Podle policistů se muž předávkoval drogami a choval se agresivně, museli tak použít donucovací prostředky. Poté, co se k němu policisté přiblížili, začal být agresivní, napadl je a způsobil jim škrábance, jednoho z policistů také pokousal, uvedl policejní mluvčí Daniel Vítek.
Zde můžete vidět, co předcházelo zákroku policie, která přijela na oznámení občanů. pic.twitter.com/lU7wcTVftx
— Policie ČR (@PolicieCZ) June 21, 2021
Na videu ze zákroku je vidět, že poté, co ho policisté spoutají, drží jej na zemi a jeden z nich mu klečí několik minut na krku. Na konci videa je patrné, že se muž již nebrání, policisté se s ním snaží komunikovat a nakonec už mu drží na zemi jen nohy.
"Žádný 'český Floyd'. Zákrok proti několikanásobnému recidivistovi, který pod vlivem OPL demoloval auta ve svém okolí a nedbal žádných výzev policistů, proběhl v souladu se zákonem a neměl žádnou souvislost s úmrtím zemřelého. Potvrdila to soudní pitva," uvedla policie na Twitteru.
Ředitel neziskové organizace Romea Khamoro Emil Voráč vyzval k uspořádání protestu proti policejnímu násilí. "Nikdo z nás a ani policejní složky, nemají právo na nepřiměřený zásah, kterým záhy přijde člověk o život, ano člověk, byť může být drogově závislý, nebo jinak negativně patologicky mající sklony," uvedl.
V rozhovoru pro DVTV následně Voráč vyjádřil pochybnosti o závěrech pitvy. "Jsem přesvědčen, že ke smrti došlo v důsledku zákroku policistů, nikoliv drog," řekl.
Také Zdeněk Ryšavý z organizace Romea pak pro server iDnes.cz zpochybnil závěry pitvy. "Pokud se nepletu, tak první pitva v případu George Floyda měla stejný výsledek jako tato. Policejní orgány vyloučily zavinění již před pitvou," uvedl.
Na místě incidentu začalo vznikat spontánně pietní místo k uctění mužovy památky, od úterního odpoledne na místo přicházejí stovky lidí a zapalují svíčky.
Na místě smrti mladého Roma v Teplicích začíná vznikat pietní místo. Založili ho tam společně s Československou romskou unií Štefan Pongo a Jozef Miker. #pieta #policie #GeorgeFloyd #teplice #romove #romea
— ROMEA (@romeanews) June 21, 2021
Více: https://t.co/e4Z3nljkcb pic.twitter.com/BwDJNfSK0y
"My zatím máme pouze informace od policie a co vidím reakce Romů na sociálních sítích, tak mají v policii nedůvěru," dodal. Na místě zákroku začalo vznikat pietní místo, na které lidé nosí svíčky a květiny.
Američan George Floyd zemřel před více než rokem během zatýkání, kdy mu několik minut klečel na krku nyní již bývalý policista Derek Chauvin. Floyd trpěl několika zdravotními problémy, mimo jiné onemocněním koronárních tepen a hypertenzním onemocněním srdce, což ke smrti stejně jako policejní zákrok přispělo. Výsledky oficiální pitvy také konstatovaly, že nebyly zjištěny žádné známky traumatické asfyxie, kdy je dušení vyvoláno tlakem na hrudník a břicho, či škrcení.
Rodina s těmito závěry ale nesouhlasila a nechala tělo prohlédnout vlastním odborníkem. Tím byl lékař, který rovněž pitval černocha Erica Garnera, který zemřel v roce 2014 rovněž při zatýkání bělošským policistou. Tento odborník zjistil, že tlak, kterému byl Floyd vystaven, znemožnil průtok krve do mozku a znemožnil mu volně dýchat.
Chauvin je obžalován z vraždy, podle trestního oznámení klečel na Floydově krku osm minut a 46 vteřin, z čehož dvě minuty a 53 vteřin bylo v době, kdy muž již nereagoval. Předtím Floyd prosil, aby ho policie nezabíjela, a opakovaně si stěžoval, že nemůže dýchat.
Obžaloba žádá pro policistu trest vězení v délce třiceti let. Naopak obhajoba chce, aby dostal jen podmínku a zároveň se mu do trestu započítala doba, kterou stráví ve vazbě. Soudce rozhodnutí o délce trestu oznámí 25. června.