Zdrogovaný mladík zemřel v Teplicích po zákroku policistů. Romské sdružení protestuje

Martina Heroldová Martina Heroldová
Aktualizováno 21. 6. 2021 15:38
Po policejním zákroku zemřel v sobotu odpoledne v Teplicích mladý muž romského původu. Podle policistů se předávkoval drogami a choval se agresivně, museli tak použít donucovací prostředky. Souvislost úmrtí se zákrokem policistů vyloučila soudní pitva. Příčinou smrti tak pravděpodobně bylo předávkování drogami.
Muž zemřel po zásahu policie v Teplicích | Video: TV Romea

"V sobotu před 15. hodinou byli policisté na základě telefonického oznámení vysláni do ulice Dubská, kde se vzájemně měli napadat dva muži, kteří zároveň poškozovali cizí auta. Po příjezdu hlídky na místo našli policisté v ulici U Hřiště na zemi ležet muže bez trička, který měl zjevná zranění," uvedli policisté ve vyjádření k incidentu na svém webu.

Zveřejnili i video chování mladíka, které zákroku přímo předcházelo:

Oba muži byli pravděpodobně pod vlivem drog, po příjezdu policistů na místo jeden z nich utekl. Poté, co se policisté k druhému z nich přiblížili, začal být agresivní, napadl je a způsobil jim škrábance, jednoho z policistů také pokousal, uvedl policejní mluvčí Daniel Vítek.

Na sociálních sítích se krátce po incidentu začalo šířit video, na němž se trojice policistů snaží muže zpacifikovat. Zpočátku se mladík aktivně brání, poté si mu jeden z policistů klekne na krk, druhý mu drží nohy a instruují ho, aby dal ruce za záda. Za pomoci třetího policisty se tak daří muži nasadit pouta. 

Ačkoli například deník Blesk.cz napsal, že se muž při zákroku nebrání, a podobně vyznívají také některé komentáře na sociálních sítích, z videa je patrné, že se snaží klást odpor. "Neper se se mnou," říká mu jeden z policistů. Uklidnit se ho snaží i jeden z mužů, kteří zákroku přihlížejí. "Uklidni se, zůstaň ležet, nevzpírej se," říká zakleknutému Romovi. Muž také po velkou část zákroku agresivně vrčí.

Poté, co ho policisté spoutají, drží jej na zemi a jeden z nich mu klečí několik minut na krku. Na konci videa je patrné, že se muž již nebrání, policisté se s ním snaží komunikovat a nakonec už mu drží na zemi jen nohy.

"Policisté museli proti agresivnímu muži použít donucovací prostředky a přivolali mu sanitku. Muž byl předán do péče záchranářů, v sanitce následně zkolaboval a i přes resuscitaci se nepodařilo obnovit jeho životní funkce," uvedl policejní mluvčí. Soudní pitva souvislost úmrtí se zákrokem policistů vyloučila.

Podle vyjádření policie bylo jako příčina úmrtí předběžně stanoveno předávkování drogami. "Další okolnosti případu nyní prověřují kriminalisté a pracovníci odboru vnitřní kontroly," dodali policisté. Incident a adekvátnost použitých prostředků tak budou prověřeny.

Ředitel neziskové organizace Romea Khamoro Emil Voráč vyzval k uspořádání protestu proti policejnímu násilí. "Nikdo z nás a ani policejní složky, nemají právo na nepřiměřený zásah, kterým záhy přijde člověk o život, ano člověk, byť může být drogově závislý, nebo jinak negativně patologicky mající sklony," uvedl.

Společnost Krajská zdravotní, pod niž spadají mimo jiné nemocnice v Ústí nad Labem či Teplicích, se k záležitosti s ohledem na vyšetřování nebude vyjadřovat, řekla mluvčí společnosti Jana Mrákotová. Zásah u jednoho z mužů potvrdil bez dalšího komentáře mluvčí krajské záchranné služby Prokop Voleník. 

Video policejního zákroku natočil muž z nedalekého panelového domu a umístil jej na Facebook, kde jej lidé začali sdílet a přirovnávat muže k Georgi Floydovi. Také on zemřel po policejním zákroku poté, co mu jeden z policistů dlouho klečel na krku, i když si Floyd stěžoval, že nemůže dýchat. Případ vyvolal rozsáhlé protesty proti rasismu a policejnímu násilí v USA i jinde ve světě.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 2 minutami

Všech pět těžce zraněných po srážce vlaků je mimo ohrožení života

Všech pět těžce zraněných lidí po středeční srážce vlaků na Domažlicku je ve stabilizovaném stavu a mimo ohrožení života, řekli mluvčí nemocnic. Bez vážných komplikací pokračuje také léčba pěti středně těžce zraněných. Srážka expresu a regionálního osobního vlaku si vyžádala tři mrtvé, dva strojvůdce a jednu cestující. Desítky dalších lidí se zranily. Podle Drážní inspekce a ministra dopravy Karla Havlíčka (za ANO) rychlík vjel na úsek bez povolení. Mohlo jít o chybu strojvedoucího nebo závadu techniky.

Fakultní nemocnice v Plzni ve středu převzala z vlakové nehody osm pacientů. "Jeden byl po ošetření propuštěn do domácího ošetřování. Ostatních sedm pacientů bylo v těžkém nebo středně těžkém zdravotním stavu. V současnosti jsou všichni stabilizovaní a mimo ohrožení života," řekla mluvčí nemocnice Gabriela Levorová. Také obě pacientky, které byly ve středu hospitalizovány v motolské a střešovické nemocnici v Praze, jsou mimo ohrožení života, řekly mluvčí nemocnic Pavlína Danková a Jitka Zinke. V nemocnicích v Domažlicích a ve Stodě na Plzeňsku leží po dvou pacientech s menšími zraněními. Podle mluvčího nemocnic Jiřího Kokoška jsou bez komplikací.

Pět lidí bylo po nehodě ve vážném stavu a pět utrpělo středně těžká zranění. "Celkem jsme ošetřili 67 lidí," řekla mluvčí krajské záchranné služby Mária Svobodová. Dalších zhruba dvacet lehce zraněných cestujících neuposlechlo, aby počkali na místě, a odešli. Dva nejvážněji zraněné přepravily vrtulníky do pražských nemocnic v Motole a Střešovicích a tři do plzeňské fakultní nemocnice. Další odvezly sanitky do nemocnic v Domažlicích a ve Stodě. Do Německa převezly německé sanitky deset osob hovořících německy.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 18 minutami

Schůze sněmovního výboru k řediteli BIS se nejspíš neuskuteční

Schůze sněmovního bezpečnostního výboru k postupu výběru ředitele Bezpečnostní informační služby se v pátek s největší pravděpodobností neuskuteční. Vyplývá to z dopisu předsedy Radka Kotena (SPD) členům výboru. Koten v něm uvedl, že nemá zákonný podklad pro svolání mimořádného jednání.

O svolání výboru požádal v úterý premiér Andrej Babiš (ANO). Koten napsal, že do středečního večera od premiéra neobdržel opakovaně požadované doplnění jeho žádosti. "Na termín schůze rezervovaný na pátek 07:30 tedy zatím nejsou zákonné důvody a usuzují, že po vyjádření v médiích o to nestojí ani pan premiér, ani kolegové, kteří posbírali sedm podpisů před 14 dny," stojí v dopise.

Výbor se může podle sněmovního jednacího řádu mimořádně sejít na žádost sněmovny, na žádost jejího předsedy nebo na žádost nejméně dvou pětin členů výboru.

Zdroj: ČTK
před 18 minutami

Policie hledá několik lidí, kteří zveřejnili transparent rasisticky urážející fotbalistu Glasgow Rangers Kamaru. Podle ní se dopustili trestného činu.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 24 minutami

V Žatci projel rychlík návěst stůj, nikomu se nic nestalo

V Žatci na Lounsku projel ve čtvrtek ráno rychlík jedoucí z Mostu do Plzně návěst stůj. Událost se obešla bez zranění, trať byla v době šetření incidentu neprůjezdná, řekl mluvčí Správy železnic Dušan Gavenda. Na incident upozornil server Zdopravy.cz. Mluvčí Drážní inspekce Martin Drápal uvedl, že škody na drážních vozidlech byly odhadnuty na 20 000 korun.

"Trať v 5:56 projel rychlík přes odjezdové návěstidlo zakazující jízdu ve směru na Podbořany s tím, že se to obešlo bez dalších následků, ale po dobu šetření byl provoz na Podbořany zastavený a od 7:45 je provoz obnoven," řekl Gavenda. Důvod, proč strojvedoucí návěst projel, odborníci vyšetřují.

Bez povolení projel podle Drážní inspekce a ministra dopravy Karla Havlíčka (za ANO) ve středu strojvedoucí expresu z Mnichova úsek u Milavčí na Domažlicku, poté se tam srazily dva vlaky. Mohlo jít o chybu strojvedoucího nebo závadu techniky. Tři lidé zemřeli. Dva z nich jsou čeští strojvůdci vlaků, z toho jeden řídil německý rychlík, v něm cestovali i cizinci. Třetí obětí byla žena, která cestovala v protijedoucím regionálním vlaku. Desítky dalších lidí se zranily, někteří těžce. Materiální škody přesáhnou 100 milionů korun.

Zdroj: ČTK
Další zprávy