Do škol míří kariérní poradci. Pomohou vybrat profesi

Markéta Šrajbrová Markéta Šrajbrová
14. 5. 2015 23:30
Jejich hlavním úkolem ale zřejmě bude nasměrovat žáky k nepopulárním technickým oborům.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Praha - Nasměrovat více žáků základních škol k technickým oborům mají kariérní poradci. Ti by měli přibýt k výchovným poradcům, kteří žákům na základních školách pomáhají zvládat učení. "Myslím, že kariérní poradenství je klíčové obzvlášť u oborů, u kterých neustále panuje přežitek, že jsou o špinavých montérkách a může je dělat kdejaký hlupák," řekl ministr školství Marcel Chládek (ČSSD).

Některé školy už své kariérní poradce mají, na řadě jiných ale jejich roli přebírají právě výchovní poradci, kteří dětem s výběrem budoucí profese podle Chládka často pomoci neumí.

Ministrův plán vyplynul z projektu Pospolu, který od konce roku 2012 podporuje úzkou spolupráci odborných škol a podniků. Pilotního ověřování se zúčastnilo 1562 žáků z 36 středních škol, na praxi chodili do 110 firem. Zapojil se například výrobce plastových produktů Gerresheimer z Horšovského Týna nebo pražský a brněnský dopravní podnik.

Podle ministerstva projekt ukázal, že praxe přímo v podnicích je pro studenty klíčová. "Ověřili jsme, že propojit odborné vzdělávání s firmou je správná a reálná cesta," uvedl náměstek ministra Jaroslav Fidrmuc. Praxe v režii podniků by se do škol měla šířit postupně. Záležet bude i na ochotě firem. Chládek se ale jejich nezájmu nebojí. "Zaměstnavatelé volají po kvalitním pracovníkovi. Byli by sami proti sobě, kdyby se nezapojili."

Závěry projektu Pospolu se promítnou do připravované Chládkovy reformy regionálního školství. Její návrh by brzy měla dostat na stůl i tripartita.

 

Právě se děje

Další zprávy