Za KSČM do Senátu kandiduje bývalý agent kontrarozvědky

Martina Machová Martina Machová
1. 9. 2012 7:00
Jaroslav Šlambor v 70. a 80. letech pracoval podle svazků pro totalitní VKR
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Ludvík Hradilek

Praha, Prostějov - Komunisté posílají do souboje o Senát na Prostějovsku muže, jehož archivy registrují jako totalitního špiona.

Podle listin uložených v Archivu bezpečnostních složek přerovský komunistický politik Jaroslav Šlambor spolupracoval s vojenskou kontrarozvědkou (VKR) v letech 1973-1978 a k práci agenta se vrátil ještě v roce 1988 rok před sametovou revolucí.

Informuje o tom ve svém pátečním vydání deník Insider, který měl možnost dokumenty týkající se komunistického politika prozkoumat.

Insider píše, že v archivu se na Šlambora zachovaly oba svazky, které jazykem zpravodajců zaznamenávají, že byl Šlambora naverbován v době, kdy působil jako instruktor armádního sportovního družstva parašutistů  v Prostějově. Pak odešel a když se znovu vrátil, znamenalo i návrat do služeb VKR.

Z prvního svazku se signaturou A-31825 se zachovalo jen 12 stránek, nicméně jde o klíčové dokumenty.  Obsahuje totiž ručně psané prohlášení podepsané Jaroslavem Šlamborem, návrh na získání ke spolupráci, zprávu o získání ke spolupráci a memorandum, tedy jakýsi životopis kombinovaný s posudkem, který si zpravodajci na své spolupracovníky vedli.

Úplně přesně se komunista Šlambor podle svazku upsal k spolupráci 11. ledna 1973 a jako krycí jméno si vybral "Jiří". Jeho úkolem bylo sledovat morálního rozpoložení mužstva, hlásit náznaky pokusu o zběhnutí a kontakty vojáků s "vízovými cizinci".

Jaroslav Šlambor
Jaroslav Šlambor | Foto: KSČM

"Na základě ideových pohnutek"

"Bude získán na základě ideových pohnutek, na základě dobrovolnosti," poznamenal si motivy Šlamborovy tajné služby  jeho tehdejší řídící důstojník.

Jako první testovací úkol měl Jaroslav Šlambor prohledat podle spisu skříň svého kolegy Hošši, aby zjistil, zda v ní nemá oproti předpisům uloženou služební zbraň. Měl také zjistit, jak Hošša se zbraní zachází.

Spolupráci s VKR pak dnešní kandidát velké politiky na čas opustil, když se stal svazáckým funkcionářem. "Důvodem ukončení spolupráce se jmenovaným je jeho ztráta možností. To z důvodu, že koncem listopadu 1977 přešel k ASVS Olomouc vykonávat funkci předsedy SSM a ASVS (Armádním středisku vrcholového sportu, pozn red.)," stojí v dokumentu.

Druhý svazek - se signaturou A-70175 - je nepoměrně rozsáhlejší  a obsahuje 218 stránek a kromě obvyklých formalit obsahuje záznamy schůzek s řídícím důstojníkem, jednu ručně psanou zprávu podepsanou krycím jménem "Jiří", ale i zprávy, kterými si VKR svého muže kontrolovala.

Napodruhé už také vojenská kontrarozvědka nechtěla po svém agentovi podepsat vázací akt "Slib o spolupráci nebyl vyžadován, neboť v roce 1973 slib o spolupráci podepsal a ukončení spolupráce mu oficiálně nebylo sděleno," stojí v dokumentech.

Úkoly se ale od prvního angažmá nezměnily a "Jiří" se postupně díky dobré němčině vyprofiloval jako „spojka" na rakouský parašutistický tým a následně na jednoho konkrétního muže z úřadu rakouského vojenského přidělence.  Archiválie hovoří o tom, že některé kontakty udržoval na přímý příkaz VKR.

Digitalizace z mikrofilmů
Digitalizace z mikrofilmů | Foto: Ludvík Hradilek

Taková byla doba...

Jaroslav Šlambor práci po vojenskou kontrarozvědku deníku Insider nepopřel. "Sloužil jsem u výsadkových jednotek, a ty od samého počátku patří pro zpravodajskou správu. Kontrarozvědka byla součástí vojenských struktur a navíc, byl jsem sportovec, vyjížděli jsme i do takzvaného kapitalistického zahraničí, tak to bylo pod její kontrolou," komentoval ji. 

Informace ze spisu, že by byl nasazen i na své kolegy, zprvu kategoricky odmítl. "Nic takového po mně nikdo nechtěl, ty věci byly situované k zahraničí," brání se.

Až když mu deník Insider z dokumentů citoval , připustil, že v rámci běžných rozhovorů "to tam někdo mohl zapsat", ale stojí si za tím, že přímé zadání v tomto duchu nedostal.

Pak už slyšíme obvyklou, zejména mezi aktivními komunisty oblíbenou mantru mnoha podobných případů: "Doba byla taková, jaká byla. Jediné, co jsem za tu dobu neudělal je, že jsem nepřevlékl kabát. Jsem levicový člověk."

V obvodu kandidoval Hučín

Insider uvádí, že bude s napětím sledovat, jak něco takového zkousnou voliči na Prostějovsku. A například i to, jestli  dobrovolný totalitní agent (jak uvádí svazek a jak to Jaroslav Šlambor nerozporuje) překoná volební výsledek muže se zcela opačným životním krédem a osudem.

V minulých senátních volbách dostal antikomunista Vladimír Hučín od voličů obvodu 62 v prvním kole 11,10 procenta hlasů. 

Vadí či nevadí dvacet let po Sametové revoluci práce pro totalitní vojenskou kontrarozvědku? Diskutujte zde

 

Právě se děje

před 24 minutami

Zaorálkův odhad: Muzea a galerie otevřou v půlce února, kina a divadla v březnu

Pokud se epidemická situace v Česku bude zlepšovat, muzea a galerie by mohly otevřít v polovině února, kina a divadla pak nejdřív v půlce března. V pondělním pořadu Události, komentáře České televize to řekl ministr kultury Lubomír Zaorálek z ČSSD.

Vláda ve středu představí upravený protiepidemický systém známý pod zkratkou PES. V pátém stupni nově umožní zprovoznit výdejní okénka pro knihovny, sdělil ministr. Ve čtvrtém stupni se teoreticky otevře šance pro hudbu či divadlo, avšak maximálně pro 20 procent kapacity hlediště a ne více než 300 lidí, kteří budou muset mít respirátory a prokázat se negativním testem. "Bude to pro mimořádné akce," naznačil Zaorálek. Fungování v takto omezeném režimu uplynulé dny kritizovali ředitelé pražského Národního divadla či ostravského Národního divadla moravskoslezského, podle nich se za těchto okolností nevyplatí fungovat.

Zaorálek tomu v Událostech, komentářích přitakal, když řekl, že tato opatření jsou pro běžný provoz příliš tvrdá. Podle něj by se tak koncerty a divadla mohly ve větší míře vrátit až po přechodu Česka do třetího stupně protiepidemického systému. "Tam by byla možnost jít bez negativních testů, bylo by to pouze s respirátory, a tam se otevře šance pro 30 procent diváků. První šance pro divadla a kina tak svitne v tom třetím stupni, což bude při pozitivním vývoji epidemie nejdříve v polovině března," odhaduje ministr kultury.

před 1 hodinou

Getafe vstřelilo v Bilbau rekordně rychlý gól, ale utrpělo debakl

Fotbalisté Getafe sice skórovali v Bilbau už v 18. sekundě a vstřelili svůj nejrychlejší gól ve španělské lize v historii, z Baskicka ale nakonec odjeli s debaklem 1:5. Athletic se po vysokém vítězství posunul z třináctého místa tabulky na deváté, na třinácté místo kleslo Getafe.

Hosté šli do vedení hned z první akce zápasu díky hlavičce Marca Cucurelly. Už ve 13. minutě však podobně zblízka, ale akrobaticky nohou, srovnal Raúl García. Athletic skóre otočil pět minut po přestávce díky hlavičce Yeraye Álvareze a pojišťovací trefu přidal po hodině hry také hlavou opět García. Další dvě branky domácí vstřelili v závěrečné čtvrthodině.

Španělská fotbalová liga - 20. kolo:

Bilbao - Getafe 5:1 (12. a 61. R. García, 50. Álvarez, 75. Berenguer, 82. De Marcos - 1. Cucurella).

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Zemřel designér a keramik Václav Šerák

Ve věku 89 let zemřel designér a sochař Václav Šerák. Byl autorem mnoha keramických plastik a designérem výrobků několika keramických závodů. Svůj monumentální expresivní styl uplatnil také v architektuře nebo při tvorbě plastik z ledu a sněhu. O jeho sobotním úmrtí v pondělí informovala kurátorka Dita Hálová, která mu roku 2014 v pražském Uměleckoprůmyslovém museu připravila retrospektivní výstavu.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Hvězdou týdne v NHL je díky pěti gólům Toffoli

Hvězdou týdne v NHL byl vyhlášen útočník Tyler Toffoli z Montrealu. Osmadvacetiletý Kanaďan byl ve sledovaném období nejlepším střelcem soutěže s pěti góly ze čtyř zápasů, během nichž si připsal celkově osm bodů.

Toffoli pomohl Canadiens stát se teprve druhým týmem v historii NHL, jenž získal alespoň bod v prvních šesti utkáních sezony. Montreal je navíc všechny odehrál na ledě soupeře.

Druhou hvězdou byl vyhlášen veterán Joe Pavelski. Šestatřicetiletý centr dovedl Dallas ke dvěma vítězstvím v úvodních dvou zápasech sezony sedmi body za tři góly a čtyři asistence, v obou případech navíc vstřelil vítězné branky.

Jako třetí byl oceněn brankář John Gibson z Anaheimu, který minulý týden zlikvidoval 95 z 99 střel. Ve třech utkáních měl průměr 1,33 inkasované branky na zápas a úspěšnost zásahů 96 procent.

Zdroj: ČTK
Další zprávy