Zdrogovaný mladík zemřel v Teplicích po zákroku policistů. Romské sdružení protestuje

Martina Heroldová Martina Heroldová
Aktualizováno 21. 6. 2021 15:38
Po policejním zákroku zemřel v sobotu odpoledne v Teplicích mladý muž romského původu. Podle policistů se předávkoval drogami a choval se agresivně, museli tak použít donucovací prostředky. Souvislost úmrtí se zákrokem policistů vyloučila soudní pitva. Příčinou smrti tak pravděpodobně bylo předávkování drogami.
Muž zemřel po zásahu policie v Teplicích | Video: TV Romea

"V sobotu před 15. hodinou byli policisté na základě telefonického oznámení vysláni do ulice Dubská, kde se vzájemně měli napadat dva muži, kteří zároveň poškozovali cizí auta. Po příjezdu hlídky na místo našli policisté v ulici U Hřiště na zemi ležet muže bez trička, který měl zjevná zranění," uvedli policisté ve vyjádření k incidentu na svém webu.

Zveřejnili i video chování mladíka, které zákroku přímo předcházelo:

Oba muži byli pravděpodobně pod vlivem drog, po příjezdu policistů na místo jeden z nich utekl. Poté, co se policisté k druhému z nich přiblížili, začal být agresivní, napadl je a způsobil jim škrábance, jednoho z policistů také pokousal, uvedl policejní mluvčí Daniel Vítek.

Na sociálních sítích se krátce po incidentu začalo šířit video, na němž se trojice policistů snaží muže zpacifikovat. Zpočátku se mladík aktivně brání, poté si mu jeden z policistů klekne na krk, druhý mu drží nohy a instruují ho, aby dal ruce za záda. Za pomoci třetího policisty se tak daří muži nasadit pouta. 

Ačkoli například deník Blesk.cz napsal, že se muž při zákroku nebrání, a podobně vyznívají také některé komentáře na sociálních sítích, z videa je patrné, že se snaží klást odpor. "Neper se se mnou," říká mu jeden z policistů. Uklidnit se ho snaží i jeden z mužů, kteří zákroku přihlížejí. "Uklidni se, zůstaň ležet, nevzpírej se," říká zakleknutému Romovi. Muž také po velkou část zákroku agresivně vrčí.

Poté, co ho policisté spoutají, drží jej na zemi a jeden z nich mu klečí několik minut na krku. Na konci videa je patrné, že se muž již nebrání, policisté se s ním snaží komunikovat a nakonec už mu drží na zemi jen nohy.

"Policisté museli proti agresivnímu muži použít donucovací prostředky a přivolali mu sanitku. Muž byl předán do péče záchranářů, v sanitce následně zkolaboval a i přes resuscitaci se nepodařilo obnovit jeho životní funkce," uvedl policejní mluvčí. Soudní pitva souvislost úmrtí se zákrokem policistů vyloučila.

Podle vyjádření policie bylo jako příčina úmrtí předběžně stanoveno předávkování drogami. "Další okolnosti případu nyní prověřují kriminalisté a pracovníci odboru vnitřní kontroly," dodali policisté. Incident a adekvátnost použitých prostředků tak budou prověřeny.

Ředitel neziskové organizace Romea Khamoro Emil Voráč vyzval k uspořádání protestu proti policejnímu násilí. "Nikdo z nás a ani policejní složky, nemají právo na nepřiměřený zásah, kterým záhy přijde člověk o život, ano člověk, byť může být drogově závislý, nebo jinak negativně patologicky mající sklony," uvedl.

Společnost Krajská zdravotní, pod niž spadají mimo jiné nemocnice v Ústí nad Labem či Teplicích, se k záležitosti s ohledem na vyšetřování nebude vyjadřovat, řekla mluvčí společnosti Jana Mrákotová. Zásah u jednoho z mužů potvrdil bez dalšího komentáře mluvčí krajské záchranné služby Prokop Voleník. 

Video policejního zákroku natočil muž z nedalekého panelového domu a umístil jej na Facebook, kde jej lidé začali sdílet a přirovnávat muže k Georgi Floydovi. Také on zemřel po policejním zákroku poté, co mu jeden z policistů dlouho klečel na krku, i když si Floyd stěžoval, že nemůže dýchat. Případ vyvolal rozsáhlé protesty proti rasismu a policejnímu násilí v USA i jinde ve světě.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy