Za KSČM do Senátu kandiduje bývalý agent kontrarozvědky

Martina Machová Martina Machová
1. 9. 2012 7:00
Jaroslav Šlambor v 70. a 80. letech pracoval podle svazků pro totalitní VKR
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Ludvík Hradilek

Praha, Prostějov - Komunisté posílají do souboje o Senát na Prostějovsku muže, jehož archivy registrují jako totalitního špiona.

Podle listin uložených v Archivu bezpečnostních složek přerovský komunistický politik Jaroslav Šlambor spolupracoval s vojenskou kontrarozvědkou (VKR) v letech 1973-1978 a k práci agenta se vrátil ještě v roce 1988 rok před sametovou revolucí.

Informuje o tom ve svém pátečním vydání deník Insider, který měl možnost dokumenty týkající se komunistického politika prozkoumat.

Insider píše, že v archivu se na Šlambora zachovaly oba svazky, které jazykem zpravodajců zaznamenávají, že byl Šlambora naverbován v době, kdy působil jako instruktor armádního sportovního družstva parašutistů  v Prostějově. Pak odešel a když se znovu vrátil, znamenalo i návrat do služeb VKR.

Z prvního svazku se signaturou A-31825 se zachovalo jen 12 stránek, nicméně jde o klíčové dokumenty.  Obsahuje totiž ručně psané prohlášení podepsané Jaroslavem Šlamborem, návrh na získání ke spolupráci, zprávu o získání ke spolupráci a memorandum, tedy jakýsi životopis kombinovaný s posudkem, který si zpravodajci na své spolupracovníky vedli.

Úplně přesně se komunista Šlambor podle svazku upsal k spolupráci 11. ledna 1973 a jako krycí jméno si vybral "Jiří". Jeho úkolem bylo sledovat morálního rozpoložení mužstva, hlásit náznaky pokusu o zběhnutí a kontakty vojáků s "vízovými cizinci".

Jaroslav Šlambor
Jaroslav Šlambor | Foto: KSČM

"Na základě ideových pohnutek"

"Bude získán na základě ideových pohnutek, na základě dobrovolnosti," poznamenal si motivy Šlamborovy tajné služby  jeho tehdejší řídící důstojník.

Jako první testovací úkol měl Jaroslav Šlambor prohledat podle spisu skříň svého kolegy Hošši, aby zjistil, zda v ní nemá oproti předpisům uloženou služební zbraň. Měl také zjistit, jak Hošša se zbraní zachází.

Spolupráci s VKR pak dnešní kandidát velké politiky na čas opustil, když se stal svazáckým funkcionářem. "Důvodem ukončení spolupráce se jmenovaným je jeho ztráta možností. To z důvodu, že koncem listopadu 1977 přešel k ASVS Olomouc vykonávat funkci předsedy SSM a ASVS (Armádním středisku vrcholového sportu, pozn red.)," stojí v dokumentu.

Druhý svazek - se signaturou A-70175 - je nepoměrně rozsáhlejší  a obsahuje 218 stránek a kromě obvyklých formalit obsahuje záznamy schůzek s řídícím důstojníkem, jednu ručně psanou zprávu podepsanou krycím jménem "Jiří", ale i zprávy, kterými si VKR svého muže kontrolovala.

Napodruhé už také vojenská kontrarozvědka nechtěla po svém agentovi podepsat vázací akt "Slib o spolupráci nebyl vyžadován, neboť v roce 1973 slib o spolupráci podepsal a ukončení spolupráce mu oficiálně nebylo sděleno," stojí v dokumentech.

Úkoly se ale od prvního angažmá nezměnily a "Jiří" se postupně díky dobré němčině vyprofiloval jako „spojka" na rakouský parašutistický tým a následně na jednoho konkrétního muže z úřadu rakouského vojenského přidělence.  Archiválie hovoří o tom, že některé kontakty udržoval na přímý příkaz VKR.

Digitalizace z mikrofilmů
Digitalizace z mikrofilmů | Foto: Ludvík Hradilek

Taková byla doba...

Jaroslav Šlambor práci po vojenskou kontrarozvědku deníku Insider nepopřel. "Sloužil jsem u výsadkových jednotek, a ty od samého počátku patří pro zpravodajskou správu. Kontrarozvědka byla součástí vojenských struktur a navíc, byl jsem sportovec, vyjížděli jsme i do takzvaného kapitalistického zahraničí, tak to bylo pod její kontrolou," komentoval ji. 

Informace ze spisu, že by byl nasazen i na své kolegy, zprvu kategoricky odmítl. "Nic takového po mně nikdo nechtěl, ty věci byly situované k zahraničí," brání se.

Až když mu deník Insider z dokumentů citoval , připustil, že v rámci běžných rozhovorů "to tam někdo mohl zapsat", ale stojí si za tím, že přímé zadání v tomto duchu nedostal.

Pak už slyšíme obvyklou, zejména mezi aktivními komunisty oblíbenou mantru mnoha podobných případů: "Doba byla taková, jaká byla. Jediné, co jsem za tu dobu neudělal je, že jsem nepřevlékl kabát. Jsem levicový člověk."

V obvodu kandidoval Hučín

Insider uvádí, že bude s napětím sledovat, jak něco takového zkousnou voliči na Prostějovsku. A například i to, jestli  dobrovolný totalitní agent (jak uvádí svazek a jak to Jaroslav Šlambor nerozporuje) překoná volební výsledek muže se zcela opačným životním krédem a osudem.

V minulých senátních volbách dostal antikomunista Vladimír Hučín od voličů obvodu 62 v prvním kole 11,10 procenta hlasů. 

Vadí či nevadí dvacet let po Sametové revoluci práce pro totalitní vojenskou kontrarozvědku? Diskutujte zde

 

Právě se děje

před 39 minutami

Boeing vyplatí odškodné rodinám obětí dvou nehod stroje 737 MAX

Americký výrobce letecké techniky Boeing odškodní rodiny 346 lidí, kteří zahynuli při haváriích dvou letadel typu 737 MAX v Etiopii a Indonésii. Poškozeným vyplatí 144 500 dolarů (3,4 milionu korun), uvedla dnes společnost v prohlášení.

Padesátimilionový fond, který vznikl letos v červenci a z něhož chce Boeing pozůstalé vyplatit, začne okamžitě přijímat žádosti od pozůstalých. Částka bude uvolněna nezávisle na žalobách, kterým firma kvůli haváriím čelí. Odškodnění si rodiny mohou nárokovat do konce listopadu.

Letecká společnost také v červenci prohlásila, že hodlá vyhradit dalších 50 milionů dolarů (1,1 miliardy korun) na podporu vzdělávání a hospodářství v obou zemích, kde k nehodám došlo.

Boeing 737 MAX 8 letecké společnosti Ethiopian Airlines spadl letos v březnu šest minut po startu z letiště zhruba 60 kilometrů od etiopské metropole Addis Abeba. Při nehodě zemřelo všech 157 lidí na palubě. Oběťmi byli lidé z 35 zemí, včetně čtyř Slováků.

Stejný stroj měl nehodu už loni v říjnu, kdy se letadlo nízkonákladové společnosti Lion Air se 189 lidmi na palubě zřítilo po startu z letiště v Jakartě. Ani tehdy neštěstí nikdo nepřežil.

Zdroj: ČTK
Další zprávy