Praha - Slavnostním ceremoniálem v neděli večer začalo v Praze v zaplněném staroměstském kostele svaté Anny letošní Forum 2000.
Jeho 21. ročník, kterého se účastní víc než sto delegátů z různých zemí, nese podtitul Jak posílit demokracii v nejisté době. Delegáti se budou po tři dny zabývat děním ve světě a jeho důsledky na demokratické vládnutí.
@Forum_2000 začíná knížeckým blockbusterem, Albert II. Monacký na úvod hovoří o současných geopolitických změnách a budoucnosti naší planety pic.twitter.com/9ZwpJoSHz9
— Markething.cz (@Markethingcz) October 8, 2017
Fóra se má zúčastnit například monacký kníže Albert II. nebo bývalý rakouský prezident Heinz Fischer.
Nedělní úvodní proslovy se nesly v duchu vzpomínky na zesnulého čínského disidenta Liou Siao-poa, který zemřel letos v červenci. Od roku 2009 si odpykával jedenáctiletý trest vězení za podvracení státní moci. Teprve krátce před smrtí byl propuštěn z vězení.
Hovořil o něm i vědec a bratr bývalého českého prezidenta Václava Havla Ivan Havel. Dále mluvil o ohrožení liberální demokracie a o erozi jejích základních hodnot, jako je svoboda projevu, vláda práva nebo základní lidská práva. Čínského nobelistu připomněl i čínský aktivista, novinář a zakladatel China Digital Times Siao Čchiang. Zdůrazňoval především, že tento člověk nebude zapomenut. O hudební doprovod se postarala klavíristka Gabriela Montero a kubánská skupina Porno para Ricard.
Forum 2000 tradičně nabízí veřejnosti desítky přednášek a seminářů. Letos se budou týkat například vývoje politických systémů ve středoevropských zemích, působení amerického prezidenta Donalda Trumpa na mezinárodní scéně, vlivu nových médií na demokracii, situaci v Turecku, rostoucí oblibě populistických politiků a hnutí nebo napětí v zemích Latinské Ameriky.
Již v neděli se debatovalo na Právnické fakultě Univerzity Karlovy o mezinárodním pořádku a budoucnosti planety. Na německém velvyslanectví se odpoledne uskutečnila debata o transatlantických vztazích a dopadech na demokracii.
U zrodu konference Forum 2000 stáli v roce 1997 prezident Václav Havel, spisovatel Elie Wiesel a japonský filantrop Jóhei Sasakawa. Jejich záměrem bylo poskytnout prostor osobnostem z různých oborů k analýze výzev nového tisíciletí. Konference se koná pravidelně na podzim, loni se jí zúčastnil kromě jiných tibetský duchovní vůdce dalajlama.