Z dětí rostou nešikové. Do škol se mají vrátit ruční práce

Markéta Šrajbrová Markéta Šrajbrová
18. 6. 2015 20:30
Ministerstvo školství myšlenku podporuje. Školy by mohly dílny stavět za evropské peníze. Výuku praktických předmětů by přivítaly i firmy.
Ilustrační foto, 80. léta.
Ilustrační foto, 80. léta. | Foto: ČTK

Praha - Na základních školách chybí praktické předměty, jakými byly ještě před dvaceti lety takzvané dílny nebo pěstitelské práce. Shodují se na tom firmy i ministerstvo školství.

"Problém je, že na řadě škol byly klasické dílny zrušeny. Často i kvůli tomu, že už nebyly v dobrém stavu," říká náměstek pro vzdělávání Jaroslav Fidrmuc. Ministerstvo už proto plánuje podpořit budování nových moderních dílen. Peníze by na to školy mohly čerpat z eurofondů.

S potřebou praktických předmětů, kde by děti mohly něco vyrábět, souhlasí i Svaz průmyslu a dopravy.

"Myslím si, že by bylo dobré, kdyby se na školách učilo něco konkrétního, co lidi dělají rukama a vidí nějaký výsledek. Doba je někdy až příliš virtuální, byť chápu, že budoucnost tomu patří," myslí si viceprezident svazu Radek Špicar.

Špicar byl jedním ze zástupců firem, kteří na pražské základní škole ve Vodičkově ulici diskutovali o tom, co bude potřebovat dnešní prvňák, až bude za dvacet let hledat práci a ucházet se o místa, která dnes ještě ani neexistují. Besedu uspořádala Stálá konference asociací ve vzdělávání a společnost EDUin. I když se firmy shodly, že digitální revoluce požadavky na zaměstnance zásadně proměňuje, trvají i na potřebě manuální zručnosti a kreativity. 

"Domníváme se, že tenhle požadavek je oprávněný, protože to, co se vytrácí už u malých dětí, je jakási zručnost. Děti často žijí v panelácích a vůbec se jim nedostane do ruky žádné nářadí,“ říká za ministerstvo Fidrmuc.

Například slévárna Beneš a Lát už sama začala spolupracovat se školami a učit děti, jak vyrobit třeba otvírák na lahve. Firma také zve mateřské školky a základky na exkurze přímo do výroby.

"Moje děti mají pocit, že vše, co je kreativní, je virtuální. Když to vypnou, tak to zmizí. Ale náš svět je přece velmi konkrétní. Potřebujeme nastartovat auto nebo se napít ze skleničky," podotkl ředitel slévárny Lumír Al-Dabagh.

Ministerstvo si představuje, že by několika školám stačila jedna společná dílna. "Byla by moderně vybavena a žáci by se v ní střídali tak, aby byla maximálně využitá," plánuje náměstek s tím, že školy by si mohly "půjčovat" i jednoho pedagoga, který by měl výuku dílen na starost. "Nebyl by zaměstnancem jedné školy. Byl by to profesionál, aby výuka byla kvalitní, a školy by ho sdílely," dodal.

Konečné slovo ale budou mít ředitelé jednotlivých škol, kteří mají právo si plán výuky sestavit sami. "Nechceme to dělat direktivně, ale chceme nabídnout školám prostor, aby si samy řekly, co je pro ně důležité," uzavřel Fidrmuc.

 

Právě se děje

před 33 minutami

Dvě jezera v Argentině náhlé zrůžověla, důvod zatím není známý

Dvě jezera v argentinském regionu Patagonie zrůžověla. Změna barvy zatím nebyla vysvětlena, ale místní ekologové se obávají, že by zbarvení mohlo být způsobené průmyslovou kontaminací, uvedla agentura Reuters.

Jezera se nacházejí blízko průmyslového parku na okraji argentinského města Trelew, na prašné planině podobné poušti, která je převážně opuštěná. Městští úředníci však nedávno podle zpráv na sociálních sítí města Trelew objevili v povodí nákladní auto, které tam vysypávalo odpad.

Úřady místním médiím poskytly zatím rozdílné názory na to, zda může být náhlá změna vody v jezerech škodlivá. Ekologové jsou však znepokojení. Místní aktivista Pablo Lada, člen argentinské národní ekologické sítě RENACE, řekl agentuře Reuters, že zrůžovění mohlo způsobit barvivo, které se obvykle používá k tomu, aby krevety, které se chovají nedaleko, získaly své typické růžové zbarvení.

Zdroj: ČTK
před 39 minutami

Server: Policie začala s výslechy účastníků tajné schůzky k výbuchu munice ve Vrběticích

Policisté se podle Deníku N zabývají informací, zda ministr vnitra Jan Hamáček skutečně plánoval sdělit podrobnosti o výbuchu muničního skladu ve Vrběticích na Ostravsku politickým představitelům v Moskvě, a to výměnu za ruskou koronavirovou vakcínu Sputnik V. Do explozí byli zapojení nejméně dva ruští agenti, kteří jsou spojení také s pokusem o otravu někdejšího dvojitého agenta Sergeje Skripala v britském Salisbury. Podle informací serveru půjdou vypovídat jako poslední v řadě také šéf rezortu diplomacie Jakub Kulhánek a nakonec i sám ministr Hamáček (oba ČSSD). 

Zdroj: Domácí
před 49 minutami

Hradozámecké noci se účastní 76 památek, hlavní je hrad Pernštejn

Letošní ročník Hradozámecké noci, kdy je na památkách připraven večerní program, se uskuteční na 76 památkách po celé České republice. Hlavním centrem je letos jihomoravský hrad Pernštejn s nově rekonstruovanou osvícenskou vrchnostenskou zahradou.

Program na Pernštejně začíná v 18:00 a jeho první část je nazvaná Zahradní slavnost. Lidé mohou přicházet netypicky spodním vchodem do zahrady od hlavního parkoviště. Připraveny jsou přehlídky dobového oblečení, hudební i divadelní vystoupení. Od 21:00 se začne zahrada postupně rozsvěcet - ale pouze za využití loučí a svíček. Na hladinu hlavního bazénu budou vypuštěny svítící lampiony.

Hradozámecká noc se letos koná na 76 památkách, 14 z nich není ve správě Národního památkového ústavu. Podrobný seznam a program na jednotlivých památkách je k dispozici na stránkách NPÚ.

Zdroj: ČTK
Další zprávy