Praha - Pokud Protonové centrum ukončí právní spory s Všeobecnou zdravotní pojišťovnou (VZP), nabídne mu VZP na úterní schůzce standardní smlouvu.
Novinářům to řekl ředitel VZP Zdeněk Kabátek. Smlouva bude podle něj obsahovat seznam indikací podle doporučení Společnosti radiační onkologie, biologie a fyziky jako nejvyšší autority v oboru.
Nebude tedy vyčíslovat počty pacientů ani celkové náklady, které VZP na tuto léčbu ročně dá. K urychlenému řešení sporu vyzval VZP vicepremiér Andrej Babiš (ANO).
"VZP je připravena přispět k ukončení dlouhodobého sporu a opouští limit daný počtem klientů nebo finanční částkou. Jediným parametrem jsou odborná kritéria, musejí být ale staženy všechny žaloby," řekl Kabátek s tím, že smlouvu bude muset schválit také správní a dozorčí rada VZP.
Doporučení odborné společnosti označili za závazná účastníci kulatého stolu. Přílohou smlouvy by měl být seznam s vyjmenováním diagnóz vhodných pro léčbu protony, u nichž už jsou důkazy o prospěšnosti protonu, což jsou oční melanomy, chordom a nádory centrální nervové soustavy u dětí.
Podle doporučení odborné společnosti ale samotná diagnóza nebude pro potvrzení léčby stačit. U každého konkrétního pacienta ji musí posoudit a schválit tým odborníků komplexního onkologického centra.
VZP nepředpokládá, že by vyšla vstříc požadavku Protonového centra, aby mohlo pacienty k léčbě diagnostikovat samo. Komplexní centra mají prý nejlepší přehled o spektru možných léčebných postupů, takže mohou také zvážit, který z těchto postupů je pro jejich pacienta nejvhodnější.
Kauzou se zabývá policie
Pojišťovna podle ředitele nemá předem stanoveny žádné limity počtu pacientů ani financí. Očekává, že s vývojem medicíny se může spektrum diagnóz rozšiřovat, nebo naopak některé budou ze seznamu vyřazeny.
"Bez ohledu na výsledek jednání s Protonovým centrem se nic nemění na faktu, že VZP stejně jako doposud vždy zajistí protonovou léčbu každému svému pojištěnci, pro kterého je podle odborníků skutečně nezbytná," shrnul Kabátek.
Případem Protonového centra se od loňska zabývá policie, v listopadu obvinila jednoho člověka. Spor se vede o platnost smlouvy o smlouvě budoucí, kterou v roce 2006 podepsal tehdejší nucený správce Antonín Pečenka bez schválení správní rady či ministerstva, kde tehdy pracoval.
Vede se tedy několik soudních sporů na neplatnost smlouvy, bylo podáno trestní oznámení na Pečenku. Chystá se také arbitráž ze strany Protonového centra proto, že VZP smlouvu nechce naplňovat a právně ji napadá.
Proton Therapy Center je soukromý projekt v areálu Nemocnice Na Bulovce, který využívá pro léčení nádorových onemocnění protonové záření. Jeho vznik si vyžádal náklady ve výši 3,5 miliardy korun.