Sobotka v Berlíně: Musíme zlepšit němčinu a technické obory

Domácí Václav Dolejší, Domácí
Aktualizováno 4. 5. 2015 16:40
Premiér při návštěvě Německa uvedl, že chce, aby školy více podporovaly výuku německého jazyka.
Bohuslav Sobotka
Bohuslav Sobotka | Foto: ČTK

Berlín - Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) chce, aby základní školy více podporovaly němčinu jako druhý cizí jazyk po angličtině.

Po schůzce s německými investory v Berlíně také uvedl, že německá strana vidí komplikaci v nedostatku technicky vzdělaných pracovníků v Česku. "Už pedagogické fakulty by měly připravovat více němčinářů," řekl na české ambasádě premiér.

Sobotka se sešel také s kancléřkou Angelou Merkelovou, společně probrali především problém s naftou, kterou mělo Česko uloženou u zkrachovalé firmy Viktoriagruppe v bavorském Kraillingu.

Rozvoj technických oborů

Němečtí investoři podle premiéra hodnotí dosavadní investice v ČR kladně. "Jedním z rizik, která němečtí investoři vnímají, je nedostatek kvalifikované pracovní síly v České republice," řekl však Sobotka.

Podle něj se tomu vláda snaží zamezit důrazem na rozvoj technických oborů na středních školách a snahou o větší zapojení firem přímo do vzdělávání.

"Obecně podpora technického školství, rozšíření praxe na středních školách a v učebních oborech tak, aby učni a studenti trávili více času přímo praktickou přípravou ve školách, a samozřejmě také užší spolupráce mezi jednotlivými firmami a středními školami," řekl premiér.

"Je důležité, abychom v rámci našich pedagogických fakult umožnili vzdělávání učitelů, kteří budou připraveni vyučovat němčinu na našich školách," řekl rovněž Sobotka. Podle něj na pondělním setkání zazněly příklady toho, jak německé firmy spolupracují se vzdělávacími institucemi státu, včetně jazykového vzdělávání.

Nový spoj Praha-Mnichov

Premiér také promluvil o lepším spojení s německou metropolí i Mnichovem. "Byl bych velmi rád, abychom prosadili vysokorychlostní železniční spojení mezi Prahou a Berlínem. A abychom urychlili železniční spojení mezi Prahou a Mnichovem," dodal Sobotka.

V Berlíně se sešel s dvacítkou zástupců německých investorů v České republice. Mluvil s nimi mimo jiné o krocích české vlády pro podporu přílivu zahraničních investic a o spolupráci českých a německých firem.

Následně se Sobotka setkal na pracovním obědě s kancléřkou Merkelovou. Jednali spolu o dopadech zavedení německé minimální mzdy na české firmy či o dopravním spojení obou zemí.

Věnovali se také například otázce udržení splavnosti Labe, což je pro Českou republiku podle Sobotky strategická otázka.

Viktoriagruppe: zlepšení pozice Česka

Hlavním tématem se ale stala Viktoriagruppe, Německo se podle Merkelové bude snažit o zlepšení postavení Česka v celém sporu.

Česko u Viktoriagruppe uskladnilo strategické zásoby nafty v hodnotě 1,2 miliardy korun. Insolvenční správce ale v dubnu předběžně všechny pohledávky České republiky vůči firmě popřel. Vláda následně oznámila, že je připravena domáhat se nafty soudní cestou.

"Podle našeho právního názoru bude klíčová otázka, do jaké míry bude možné zohlednit vlastnické nároky českého státu," řekla Merkelová.

"Věc je teď v rukou soudu, ale Německo a Česká republika úzce spolupracují na tom, co by se ještě dalo udělat, aby se zlepšilo vlastnické postavení českého státu," dodala.

"Na půdě Německa máme uloženu velkou část našich hmotných rezerv, které se týkají nafty, a přirozeně máme zájem jako Česká republika, aby tyto rezervy nebyly ohroženy konkurzem společnosti Viktoriagruppe," řekl Sobotka.

"Česká republika je přirozeně připravena doložit vlastnické právo k těmto hmotným rezervám," uvedl.

Druhá oficiální návštěva

Pondělní setkání s Merkelovou je druhou oficiální návštěvou Sobotky v Německu od jeho nástupu do čela vlády v roce 2014.

"Zmíněná návštěva potvrzuje vysokou úroveň úzkých vztahů na nejvyšší státní a politické úrovni mezi představiteli České republiky a Spolkové republiky Německo," stojí v materiálu, který pro vládu zpracovalo ministerstvo zahraničí.

Odpoledne Sobotka také uctil památku obětí druhé světové války u památníku Topografie teroru a následně se setkal s vicekancléřem a spolkovým ministrem hospodářství a energetiky Sigmarem Gabrielem.

Návštěvu Berlína premiér uzavře v šest hodin přednáškou na prestižní Humboldtově univerzitě v Berlíně.

"Chci se vyjádřit k tomu, jak Česká republika dnes, poté co je už nějakou dobu členem Evropské unie, vnímá budoucnost evropské integrace.

Rád bych se za Českou republiku přihlásil k tomu aktivnímu podílu na evropské integraci, my ji skutečně chceme aktivně vytvářet," uvedl Sobotka.

 

Právě se děje

Další zprávy