Praha - Státní agenturu CzechInvest, která čelí kritice kvůli pochybnému personálnímu obsazení, nedobrovolně opouští další vedoucí manažer.
Po finančním řediteli Pavlu Jarošovi (někdejším tajemníkovi ministra zahraničí z éry Jana Kavana) odchází z agentury bývalý policista Vladimír Nešpůrek.
Nové vedení CzechInvestu, které dosadil ministr Martin Říman, mu před pár týdny svěřilo post ředitele odboru rozvoje investičních projektů.
"K dnešnímu dni končí ve funkci ředitele odboru a k 31. 8. mu končí pracovní poměr. Měsíc se nyní bude věnovat poradenství v oblasti česko-čínských vztahů a předávání agendy kolegům," potvrdila mluvčí CzechInvestu Lucie Králová.
Dobrovolně nedobrovolný ochod
Nešpůrek oficiálně opouští strategickou agenturu, která rozděluje miliardy a má přehled o všem, co se týká investic v Česku, na vlastní žádost. Na jeho odchod ovšem tlačil i přímo premiérský předseda Mirek Topolánek, kterému se personální změny v CzechInvestu pod Římanovou taktovkou nijak nezamlouvaly.
Dále čtěte:
Blogy na Aktuálně.cz
Lubormír Zaorálek: CzechInvest ministru Římanovi neodpustím Jan Bubeník: Kapitáni bez vizí potřebují schopné mužstvoDeník Aktuálně.cz už před časem upozornil, že do nového vedení přišli lidé spojení s korupčními kauzami. Nebo měli vazby na podnikatelské podsvětí.
Například právě Vladimíra Nešpůrka v minulosti opakovaně vyšetřovala policie, dokonce byl obviněn z korupce. Odsouzen ale nikdy nebyl. Jediný svědek, šéf České banky, po kterém podle obvinění Nešpůrek s kolegou požadoval úplatek, ve finále odmítl vypovídat.
Nešpůrka policie vedla ve svých záznamech jako spolupracovníka skupiny kolem zavražděného podnikatele Františka Mrázka. Z nejnovějších zjištění Aktuálně.cz nadto vyplývá, že Nešpůrek spolupracoval i s uprchlým podnikatelem Radovane Krejčířem.
Nejdřív proti sobě, pak spolu
Vladimír Nešpůrek v minulosti (ještě coby kriminalista) Krejčíře vyšetřoval, po odchodu do civilu jej ale jeho bývalí kolegové začali vídat právě po boku tehdy ještě veřejnosti neznámého miliardáře. Nešpůrek jakékoli vztahy s Krejčířem popírá, existují však o nich záznamy ve dvou svazcích protikorupční služby - Kmotr a Krakatice.
V dokumentech podle zjištění Aktuálně.cz stojí, že o spolupráci s Nešpůrkem promluvil v roce 2002 v době své první vazby sám Radovan Krejčíř.
Nešpůrka se týkají i další záznamy popisující "nedobrovolný převoz" Tareka Bechary ke Krejčířovi do Českého Těšína, kde miliardář pod pohrůžkami donutil libanonského podnikatele, aby podepsal směnky za tři milióny korun.
Sám Bechara, který je momentálně stíhaný v kauze zmizení Krejčířova otce Lamberta, dnes bez bližších podrobností k "převozu" ke Krejčířovi říká: "Nešpůrek se na tom měl podílet, ale zatím považuji za předčasné se k této věci v médiích vyjadřovat."
Vladimír Nešpůrek tvrdí, že je to všechno lež: "Nikdy jsem pro Krejčíře nepracoval, ani s tím příběhem s Becharou nemám nic společného."