Z dětí rostou nešikové. Do škol se mají vrátit ruční práce

Markéta Šrajbrová Markéta Šrajbrová
18. 6. 2015 20:30
Ministerstvo školství myšlenku podporuje. Školy by mohly dílny stavět za evropské peníze. Výuku praktických předmětů by přivítaly i firmy.
Ilustrační foto, 80. léta.
Ilustrační foto, 80. léta. | Foto: ČTK

Praha - Na základních školách chybí praktické předměty, jakými byly ještě před dvaceti lety takzvané dílny nebo pěstitelské práce. Shodují se na tom firmy i ministerstvo školství.

"Problém je, že na řadě škol byly klasické dílny zrušeny. Často i kvůli tomu, že už nebyly v dobrém stavu," říká náměstek pro vzdělávání Jaroslav Fidrmuc. Ministerstvo už proto plánuje podpořit budování nových moderních dílen. Peníze by na to školy mohly čerpat z eurofondů.

S potřebou praktických předmětů, kde by děti mohly něco vyrábět, souhlasí i Svaz průmyslu a dopravy.

"Myslím si, že by bylo dobré, kdyby se na školách učilo něco konkrétního, co lidi dělají rukama a vidí nějaký výsledek. Doba je někdy až příliš virtuální, byť chápu, že budoucnost tomu patří," myslí si viceprezident svazu Radek Špicar.

Špicar byl jedním ze zástupců firem, kteří na pražské základní škole ve Vodičkově ulici diskutovali o tom, co bude potřebovat dnešní prvňák, až bude za dvacet let hledat práci a ucházet se o místa, která dnes ještě ani neexistují. Besedu uspořádala Stálá konference asociací ve vzdělávání a společnost EDUin. I když se firmy shodly, že digitální revoluce požadavky na zaměstnance zásadně proměňuje, trvají i na potřebě manuální zručnosti a kreativity. 

"Domníváme se, že tenhle požadavek je oprávněný, protože to, co se vytrácí už u malých dětí, je jakási zručnost. Děti často žijí v panelácích a vůbec se jim nedostane do ruky žádné nářadí,“ říká za ministerstvo Fidrmuc.

Například slévárna Beneš a Lát už sama začala spolupracovat se školami a učit děti, jak vyrobit třeba otvírák na lahve. Firma také zve mateřské školky a základky na exkurze přímo do výroby.

"Moje děti mají pocit, že vše, co je kreativní, je virtuální. Když to vypnou, tak to zmizí. Ale náš svět je přece velmi konkrétní. Potřebujeme nastartovat auto nebo se napít ze skleničky," podotkl ředitel slévárny Lumír Al-Dabagh.

Ministerstvo si představuje, že by několika školám stačila jedna společná dílna. "Byla by moderně vybavena a žáci by se v ní střídali tak, aby byla maximálně využitá," plánuje náměstek s tím, že školy by si mohly "půjčovat" i jednoho pedagoga, který by měl výuku dílen na starost. "Nebyl by zaměstnancem jedné školy. Byl by to profesionál, aby výuka byla kvalitní, a školy by ho sdílely," dodal.

Konečné slovo ale budou mít ředitelé jednotlivých škol, kteří mají právo si plán výuky sestavit sami. "Nechceme to dělat direktivně, ale chceme nabídnout školám prostor, aby si samy řekly, co je pro ně důležité," uzavřel Fidrmuc.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Po střelbě v Liberci zemřela žena, muže lékaři převezli do nemocnice

Po střelbě v Liberci podlehla žena na místě zraněním, muže lékaři resuscitovali a přepravili do nemocnice. Uvedl to mluvčí zdravotnické záchranné služby Michael Georgiev. Případ si převzali krajští kriminalisté.

"Mohu potvrdit, že na místě byly dvě osoby. Žena byla několik desítek minut resuscitována, ale resuscitace byla bohužel neúspěšná, utrpěla zranění neslučitelná se životem," uvedl Georgiev. "Druhým pacientem byl muž, který byl také několik desítek minut resuscitován, tato resuscitace byla úspěšná a pacient byl transportován do liberecké nemocnice na traumacentrum," řekl mluvčí záchranky.

Událost se stala v Rudolfovské ulici v neděli odpoledne. Policie informovala o zásahu s tím, že nebezpečí osobám v okolí nehrozí. Kriminalisté příčiny a okolnosti střelby na místě vyšetřují.

Zdroj: ČTK
Další zprávy