Brno - Promyšlené krádeže zboží z regálů obchodů nejsou pouhý přestupek, který vyřeší pokuta.
Nejvyšší soud rozhodl, že pokud lidé kradou v obchodech opakovaně a mají takové počínání naplánované a promyšlené, musí být souzeni za trestný čin a mohou být posláni do vězení.
A zloděje neomlouvá ani jejich výmluva na tíživou sociální situaci.
Bez placení v českých obchodech "nakupuje" stále více lidí, v krádežích zboží z regálů patří Česko mezi evropskou špičku. V roce 2011 tak zmizelo z českých a moravských obchodů podle posledních zveřejněných statistik britské agentury Centre for Retail Research zboží za 9,6 miliardy korun, loni a letos se počet krádeží i kvůli ekonomické krizi ještě zvýšil.
Sedm balení masa bez placení
Případ, který posuzoval Nejvyšší soud, se týkal krádeže masa. Té se dopustil muž z Velké Bíteše, který maso kradl v brněnských obchodech. Před soud se dostal poté, co ho chytila ochranka Albertu ve chvíli, kdy se z obchodu snažil bez placení odnést sedm balení hovězího a kuřecího masa v hodnotě 813 korun.
Městský soud v Brně rozhodl, že muž kradl opakovaně, a proto spáchal přečin krádeže a měl jít na 15 měsíců do vězení, soudci mu zároveň zakázali pobyt v Brně. Krajský soud v Brně ale trest zrušil a rozhodl také s ohledem na sociální situaci muže, že jde jenom o přestupek. A muž tak měl být podle soudců potrestán pouze pokutou.
Proti tomu se odvolal nejvyšší státní zástupce. Podle něj není žádný důvod, aby měl být muž potrestán jenom u přestupkové komise.
Nejvyšší soud zjistil, že muž žije společně s nemocnou matkou v jejím domě, matce pomáhá vést větší hospodářství a stará se o ni. Peníze si muž vydělával na příležitostných brigádách, krádežemi masa v obchodech si chtěl přilepšit.
Nejde o žádnou náhodu
Podle soudců Nejvyššího soudu šlo o opakované krádeže, muž si v Brně podle plánu vybíral prodejny, kde nebyly instalovány kamery.
"Případ se tak jeví jako promyšlený akt, který nebyl jen nějakým náhodným, příležitostným a ojedinělým vybočením z mezí řádného života, vyvolaným nějakou vyloženě tísnivou situací na hranici existenčního ohrožení," rozhodli soudci, podle kterých byl muž už v minulosti osmkrát odsouzen za různou trestnou činnost.
"Za tohoto stavu není důvodu k tomu, aby sociální situace obviněného byla v jeho prospěch jakkoli přeceňována," rozhodli soudci. Podle nich je verdikt, podle kterého měl být muž potrestán pouze za přestupek, chybný.
Krajský soud v Brně tak musí případ znovu rozhodnout a řídit se přitom stanoviskem Nejvyššího soudu.