení dokonce začalo sbírat podpisy pod výzvu s názvem "Zkusme posunout silniční okruh kolem Prahy, kam patří... Kolem Prahy!!!"

Petici pak sdružení hodlá použít k tomu, aby se změnil nový územní plán, jehož návrh pražský magistrát zveřejnil, a nyní přijímá vyjádření a názory veřejnosti.

 

Právě se děje

před 20 minutami

Podíleli se na ochraně ohrožených gepardů, íránský soud je poslal na dlouhé roky do vězení za špionáž

Íránský soud vyměřil tresty odnětí svobody v délce šesti až deseti let šesti ochráncům přírody. Byli obviněni ze špionáže. Podíleli se totiž na projektu záchrany v Asii kriticky ohrožených gepardů a používali k jejich pozorování skryté kamery. Informovala o tom dnes agentura AP.

Newyorské centrum zabývající se lidskými právy v Íránu oznámilo, že ochránci byli odsouzeni za kontakty s USA, tedy nepřítelem státu. V téže kauze budou souzeni ještě dva lidé. Ve skupině byl také Kavous Seyed Emami s občanstvím Íránu a Kanady, který zemřel loni v únoru za nejasných okolností ve vězeňské vazbě, kde čekal na soud. Vdově po něm pak Írán po nějaký čas bránil vycestovat ze země.

Zdroj: ČTK
Další zprávy